Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nastavak price o fraktalima

[es] :: Matematika :: Nastavak price o fraktalima

[ Pregleda: 1464 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
212.152.215.*



+6 Profil

icon Nastavak price o fraktalima18.12.2011. u 17:58 - pre 151 meseci
Nastavak priče o fraktalima...
Kako je počela u mom slučaju:
http://www.elitesecurity.org/t...izuelizacija-logickih-funkcija

U nastavku sam vršio neke eksperimente sa prostim brojevima i I,ILI,EKSILI rešetkama (nazovimo ih tako, dobijaju se kada se gorenavedene logičke funkcije primene na skup prirodnih brojeva). Poznato je otprilike šta se dobija kada se napravi grafik uređenih parova prirodnih brojeva i prostih brojeva. A šta se dobija kada se napravi grafik uređenih parova prirodnih brojeva i logičkih funkcija nad prirodnim brojevima.

Za one koji imaju program „Mathematica“ ostavljam formule da sami vrše ispitivanja, za ostale sam pripremio grafike za download.

Download grafika logickih funkcija i prostih brojeva

Logičke funkcije vizuelizovane:
Code:

ListPlot[Table[{i, BitXor[i, j]}, {i, 64}, {j, 64}]]
ListPlot[Table[{i, BitAnd[i, j]}, {i, 64}, {j, 64}]]
ListPlot[Table[{i, BitOr[i, j]}, {i, 64}, {j, 64}]]

Prosti brojevi nad rešetkama logičkih funkcija.
Code:

ListPlot[Table[{i, BitAnd[i, Prime[i]]}, {i, 1000}]]
ListPlot[Table[{i, BitOr[i, Prime[i]]}, {i, 1000}]]
ListPlot[Table[{i, BitXor[i, Prime[i]]}, {i, 1000}]]

PS: Moram da skrenem pažnju, mada će nekima biti očigledno odmah, da fraktalnost u graficima potiče od logičkih funkcija.




[Ovu poruku je menjao fprlja dana 18.12.2011. u 22:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
212.152.215.*



+6 Profil

icon Re: Nastavak price o fraktalima19.12.2011. u 16:26 - pre 150 meseci
Još neke veze koje baš i nisu očigledne. Kao prvo, logičke funkcije i fraktali (posebno je interesantna logička funkcija "I"). Pozicioniranje trougla Sjerpinskog u koordinatnom sistemu otvara niz mogućnosti za rešavanje određenih matematičkih problema. Takođe i paskalov trougao u sebi sadrži trougao sjerpinskog, a dobija se na taj način što se eliminišu svi parni brojevi, preostali neparni brojevi formiraju rešetku trougla sjerpinskog (detalji na vikipediji npr.). Dakle jednačina (x+y)^n ima fraktalnu prirodu. I za kraj jedan video koji pokazuje gde je još sadržan fraktalni trougao.

 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
212.152.215.*



+6 Profil

icon Re: Nastavak price o fraktalima20.12.2011. u 12:38 - pre 150 meseci
Napravio sam jos jednu kombinaciju, ali treba mi pomoc oko rezultujucih grafika. Naime, izvrsio sam logicke funkcije nad uredjenim parovima Fibonacijevih i prostih brojeva. I za OR i XOR funkciju je ispalo jako slicno i podseca na eksponencijalnu funkciju, dok AND zadrzava svoj fraktalni oblik trougla sjerpinskog. Da li neko moze da odredi priblizne eksponencijalne funkcije za date grafike (OR i XOR).

Download grafika
 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
212.152.215.*



+6 Profil

icon Re: Nastavak price o fraktalima20.12.2011. u 14:58 - pre 150 meseci
Izvrsio sam jos jedan test. Rezultati u prilozenom grafiku. Stavio sam da plot funkcije bude od uredjenih parova fibonacijevih brojeva i OR funkcije nad parom fibonacijevih i prostih brojeva. Rezultujuci grafik izgleda interesantno, tako da se pri porastu odrzava samoslicnost grafika.

Download grafika
 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
212.152.215.*



+6 Profil

icon Re: Nastavak price o fraktalima20.12.2011. u 15:12 - pre 150 meseci
Za XOR funkciju izgleda jako slicno kao za OR.

download grafika

dok je za AND u ovom slucaju neuobicajeno. Ne nazire se fraktalna resetka, a pojedine tacke "odskacu" od y-ose dok se vecina nalazi uz y-osu.

download grafika za and funkciju



 
Odgovor na temu

fprlja
Filip Prlja

Član broj: 234824
Poruke: 35
212.152.215.*



+6 Profil

icon Re: Nastavak price o fraktalima16.01.2012. u 13:43 - pre 150 meseci
Moram da priznam da sam bio ubedjen da sam nasao nov nacin za generisanje fraktlnog trougla sjerpinskog, medjutim malo bolja pretraga mreze je pokazala da se neko bavio ovom temom pre od mene i cak sam nasao opite za koje sam takodje mislio da su neko otkrovenje, sve to na sledecoj stranici, koga interesuje: Hackers Delight odeljak : "A Gallery of Graphs of Discrete Functions" takodje se pominje kao sto sam vec rekao nacin generisanja trougla sjerpinskog i mnogo vise.

 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Nastavak price o fraktalima

[ Pregleda: 1464 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.