Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3924216 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.08.2013. u 18:50 - pre 131 meseci
Tako je. Rodjenje se mora prijaviti. Ukoliko se rodjenke deteta prijavi i posle par godina, dete ce se smatrati madj drz od tremutka rodjenja - retroaktivno.tj ako bi dete samo jednog dana zatrzilo da se njegovo rodjenje registruje, njemu ne bi trazili da zna jezik, zakonski bi bio drz od momenta rodjenja i to poreklom.
 
Odgovor na temu

Mikki73
Vojvodina

Član broj: 316399
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.08.2013. u 19:23 - pre 131 meseci
[quote]amigos:
[quote]delija_sever031:
[quote]PiroskaS:
Citat:
delija_sever031:
Citat:
limenko:
I jos nesto juce sam nosio kolegicu u moraholom polozila je zakletvu u subotici i odlucila je da preda za pasos u madjarskoj u moraholomu i dvoje ispred nje su isto predavali za pasos muz i zena i lepo su ih isterali napolje jer nisu znali jezik a prosli su predaju papira i zakletvu ali im nisu dozvolili da predaju za pasos


Nemaju pravo da te isteraju. Onog trenutka kad si položio zakletvu, ti si postao njihov državljanin i niko nema pravo da te uskraćuje za bilo šta. Nadam se da će me neko ispraviti ukoliko grešim...



Naravno da nema pravo! Čim se dobije državljanstvo, o pasošu više nema govora. Moraju da ga izdaju!
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.08.2013. u 19:55 - pre 131 meseci
Ima pravo, ne moze da se sporazume sa njim, kako ce da mu izda pasos ako ne moze ni da shvati zasto je dosao, mozda je dosao po vozacku dozvolu ili nesto trece, kako je ona to duzna da se sporazume. Duzna je isto koliko i nas sluzbenik u Nisu da se sporazumeva sa nekim na albanskom. Gotovo sam siguran da bi ga izbacio napolje i pored cinjenice da kod nas nije uslov poznavanje jezika.

Povrh toga ima pravo da pozove policiju da naprave zapisnik i da se pokrene postupak utvrdjivanja pod kojim okolnostima je steceno drzavljanstvo odnosno da se isto oduzme ako je steceno nezakonito. Ovo drugo se ne desava sada ali postoji mogucnost da se to desi 10 godina od dobijanja drzavljanstva.

Postavlja se pitanje, zasto biste sebi pravili stres?
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.08.2013. u 19:59 - pre 131 meseci
Citat:
maaar:
Tako je. Rodjenje se mora prijaviti. Ukoliko se rodjenke deteta prijavi i posle par godina, dete ce se smatrati madj drz od tremutka rodjenja - retroaktivno.tj ako bi dete samo jednog dana zatrzilo da se njegovo rodjenje registruje, njemu ne bi trazili da zna jezik, zakonski bi bio drz od momenta rodjenja i to poreklom.


Eventualno moze da postoji neki limit u godinama, npr. do 25 godine zivota i sl. Nisam siguran kako je u zakonu Madjarske. Naravno sve to moze da se promeni, drzave cesto menjaju ta pravila oko drzavljanstva. Ako procene da bi zbog ovoga bilo previse drzavljana po svetu bez ikakve veze sa drzavom, lako mogu da usvoje zakon da samo prva generacija moze dobiti drzavljanstvo ako ne zivi u Madjarskoj ili nesto slicno. Mislim da Hrvatska ima zakon sa takvim clanom.
 
Odgovor na temu

sombor025

Član broj: 314042
Poruke: 8
*.adsl.highway.telekom.at.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.08.2013. u 20:07 - pre 131 meseci
Da li je neko mozda pitao informacije o predmuetu preko ovog sajta, sto sam nasla ovde na forumu http://www.bmbah.hu/topic_list.php?id=1, i da li je dobio informacije?
 
Odgovor na temu

amigos

Član broj: 21349
Poruke: 54
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.08.2013. u 20:41 - pre 131 meseci
Citat:
agora11:
Ima pravo, ne moze da se sporazume sa njim, kako ce da mu izda pasos ako ne moze ni da shvati zasto je dosao, mozda je dosao po vozacku dozvolu ili nesto trece, kako je ona to duzna da se sporazume. Duzna je isto koliko i nas sluzbenik u Nisu da se sporazumeva sa nekim na albanskom. Gotovo sam siguran da bi ga izbacio napolje i pored cinjenice da kod nas nije uslov poznavanje jezika.

Povrh toga ima pravo da pozove policiju da naprave zapisnik i da se pokrene postupak utvrdjivanja pod kojim okolnostima je steceno drzavljanstvo odnosno da se isto oduzme ako je steceno nezakonito. Ovo drugo se ne desava sada ali postoji mogucnost da se to desi 10 godina od dobijanja drzavljanstva.

Postavlja se pitanje, zasto biste sebi pravili stres?


Dovoljno je da kažeš na mađarskom: "Dobar dan, došao sam da preuzmem pasoš". Kako sam čuo već, a i Mikki73 je potvrdio, dobiješ sve odštampano i popunjeno, samo proveriš tačnost podataka i potpišeš. U krajnjoj liniji, povedeš nekoga ko govori dobro mađarski da ti pripomogne i kraj. Šta tebe ima radnica na šalteru da dribla? Njeno je da izda dokument, a ne da sprovodi još jedan intervju.

[Ovu poruku je menjao amigos dana 26.08.2013. u 22:55 GMT+1]
U meni se bore budala i genije. Plašim se da pametniji ne popusti!
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.08.2013. u 21:27 - pre 131 meseci
Citat:
agora11:
Citat:
maaar:
Tako je. Rodjenje se mora prijaviti. Ukoliko se rodjenke deteta prijavi i posle par godina, dete ce se smatrati madj drz od tremutka rodjenja - retroaktivno.tj ako bi dete samo jednog dana zatrzilo da se njegovo rodjenje registruje, njemu ne bi trazili da zna jezik, zakonski bi bio drz od momenta rodjenja i to poreklom.


Eventualno moze da postoji neki limit u godinama, npr. do 25 godine zivota i sl. Nisam siguran kako je u zakonu Madjarske. Naravno sve to moze da se promeni, drzave cesto menjaju ta pravila oko drzavljanstva. Ako procene da bi zbog ovoga bilo previse drzavljana po svetu bez ikakve veze sa drzavom, lako mogu da usvoje zakon da samo prva generacija moze dobiti drzavljanstvo ako ne zivi u Madjarskoj ili nesto slicno. Mislim da Hrvatska ima zakon sa takvim clanom.


dakle, drzavljanstvo moze da se ima:
de facto
de jure
i de facto i de jure

sta to sve znaci... pokusacu da objasnim najjednostavinije.

ako imas neko drzavljanstvo samo de facto ali ne i de jure onda to znaci da si to drz stekao mimo zakona.
sluzis se sa njim, ali ti ono zakonski ne pripada. - stekao si ga prevarom ili greskom.

ako ti neko drzavljanstvo pripada de jure, ali ga nemas de facto to znaci da ti to drz nije efektivno.
ne uzivas zasititu svoje drzave itd. to je recimo bas slucaj te dece ciji je makar jedan roditelj madjarski drzavljanin, a dete nije rodjeno u madjarskoj i nije prijavljeno preko konuzlata. znaci, dete je po sili zakona, de jure, drzavljanin madjarske, ali mu drz nije efektivno.
takve osobe ne traze drzavljanstvo, vec samo UTVRDJUJU svoje pravo na drzavljanstvo jednog dana - oni sami ili njihovi roditelji ako je dete maloletno. dakle, nikakv limit sa godinama ne moze da postoji - pravo je steceno po automatizmu samo je potrebno utvrditi to pravo, bilo to sa 5 dana starosti ili 90 godina. svejedno. u momentu rodjenja takav i takav je zakon bio, TAD je pravo steceno.

i de facto i de jure znaci da si stekao drzavljanstvo po zakonu i da ti je to drzavljanstvo efekitvno. - stekao si ga po zakonu i fakitcki ga i imas.

naveo si i ovo za hrvatsko drz i za iseljenike...
ovako: to se odnosi na trecu genereciju iseljenika koji po TOM CLANU ZAKONA traze hrv drzavljanstvo a to je NATURALIZACIJA.
dakle, ako se neko iseli iz Republike Hrvatske i uredno se prenosi hrvatsko drzavljanstvo na naredne generacije onda se naturalizacije nikad i ne trazi, vec se uvek stice hrv drzavljansto porijeklom kao i recimo sto ga sticu i sva deca koja su rodjena od hrvatskih drzavljana u samoj republici hrvatskoj - po istom clanu zakona. Kod iseljenika se radi o tome da se prekinuo kontinuitet prenosa drzavljanstva, i oni kazu da tad mogu da daju najdalje trecoj generaciji naturalizacijom drz, sto je skorz druga stvar u odnosu na to kad se drz uredno zavede svaka generacija i kad se drzavljanstvo dobija poreklom.

slazem se sa tobom skorz kad kazes da se sve moze promeniti oko tih zakona.

samo ja ne vidim ni kakve veze imaju svi ovi ljudi sa republikom madjarskom sad... gomila ljudi koja trazi povracaj madjarskog drz nije do pre par meseci ni znala da ima poreklo iz ugarske...

[Ovu poruku je menjao maaar dana 26.08.2013. u 23:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

damirh
Damir Hadnadjev
Oxfordshire

Član broj: 104515
Poruke: 143
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.08.2013. u 21:29 - pre 131 meseci
Citat:
Gospodin-BP:
E da pitam samo.. Treba jednoj mojoj drugarici iz Beceja, pa da pitam ovde posto ona ne zna... Da li neko zna ko u Beceju popunjava zahtev za madjarsko drzavljanstvo? Na kojoj su adresi ljudi koji to popunjavaju? Hvala unapred..


Ima iza novoselske pijace kancelarija gde popunjavaju formulare. Cini mi se da rade ponedeljak, sreda, petak do 13h.
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 00:06 - pre 131 meseci
Citat:
panadol:
dobro, ali ako vam se dete rodi u Srbiji a vi ste Mađarski državljanin vi svakako morate da ga prijavite matičaru u Mađarskoj da bi ono dobilo državljanstvo? jedina je razlika u tome što dete neće dobiti honošitaši okirot ili potvrtdu o naturalizaciji nego neki drugi dokument i neće morati polagati zakletvu, jel tako?

Niko nije obavezan da prijavi dete, ne moze vas niko naterati.
Ali ako ga roditelj drzavljanin doticne zemlje ne prijavi do detetove navrsene 16-ste ili 18-ste godine (razlikuje se od zemlje do zemlje) dete nece moci da stekne automatski drzavljanstvo nego ce morati da se maltretira kao vecina ovde....
No u sustini, uglavnom posle 18god prosao voz, a u nekim zemljama i posle 16....
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 01:41 - pre 131 meseci
Mislim da je kod nas resenje dobro, jer ako neko maloletno lice ne dobije drzavljanstvo zbog nemara roditelja ne znaci da treba da bude liseno svog prava. Moze biti reseno ili tako sto bi se maloletnim licima dozvolilo neograniceno samostalno sticanje istog drzavljanstva kao od roditelja ili resenje iz naseg zakona da ovakva lica mogu traziti izmedju 18. i 23. godine.

Član 10

Lice starije od 18 godina života rođeno u inostranstvu čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja bio državljanin Republike Srbije a drugi strani državljanin stiče poreklom državljanstvo Republike Srbije ako do navršene 23. godine života podnese zahtev za upis u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji, pod uslovom da nije steklo državljanstvo Republike Srbije na način predviđen članom 9. stav 1. ovog zakona.


Član 9

Državljanstvo Republike Srbije poreklom stiče dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije a drugi je strani državljanin, ako ga roditelj koji je državljanin Republike Srbije prijavi do navršene 18. godine života kod nadležnog diplomatskog ili konzularnog predstavništva Republike Srbije kao državljanina Republike Srbije i ako podnese zahtev za upis deteta u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji. Ako je dete pod starateljstvom, prijavu i zahtev podnosi staralac.

Dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, stiče poreklom državljanstvo Republike Srbije ako bi ostalo bez državljanstva čak i ako nisu ispunjeni uslovi iz stava 1. ovog člana.

Ako je dete starije od 14 godina, za sticanje državljanstva u smislu st. 1. i 2. ovog člana potrebna je i njegova saglasnost.
 
Odgovor na temu

Savatone66
nema
nema

Član broj: 315183
Poruke: 11
*.dynamic.t-2.net.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 08:33 - pre 131 meseci
Hvala svima koji su pisali na ovom forumu mnogo su mi pomogli. Prosao sam predaju dokumenata u Ljubljani i sada cekam poziv na zakletvu. Ovde ima puno iskustava ali za vas koji tek pocinjete savet, ne mora da znaci da ako je neko prosao lose i to napisao da cete i vi proci lose. Npr. sluzbenice u Novom Sadu su prema meni bile ljubazne i na srpskom pricale a prema nekima nisu itd. U principu ucite jezik i samo napred. Srecno.
 
Odgovor na temu

anon317143

Član broj: 317143
Poruke: 12
212.200.83.*



+11 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 08:51 - pre 131 meseci
Citat:
limenko:
Ja sam predao februara 12 u madjarskoj i jos nezovu na zakletvu da nesto nije uredu mislim da bi vec zvali za dopunu ili odbijenicu dali neko zna sta se desava ili dali ima nekoga sa ovakvim slucajem



Nisi jedini ako ti je za utehu, ja sam 14.2. isto nisam dobila odgovor. Strpi se, bice!
 
Odgovor na temu

amigos

Član broj: 21349
Poruke: 54
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 09:06 - pre 131 meseci
Ja sam čuo da su neki koji su predali papire u januaru bili pozvani na polaganje zakletve u avgustu, tako da ćeš sigurno biti pozvan, samo je pitanje vremena. Ne brini.
U meni se bore budala i genije. Plašim se da pametniji ne popusti!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 09:12 - pre 131 meseci
Pokupio sam pasos u petak :)

Tada smo se i raspitali u Ferencsalasu za mog ortaka koji jos nije dobio poziv (a predao je kad i ja). Zena je rekla da su svi koje je do sada dobila u ovoj transi pozvani na zakletvu, dakle ako niste jos pozvani niste u ovoj transi. Kad smo je pitali dal ce biti jos, ona je rekla da, ocekuje novu grupu odobrenih zahteva 2. septembra pa ce tada poceti ponovo da rasporedjuje i zove na zakletve.

Eto toliko.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

amigos

Član broj: 21349
Poruke: 54
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 09:23 - pre 131 meseci
Čestitke mmix. Ja sam tek pre nedelju dana predao papire, tako da sad na miru mogu da lečkam mesecima dok ne pozovu :)
U meni se bore budala i genije. Plašim se da pametniji ne popusti!
 
Odgovor na temu

Vladilslav
Vladislav Kapunac
Biro rada
Biro rada
Zrenjanin

Član broj: 316997
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 10:27 - pre 131 meseci
Da vas pitam još nešto u vezi pasoša: Kad prođem sve ovo i dobijem lakcim karticu, da li pasoš mogu da zatražim negde u Srbiji u ambasadi ili moram da idem preko u Magyarország?
 
Odgovor na temu

amigos

Član broj: 21349
Poruke: 54
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 10:30 - pre 131 meseci
Zahtev za pasoš možeš podneti i u Beogradu ili Subotici.
U meni se bore budala i genije. Plašim se da pametniji ne popusti!
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 10:40 - pre 131 meseci
Citat:
Vladilslav: Da vas pitam još nešto u vezi pasoša: Kad prođem sve ovo i dobijem lakcim karticu, da li pasoš mogu da zatražim negde u Srbiji u ambasadi ili moram da idem preko u Magyarország?


Mozes gde hoces samo je razlika koliko si spreman da cekas.
 
Odgovor na temu

amigos

Član broj: 21349
Poruke: 54
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 10:42 - pre 131 meseci
Koliko sam upoznat sa situacijom, kod nas se čeka nešto duže nego u Mađarskoj, mada ništa strašno, možda 10-15 dana duže.
U meni se bore budala i genije. Plašim se da pametniji ne popusti!
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.08.2013. u 10:45 - pre 131 meseci
Citat:
amigos:
Zahtev za pasoš možeš podneti i u Beogradu ili Subotici.


S obzirom na to da je opšte poznato kakav tretman imaju ljudi sa slabijim znanjem jezika u SU i Bg pri predaji tj pokušaju predaje papira, koliko je pametno ići kod njih za pasoš? Ima li nekih začkoljica ili iskustava sa tim?
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3924216 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.