Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

[es] :: Vodič za učenje :: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 106497 | Odgovora: 547 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 02:52 - pre 179 meseci
Citat:
pri3rak: Decko za svoj trud je trebao da dobije bolje uslove za rad ukoliko su ovi sada losi, zahvalnicu/pohvalnicu/.. prijem kod predsednika i nista vise :) Kao i svako ko pobedi negde.Placati pobede na takmicenjima astronomskim iznosima je sve samo ne pametno.
Samo tehnicka primedba, jer ne zelim da diskutujem o sustini. Ako se slozimo da si u pravu, recimo da se slozimo, onda ne treba placati nikome, a ne samo ovom coveku. A ako se placa svima, onda treba ovome dati cak i vise jer je sa manje godina postigao isto, sto je u krajnjoj liniji i vise.

Znam da postoje oblasti zivota, gde je mladje telo prednost, pa se odredjuje DONJA granica starosti ucesnika, recimo zenska gimnastika. Ali u matematici, za ovakva takmicenja bi trebalo odrediti samo GORNJU granicu a donju ne postavaljati. Znaci, stariji od recimo cetvrtog razreda srednje skole ne smeju da ucestvuju, a mladji su dobrodosli, ako su dorasli tezini zadataka. APSOLUTNA JE GLUPOST SPUTAVATI MLADJE LJUDE SAMO ZBOG TOGA STO SU MLADJI. Zar je trebalo Stefanu Milenkovicu zabraniti da svira dok je bio mlad? I nije on jedini.

A o svim ostalim aspektima odlaska, razloga za te odlaske, eventualne povratke, "odliv mozgova" i slicno je suvise tesko diskutovati, jer sve to zavisi od previse promenljivih, pa ih je tesko cak i nabrojati, a kamo li uticati na njih.

Ceo svet placa za pobede na najraznovrsnijim takmicenjima. Ne kazem da je to ispravno, ali je za sada takav obicaj. Da se ne placa, ljudi ne bi ni hteli da ucestvuju - lakse je sedeti kod kuce i zujati sa drustvom. Zamisli nekog Tajsona da ide u ring za dzabe? Istovremeno, i najzadrtiji rezimi kroz istoriju su priredjivali razna takmicenja, da bi narod malo zabavili i skrenuli mu paznju sa vladara. I za vreme Staljina u SSSR su imali i pozorista, glumce, muzicare, balerine i baletane, sportiste, naucnike itd., i niko od njih nije ziveo lose. Poznato je, da su oni sto su radili na vasionskom programu, imali svoj poseban grad, nalik na neke zapadnjacke gradove, sa dosta strane robe itd.

Daj predlog, kako bi ti motivisao ljude da idu na takmicenja, koja su ti potrebna da, ako si vladar, ostanes na vlasti? Mozes ih naterati i silom, i to je istina, ali ce oni tamo odraditi kako bilo to takmicenje i bas ih briga. Zvucis kao da ne razumes neke elementarne prilike u drustvu ili provociras. Da si rekao: "Ja to ne bih placao, po cenu da me smene sa [pozicije na kojoj se nalazis]" onda bi bilo u redu, jer govoris u svoje ime, uz rizik i odlucnost. A govoriti uopsteno da je to budalastina po malo zvuci cak i kao uvreda.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: [Srbija(tm)] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 02:57 - pre 179 meseci
Reci cu samo jedno. Kad ti svoje resurse usmeris ka postizanju nekog cilja. A od tog cilja kad se postigne nemas koristi samo ti uredu je da se svi oni koji imaju koristi od toga na neki nacin revansiraju. Od tapsanja po ramenu se ne zivi. Borba za zivot je konstantan proces to se slazem - svaki dan po 4 sata treninga.

[Ovu poruku je menjao stil dana 02.08.2009. u 09:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
79.101.193.*



+987 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 08:27 - pre 179 meseci
Za razliku od drugih takmicenja, kod matematike je primeceno da pobednici u 90% slucajeva postaju vrlo zapazeni naucnici u daljem zivotu.

Npr. SSSR je svojevremeno odrzavao vrlo teske matematicke olimpijade i pobednici su posle postali vrlo vrlo uspesni naucnici.

Citat:

Vladimir Drinfeld who was later awarded a 1990 Fields medal for the development of quantum groups is considered by many as the most outstanding "mathematical sportsman" in the history of the All-Union Mathematical Olympiads. His first scientific publication was based on a generalization of an Olympic problem. Many other winners of the Mathematical Olympiad became outstanding mathematicians and physicists. Yuri Matiyasevich who solved the 10th Hilbert problem in 1970 was the absolute winner of the 1964 Olympiad. Grisha Perelman also had an exceptional Olympic record.


http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_Student_Olympiads

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 09:06 - pre 179 meseci
@milanche & co
Država treba pre svega da se ponaša racionalno, pogotovo kada je novac u pitanju, jer to nije novac države nego njenih građana, koji je sakupljen od poreza, a država je samo tu kao servis koji će taj novac da preusmeri tamo gde treba, a treba tamo gde će svi građani imati koristi od toga. E sad, niko ne može da ospori da država može imati velike koristi od matematičkih talenata i naravno da mu treba pomoći i uložiti u njega, ali sigurno ne tako što će mu se dati milion dinara za džeparac i letovanja i zimovanja po belom svetu, nego tako što se lepo ispita situacija, dakle, šta mladom talentu zapravo fali...kakve uslove ima za dalje napredovanje, u kakvoj je finansijskoj situaciji, ima li gde da živi... pa se onda na osnovu toga izračuna koliko je novca zapravo potrebno, to se preračuna u godine i onda se mladom talentu ponudi ugovor koji će i njega na nešto da obaveže. Recimo, ako se u njega uloži milion dinara, on je obavezan da po završetku školovanja živi i radi u Srbiji 5 godina ili da vrati novac sa kamatom, a bez toga ne može iz zemlje i tačka. Dakle, nije problem da mu se obezbedi stan, ako već nema gde da živi, nije problem da mu se obezbede kjnige, računar i šta mu sve treba za učenje, ukoliko njegova porodica to ne može da priušti, ali jeste problem kada se to radi po sistemu "ima se, može se", bez ikakve garancije da će država Srbija, pa samim tim i njeni građani imati koristi od toga, kao recimo u ovom slučaju. Ovaj mladi talenat je dobio na ruke keš koji sutra može da sfućka na šta hoće (tj. verovatnije njegovi roditelji) i da ode u neku drugu zemlju da živi i radi. E pa to se tako ne radi, nego lepo možeš da dobiješ to i to, a uslovi su ti i ti, pa ako ti se ne sviđa, a ti traži privatnog sponzora koji će ti dati pare i ponuditi drugačije uslove.

Isto važi i za sportiste. Šta, Čavić nema stan, ok, nema problema, evo stan od države, ali za uzvrat, obavezuje se da nastupa narednih 10 godina za reprezentaciju Srbije i da donese najmanje 3 zlatne ili 6 srebrnih ili 9 bronzanih medalja. Ukoliko to ne ostvari, mora da vrati stan i to je to. A ne ovako, da je dobio stan, on je mogao sutra da prestane da se bavi plivanjem i nikom ništa, a stan mu ostade zauvek. E to je ono protiv čega se ljudi (barem na ovoj temi) bore, a ne protiv talenata zbog ljubomore ili čega već. Milsim, ja sam prvi za to da se ulaže u nauku i talentovane ljude iz svih branši koji će možda već sutra biti svetski priznati u onome što rade, ali pod uslovom da se obavežu ugovorom da će to znanje i talenat prvo iskoristiti ovde određen deo vremena. A kakve koristi ja imam od njega, ako mi uzme pare i onda odleprša gde mu je volja i tamo napravi neki uspeh ? Šta, biću ponosan što je "naše gore list" uspeo u svetu ? Pa od ponosa se ne živi, a i da budem iskren, nemam taj neki osećaj pripadnosti čoporu, više bih voleo da za svoje novce vidim neke konkretne rezultate.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 09:11 - pre 179 meseci
Citat:
tdjokic
Samo tehnicka primedba, jer ne zelim da diskutujem o sustini. Ako se slozimo da si u pravu, recimo da se slozimo, onda ne treba placati nikome, a ne samo ovom coveku. A ako se placa svima, onda treba ovome dati cak i vise jer je sa manje godina postigao isto, sto je u krajnjoj liniji i vise.

Ja to sve vreme i pricam, znaci ne samo njemu nego nikome ne treba placati pobede iz drzavne kase na medjunarodnim takmicenjima :)

Citat:
tdjokic:
Ceo svet placa za pobede na najraznovrsnijim takmicenjima. Ne kazem da je to ispravno, ali je za sada takav obicaj. Da se ne placa, ljudi ne bi ni hteli da ucestvuju - lakse je sedeti kod kuce i zujati sa drustvom. Zamisli nekog Tajsona da ide u ring za dzabe? Istovremeno, i najzadrtiji rezimi kroz istoriju su priredjivali razna takmicenja, da bi narod malo zabavili i skrenuli mu paznju sa vladara. I za vreme Staljina u SSSR su imali i pozorista, glumce, muzicare, balerine i baletane, sportiste, naucnike itd., i niko od njih nije ziveo lose. Poznato je, da su oni sto su radili na vasionskom programu, imali svoj poseban grad, nalik na neke zapadnjacke gradove, sa dosta strane robe itd.

Ovde si malo pomesao stvari.Tj mesas placanje drzave ppojedincu/timu zbog pobede na kojoj je predstavljao zemlju sa komercijalnim takmicenjima.Tajson nije nikakav problem on izadje u ring, odradi borbu i za to malo vremena dobije Nx10^6$ sto je deo od prodaje prava prenosa meca i reklamnog prostora.To je sasvim validna industrija zabave koja jeste komercijalna i protiv toga nemam ama bas nista, kao sto nemam ni protiv toga sto Stoja zaradjuje vise od dekana bilo kog fakulteta, pa ni sto postoje pandani tom principu i napolju u daleko razvijenijim sredinama.Jednostavno to je trziste i ko uspe da proda svoju uslugu bolje dobije vise novca bez obzira da li nudi vrhunske naucne radove ili zavijanje po kafanama.

Sa druge strane ovde dodjes da drzava treba da placa ucesce pojedinca u reprezentaciji ili predstavljanje nje same na nekom medjunarodnom takmicenju.Protiv toga imam, predstavljanje sopstvene drzave treba da bude sa jedne strane cast, a sa druge prilika za licnu promociju nakon koje ce novac doci iz komercijalnih ugovora nevezano za drzavu i pare koje su dosle oporezivanjem gradjana.I taj novac ce dobiti za svoj rad, daklem morace da nastavi da se kvalitetno takmici ne bi li bio placen.

Citat:
tdjokic:
Daj predlog, kako bi ti motivisao ljude da idu na takmicenja, koja su ti potrebna da, ako si vladar, ostanes na vlasti?

To je model realnog ali i ocajnog vladara, ko opstaje samo zato sto skrece pogled sa sebe sasvim sigurno ima unakazenu drzavu, sto uglavnom i jeste slucaj :)

Citat:
stil: Reci cu samo jedno. Kad ti svoje resurse usmeris ka postizanju nekog cilja. A od tog cilja kad se postigne nemas koristi samo ti uredu je da se svi oni koji imaju koristi od toga na neki nacin revansiraju. Od tapsanja po ramenu se ne zivi. Borba za zivot je konstantan proces to se slazem - svaki dan po 4 sata treninga.

[Ovu poruku je menjao stil dana 02.08.2009. u 09:48 GMT+1]


Tvoj cilj u mladim godinama nije pobeda na xy takmicenju vec da sebe izgradis i osposobis za dalji normalan zivot, a on ga nije dostigao bez obrzira na bilo koju pobedu.Taj cilj je njegova licna stvar, ako zeli da ga ostvari super, ako ne to je njegov problem.Ne treba nikoga stimulisati novcem na ovakav nacin, da bi radio sam na sebi :)

Inace radi dan je barem 8 sati :)
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 10:32 - pre 179 meseci
Citat:
Ceo svet placa za pobede na najraznovrsnijim takmicenjima. Ne kazem da je to ispravno, ali je za sada takav obicaj. Da se ne placa, ljudi ne bi ni hteli da ucestvuju - lakse je sedeti kod kuce i zujati sa drustvom. Zamisli nekog Tajsona da ide u ring za dzabe?

A ne, nije to nikakav običaj, to je čist biznis, pogotovo u slučaju Tajsona. Dotični je postao senzacija, zato što je u vreme kada se pojavio bio prava pravcata životinja, mašina za mlevenje, a ljudi to vole da gledaju. Onda se udružio sa menadžerom koji zna kako to da unovči, te je vrlo brzo počeo da dobija milionske iznose za svako pojavljivanje u ringu. Nešto čisto sumnjam da mu je država USA dala milion dolara, čisto da mu se nađe.
Citat:
I za vreme Staljina u SSSR su imali i pozorista, glumce, muzicare, balerine i baletane, sportiste, naucnike itd., i niko od njih nije ziveo lose. Poznato je, da su oni sto su radili na vasionskom programu, imali svoj poseban grad, nalik na neke zapadnjacke gradove, sa dosta strane robe itd.

Tačno, isto kao i oni koji su radili na nuklearnom programu i slično. Međutim, manje je poznato da su te privilegije imali samo zato da bi imali šta da im oduzmu ako naprave i najmanju grešku ili prestanu da pokazuju rezultate. Uostalom, i do katastrofe u Černobilu je jednim delom došlo zbog toga što vođe ekperimenta nisu želele da ga prekinu i uprkos visokim bezbednosnim rizicima, a nisu želeli da ga prekinu, jer bi to značilo priznavanje neuspeha i odsustvo rezultata, pa samim tim i moguće ostajanje bez svih privilegija.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 10:57 - pre 179 meseci
@Marko L, pri3rak:

Drzava treba da se pre svega koncentrise na vrednosti, a ne na novac.

Ono sto je vrednost ce vrlo lako napraviti novac, dok obrnuto vrlo cesto nije slucaj.

Drzava jos uvek ima strasno puno novca koji trosi epski pogresno na kojesta,
najcesce u korist direktne propasti naroda koji vodi.

Ako bi u nekom dalekom misaonom eksperimentu pocela da se sa novcem ponasa
racionalno, cak ni to ne bi bio dovoljno dobar potez ukoliko ne bi ulagala u
ono sto je pravi kvalitet, a to su pre svega kvalitetni mladi ljudi.

Vec milion puta receno u ovoj istoj temi: ako kvalitetan klinac sa svojih 16 godina
bude suocen sa naopakoscu sistema (sto je ovaj vec iskusio poprilicno, jer vec
godinama samo njegova najuza porodica ulaze sredstva u njegov napredak, i jos
se nateze sa drzavom oko necega sto bi normalna drzava trebalo trceci oberucke
da mu pruzi), onda mozemo ja i ti da ocekujemo tri careva grada od njega kad poraste,
ali je njegov odlazak self-fulfilling prophecy.

Cinjenica je da Srbija daleko lakse podnosi gubitak tih i takvih likova, nego gubitak
centarfora reprezentacije.

Citat:
Ja to sve vreme i pricam, znaci ne samo njemu nego nikome ne treba placati
pobede iz drzavne kase na medjunarodnim takmicenjima :)


Aman bre, osvesti se vec jednom.

Ja ti sve vreme pricam da je to izuzetno naopak pristup, i da bi te sa javno izjavljenim
takvim stavovima svugde u svetu gde postoji normalna drzava gledali sa cudjenjem i
blagim prezirom i pomislili 'iz koje pecine ovaj dodje ?'.



 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 11:12 - pre 179 meseci
Šta je poenta priče ? Na koji način stimulisati mladog čoveka da ne ode stramputicom ? Nekada je bila dovoljna samo slava, a danas ne bih rekao da to važi. Od slave se ne živi. Zbog čega odvajati novac od pameti ? Mislim pesma i sport su dobri za zabavu koja je sastavni deo života, ali ono od čega korist imaju svi je nauka. Pozovi ti kad praviš most Stoju da ti izračuna statičku nosivost. Izvrnut je sistem vrednosti da jedna pevaljka ima veća primanja od dekana, naučnika, lekara ili nekog inženjera. Zbog čega ? Pa zbog odgovornosti i doprinosa koji svima nama donose. Slažem se sa dodatkom klauzule da moraš da ostaneš određen broj godina ovde i radiš za Srbiju. Međutim to istovremeno mora značiti odgovornost države da obezbedi uslove da se iskoristi pun potencijal tog mladog čoveka, a ne da ostane ovde da truli nekoliko godina. To bi imalo kontra efekat. Zbog čega je nenormalno da neko ko je dobar u tome što radi istovremeno i dobro živi (čitaj ide na zimovanje itd). Možda nije osnovni motiv ali je svakako motiv više sa sve koji se pitaju šta će sa sobom u životu.


Citat:
pri3rak: Tvoj cilj u mladim godinama nije pobeda na xy takmicenju vec da sebe izgradis i osposobis za dalji normalan zivot, a on ga nije dostigao bez obrzira na bilo koju pobedu.Taj cilj je njegova licna stvar, ako zeli da ga ostvari super, ako ne to je njegov problem.Ne treba nikoga stimulisati novcem na ovakav nacin, da bi radio sam na sebi :)

Inace radi dan je barem 8 sati :)


Kažem ponovo, ako ja uradim nešto za sebe a i ti imaš koristi od toga. Pošteno je da tu korist koju ti dobiješ i platiš. U suprotnom bi bio nepošten.

Radni dan traje 8 sati. Računaj u školi od (08h do 14h) = 6 sati + 4h = 10h dnevno.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 11:18 - pre 179 meseci
Citat:
milanche:
Drzava treba da se pre svega koncentrise na vrednosti, a ne na novac.

Znas kako vrednsti sulativan pojam, novac nema tu crtu.Drzava mora da bude ekonomski realno zasnovana, sto da nema investiranja gde nema dobiti (ne nuzno samo materijalne) ...

U cemu je pamet ulagati ogromne svote novca u nekog ko ce posle raditi i placati porez NN drzavi?

Citat:
milanche:
Drzava jos uvek ima strasno puno novca koji trosi epski pogresno na kojesta,
najcesce u korist direktne propasti naroda koji vodi.

ali Aato bez greske u trenutnu korist onih koji tu drzavu vode

Citat:
milanche:
Vec milion puta receno u ovoj istoj temi: ako kvalitetan klinac sa svojih 16 godina
bude suocen sa naopakoscu sistema (sto je ovaj vec iskusio poprilicno, jer vec
godinama samo njegova najuza porodica ulaze sredstva u njegov napredak, i jos
se nateze sa drzavom oko necega sto bi normalna drzava trebalo trceci oberucke
da mu pruzi), onda mozemo ja i ti da ocekujemo tri careva grada od njega kad poraste,
ali je njegov odlazak self-fulfilling prophecy.

Ako mene primecivanje ne vara, ovde se svaki klinac susretne sa naopakoscu sistema, ovaj nije ni malo poseban po tom pitanju.Sad malo pitanje ko placa njegovo skolovanje u matematickoj gimnaziji, on ili drzava, i koliko bi slicno skolovanje kostalo u inostranstvu?Dobio je priliku da se skoluje po izuzetno povoljnoj ceni, ima krov nad glavom ima racunar ima knjige ima mogucnost da plati casove manje vise ima sve sto mu treba ne vidim potrebu za oplakivanjem njega kao nekog unesrecenog.

BTW da se ne zavaravamo, i mnogo slabijim od njega je odlazak odavde bio self-fulfilling prophecy.Njegov odlazak ulagao ti sad milione ili ne je neminovnost, sigurno nece ostati ovde da radi besmislice za Nx manju platu u Nx gorim uslovima.

Citat:
milanche:
Aman bre, osvesti se vec jednom.

Ja ti sve vreme pricam da je to izuzetno naopak pristup, i da bi te sa javno izjavljenim
takvim stavovima svugde u svetu gde postoji normalna drzava gledali sa cudjenjem i
blagim prezirom i pomislili 'iz koje pecine ovaj dodje ?'.


Iz veoma siromasne pecine.Ovakva konstantacije me pomalo podseca argumentaciju domacih politicara tzv "Evropskm vrednostima".Ako je nesto proglaseno za "Evropku vrednost" onda tu nema pogovora, to se uzima kao aksiom :)
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 11:26 - pre 179 meseci
Citat:
milanche
Vec milion puta receno u ovoj istoj temi: ako kvalitetan klinac sa svojih 16 godina
bude suocen sa naopakoscu sistema (sto je ovaj vec iskusio poprilicno, jer vec
godinama samo njegova najuza porodica ulaze sredstva u njegov napredak, i jos
se nateze sa drzavom oko necega sto bi normalna drzava trebalo trceci oberucke
da mu pruzi), onda mozemo ja i ti da ocekujemo tri careva grada od njega kad poraste,
ali je njegov odlazak self-fulfilling prophecy.

A koja su to sredstva koja porodica ulaže u njega a država neće da mu pruži? Prašnjave ruske zbirke? Je l gladan, žedan? Nema svoju sobu?

A što se tiče poređenja sa sportistima i nagrađivanja, Čavić trenira godinama za ono što sada pruža i taj trening košta novaca za razliku od rešavanja zadataka. I osim što košta novaca, profesionalni sport je veliki rizik po zdravlje jer se mnogi organi opterećuju previše. Njegove rezultate prati cela nacija i predstavlja zemlju u svetu. Ono za šta je nagrađen je vrhunac njegove karijere i to neće moći da radi neograničeno već samo dok je mlad. Teodor ne da nije na vrhuncu karijere, nego su ta takmičenja tek vežba za ono što ga čeka u životu. Mislim da je dovoljno sposoban da se sasvim dobro snađe u životu bez da mu država bilo šta poklanja.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 11:37 - pre 179 meseci
Citat:
stil
Šta je poenta priče ? Na koji način stimulisati mladog čoveka da ne ode stramputicom ?

Mnogo dublja prica, moras menjati citav sistem vredosti sto je veoma dugotrajan proces, sa jedim milioncetom za neku pobedu to nema teorije da postignes.Sem toga batina ima dva kraja, jedan je stimulisanje dobrih, ali isto tako posao radi i kaznjavanje onih koji su posli stranputicom.


Citat:
stil:
Od slave se ne živi.

E jeste, to je lightmotiv danasnje klincurije.Ni ne ispile se posteno a vec jako komercijalno razmisljaju sto je najgore u dobu kada je njihova trzisna vrednost ~0. Probelm je sto bi oni sve za juce eventualno danas, ni ne pomisljaju na to da se radi ozbiljno sve do penzije i da se uspeh veoma dugo gradi.

Citat:
stil:
Izvrnut je sistem vrednosti da jedna pevaljka ima veća primanja od dekana, naučnika, lekara ili nekog inženjera. Zbog čega ? Pa zbog odgovornosti i doprinosa koji svima nama donose.

Onda je sistem mozda u Severnoj Koreji ispravan.Ako se ne varam u svakoj nama uzornoj zemlji popularni pevaci,vrhunski sportisti i itd nekoliko redova velicine bolje zaradjuju od inzenjera, naucnika ...Inace stalno kazes da je pevaljka bolje placena.Tu postoji prizvuk toga da nju maltene drzava placa pa je to nepravda.Tebi kao inzenjeru, naucniku,... ni u Srbiji niko zivi ne brani da sa time sto znas i umes izadjes na trziste pa zaradis koliko mislis da treba, ta pevaljaka uradi to isto samo sto je njoj trziste vece i zaradjuje bolje.Tu niceg loseg nema, ona radi sta zna i zivi od svog rada dobro, ni na ciju stetu tj nikoga ne potkrada i sl. ...

Citat:
stil:
Zbog čega je nenormalno da neko ko je dobar u tome što radi istovremeno i dobro živi (čitaj ide na zimovanje itd). Možda nije osnovni motiv ali je svakako motiv više sa sve koji se pitaju šta će sa sobom u životu.


Niko nije rekao da je to nenormalno.Neka sa tim sto radi dobro izadje na trziste, proda svoje usluge, znanje, robu ili sta vec pa nek zivi kako god zeli od novca kji je on sam zaradio a ne izmuzao od drzave ...


Citat:
stil:
Kažem ponovo, ako ja uradim nešto za sebe a i ti imaš koristi od toga. Pošteno je da tu korist koju ti dobiješ i platiš. U suprotnom bi bio nepošten.


Naravno, ako te budem angazovao i ti uradis dobro posao ja cu te i dobro platiti, ali ne mozes me naterati da te angazujem ako ja to ne zelim, sem ako nije ono da bi da me malo zastitis ili da mi prodas ciglu i sl...

Inace 10h dnevno se racuna kao radni dan studenta/nesto starijeg ucenika...
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 11:51 - pre 179 meseci
Jedno pitanje. Zbog čega se sportisti/kinje poput Čavića, Đokovića, Jankovićeve ... bave tim čim se bave ?
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 11:53 - pre 179 meseci
Citat:
stil: Jedno pitanje. Zbog čega se sportisti/kinje poput Čavića, Đokovića, Jankovićeve ... bave tim čim se bave ?


Novca uglavnom :)
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 12:04 - pre 179 meseci
A šta ti ili ja imamo od toga ?
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 12:08 - pre 179 meseci
Ama bas ista.Opet bih te podstio da nisam za to da im se daju pare za pobede iz drzavne kase.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 12:11 - pre 179 meseci
Na kraju krajeva, osim hobija, svi se nečim bave zbog para ...

A ovde fali pozitivna selekcija, zar ne, ja sam da im se iskešira svaki rezultat...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 13:49 - pre 179 meseci
Citat:
@Marko L, pri3rak:

Drzava treba da se pre svega koncentrise na vrednosti, a ne na novac.

Ono sto je vrednost ce vrlo lako napraviti novac, dok obrnuto vrlo cesto nije slucaj.

Nemojmo bespotrebno mistifikovati novac, kao da je to nešto đavolje, pokvareno, nepotrebno. Novac je samo način da se izmeri vrednost nečega, pa samim tim vrednost ne možemo gledati odvojeno od novca. E sad, pored vrednosti, postoji i potencijalna vrenost, tj. nešto što sada nema veliku vrednost, ali može imati u budućnosti. E upravo o tome se ovde radi. Mladi talenti su potencijalna vrednost, i svakako treba ulagati u to, ali se sa druge strane treba i na neki način osigurati da se ta potencijalna vrednost vrati onome ko je u nju uložio, a to su građani ove zemlje, jer novac koji treba uložiti ne raste na drveću, nego se izdvaja iz poreza koji građani plaćaju.

Citat:
Drzava jos uvek ima strasno puno novca koji trosi epski pogresno na kojesta,
najcesce u korist direktne propasti naroda koji vodi.

Tačno, ali to ne znači da se onda treba razbacivati još više, naprotiv, negde mora da se stavi tačka.

Citat:
Vec milion puta receno u ovoj istoj temi: ako kvalitetan klinac sa svojih 16 godina
bude suocen sa naopakoscu sistema (sto je ovaj vec iskusio poprilicno, jer vec
godinama samo njegova najuza porodica ulaze sredstva u njegov napredak, i jos
se nateze sa drzavom oko necega sto bi normalna drzava trebalo trceci oberucke
da mu pruzi), onda mozemo ja i ti da ocekujemo tri careva grada od njega kad poraste,
ali je njegov odlazak self-fulfilling prophecy.

Ovo apsolutno nije tačno. Nema te države koja će nekom talentu dati pare na lepe oči, bez ikakvih garancija, klazula, provera... ako ti znaš za neku, daj reci mi koja je pa da se preseelim tamo... mislim, baš bih voleo da živim u zemlji gde se pare dele tek tako, samo kažeš da si talenat, osvojiš neko takmičenje, i dobiješ milionče. Po meni, totalno je pogrešno nekom šesnaestogodišnjaku dati toliki keš na ruke, bez ikakve kontrole na šta će taj novac biti potrošen, pa tako on tih milion dinara može da sfućka na šta god hoće i onda opet da dođe da kuka kako država ne ulaže u njega i kako eto on mora da se preseli u SAD. Dakle, opet ponavljam, ako nema gde da živi, ok je da mu se pomogne da reši stambeno pitanje, ako nema na čemu da radi i uči, recimo ne može da priušti knjige i računar, u redu je da mu se to obezbedi, nema šta da jede, ok je da mu se finansijski pomogne, ali nije ok da mu se bezuslovno da 2 godišnje plate u zemlji u kojoj živi, za koje niko ne garantuje da će biti potrošene na njegovo napredovanje, niti iko garantuje da će zemlja imati ikakve koristi od tog talenta, jer može bez ikakvih problema sutra da sedne na avion i ode da živi i radi negde drugde. Uostalom, toliki novac dat bez ikakvih uslova i garancija, može samo da odmogne mladom talentu i da ga iskvari, jer isti može da shvati da to tako treba, tj. kad ti treba para, a ti digneš dreku u medijima i država papne milionče. Znači, treba mu pomoći, ali ne tako što ćeš mu tutnuti gomilu para u džep, nego tako što ćeš mu obezbediti šta mu treba za dalje napredovanje. Može i novac ako tako hoće, ali kao što rekosmo uz uslov da potiše ugovor da ostaje 5 godina u zemlji po završetku školovanja ili da vrati sve do poslednje pare.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: [Srbija(tm)] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 14:36 - pre 179 meseci
Njemu je odjednom taj dat novac zbog toga sto se tokom godina nakupilo. Nije ga dobijao zbog toga sto je kao mladji pobedjivao starije :)
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 14:41 - pre 179 meseci
I sada si ubedjen da ce biti jos boji nego pre i nakon skolovanja raditi u Srbiji nesto smisleno?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad02.08.2009. u 15:15 - pre 179 meseci
Nije bitno zašto će potrošiti novac, taj novac je zarađen,njihov, kad neko donese medalju sa matematičke olimpijade izvoli mali 20 soma evra, kada sportista ubode medalju na olimpijadi ili svetskom izvoli stan i nacionalnu penziju, ne vidim šta je tu problem, results oriented pristup, to je ono što fali u ovoj zemlji.

Kada bi prema svim državnim parama imali taj pristup, bili bi Švajcarska ili nas ne bi bilo.

Sa tim njihovim uspesima svi dobijamo, na primer diplome vrede neki promil više, možda neko iz inostranstva uloži nešto ovde misleći da ima dobar kadar.. , možda neko može da traži malo veću platu...

skrivenih dobitaka ima puno..

Treba im dati mnogo više..
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 106497 | Odgovora: 547 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.