Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3931335 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

st_jimmy
Ernest Jimmy Kovac
Kula / NS

Član broj: 88907
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 11:51 - pre 131 meseci
Jel potrebno nositi slike prilikom predaje zahteva?

Inače, moji roditelji idu u sredu da predaju u Baju i samo da podelim info da se u Baji i Šiklošu (kod Mohača), brzo dobijaju termini za predaju zahteva. Max nedelju dana.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 11:53 - pre 131 meseci
Citat:
st_jimmy: Jel potrebno nositi slike prilikom predaje zahteva?


Obavezno.
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93-86-86-2.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 13:51 - pre 131 meseci
Citat:
deedee5:

Ovo nije Hu pasos...
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 14:13 - pre 131 meseci
Citat:
jedy023: Ovo nije Hu pasos...


Šta beba zna šta je HU pasoš
Pusti je neka se raduje...



Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

st_jimmy
Ernest Jimmy Kovac
Kula / NS

Član broj: 88907
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 14:21 - pre 131 meseci
Citat:
deedee5:
Citat:
st_jimmy: Jel potrebno nositi slike prilikom predaje zahteva?


Obavezno.


Jel' dve? One za pasoš veličina?
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 14:47 - pre 131 meseci
Citat:
st_jimmy: Jel' dve? One za pasoš veličina?


Nešto sada baš nisam siguran, 3 x 3,5 i uzmu jednu sliku, koliko se sećam...
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 14:50 - pre 131 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
deedee5:

Ovo nije Hu pasos...



Nije,al je jasna aluzija kojom je covek hteo da se nasali ovom slikom i vrh je :D
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 14:52 - pre 131 meseci
Slike idu kao za stari pasos, 3,5 x 4,5cm i treba jedna mada sam ja kod sebe imao 4 komada zlu ne trebalo :D
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
93.87.158.*



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 14:59 - pre 131 meseci
Citat:
deedee5:

hahaha ovako cemo mi kad dobijemo,ako dobijemo...
 
Odgovor na temu

limenko

Član broj: 312101
Poruke: 33



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 15:15 - pre 131 meseci
Dali neko zna kada ce biti pozivi za zakletvu za one koji su predali u februaru u Madjarskoj i dali je neko vec dobio poziv
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93-86-86-2.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 15:15 - pre 131 meseci
Citat:
83sjm: hahaha ovako cemo mi kad dobijemo,ako dobijemo...

Znam ja na sta je clan aludirao,nego da se drugi ne zbune.
A mi ce mo biti i srecniji jer bebi sreca kratko traje a nas bogami drzi.
Blago bebi reklamira se vec vise puta,a i neka treba.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 15:26 - pre 131 meseci
zna li neko napisati slovima

1976 godine
1907 godine
1984 godina
1999 godina
2012 godina

Mucim se sa ovim "godinama" pa nisam siguran da li ucim ispravno...
 
Odgovor na temu

panadol
...

Član broj: 315177
Poruke: 66



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 16:03 - pre 131 meseci
Ezer kilenc száz hetven hat
Ezer kilenc száz hét
Ezer kilenc száz nyolcvan négy
Ezer kilenc száz kilencven kilenc
Két ezer tízen kettő

A bebin pasoš vredi više od HU, kad UK izađe iz unije HU pasoš neće puno vredeti onima koji bi tamo da idu :)


[Ovu poruku je menjao panadol dana 11.08.2013. u 18:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.catv.broadband.hu.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 21:01 - pre 131 meseci
Citat:
mirko09:
Citat:
mmix: Nije nemoguce. Ljudi ne shvataju da prijava boravista nije samo mali papiric u licnoj karti i nezto sto se radi samo da bi se uzela vozacka dozvola. Prijavom prebivalista postajes rezident i na tebe pocinju da se primenjuju sve odredbe zakona koje se odnose na rezidente, pocev od poreza, preko obaveznih doprinosa, do obaveza prema lokalnoj samoupravi.

slažem se sa tim da kada se prijaviš počinju da za tebe važe svi zakoni i obaveze kao i za sve ostale, ali mi je samo nelogično da u Mađarskoj ako si nezaposlen moraš sam da plaćaš 20e zdravstveno osiguranje i ne samo to, nego će još da ti naplate sa sve kamatama kad te jednom nahvataju za sve što im nisi platio. Pa nezaposleni su svuda ugrožena kategorija, odakle nezaposlenom pare da plaća osiguranje?!


Pošto vidim da mi ne verujete i da neki ovde planiraju da uzmu ličnu kartu samo zbog vozačke dozvole, onda ću još jednom napisati.

Ovo sledeće je iz mog ličnog iskustva, dakle ne izmišljam. Mi smo se prijavili u juliju 2011 da imamo stalno previbanje kod jednog našeg rođaka. Ja sam tada još živeo u Sloveniji, međutim početkom 2012. napuštam Sloveniju i odlazim na malo putovanje po svetu. U oktobru 2012. sam se zaista nastanio u Budimpešti i nedugo zatim sam dobio i posao. Međutim moja žena je bila nezaposlena pa tamo negde u decembru sam krenuo da se raspitujem da li mogu ja da dobijem neke poreske olakšice zato što je izdržavam.

Znači ne da ne postoji takva poreska olakšica već moram i da joj plaćam obavezno zdravstveno osiguranje. I ne samo to, već moram i sebi retroaktivno da platim osiguranje za period kad sam bio nezaposlen. Oni su pogledali u svoj računar i videli da sam se tamo pojavio onda kad sam se prijavio za rezidentski status.

Da nastavim priču, u zakonu piše da nakon dobijanja rezidentskog statusa ide "grejs period" od godinu dana, dakle hvala bogu ja ne treba da plaćam od julija 2011 kad sam se prijavio, već od julija 2012. Da ponovim, ja tada nisam uopšte ni živeo u Mađarskoj, ali kako to da dokažem kad nisam odjavio rezidentski status? Ne mogu. Što se njih tiče, ja sam svo vreme živeo kod rođaka. Ne mogu ni da tvrdim da sam bio negde zaposlen jer nisam. Da sam slučajno bio zaposlen u Sloveniji, to bi se računalo i trebalo bi samo da pošaljem potvrdu o tome i sve bi bilo ok. Ali pošto sam bio nezaposlen onda moram sebi da plaćam zdravstveno osiguranje.

Znam da je retardirano, mislim kako može nezaposleno lice sebi da plaća, ali to je zakon. Mađarska je više kapitalističkija zemlja od Srbije, ima tu još nekih stvari od kojih biste se iznenadili ali neću sad o tome. Ako ti baš stvarno ne možeš da plaćaš onda podneseš neku prijavu u opštini pa ti oni valjda plaćaju ali moraš svaka 3 meseca da podnosiš nove prijave a ako ti zavod nađe neki posao recimo da čistiš wc a ti odbiješ onda ti opština više neće plaćati osiguranje. A u drugom slučaju, ako ti bračni drug ili roditelji imaju posao a ti ne možeš da dokažeš da to što oni zarade nije dovoljno da preživite, onda si ti i dalje dužan da plaćaš. Ili u mom primeru, pošto sam ja zaposlen, moja žena ne može da traži od opštine da joj oni plaćaju osiguranje, već moram ja.

Pa su još valjda trudnice i veoma obolele osobe izuzetak, oni su uvek zaštićeni.

Znači sabrao sam mesece, od julija do novembra to je za mene 4x6500 forinti, za ženu isto toliko, pa za 2013. godinu se plaća 6660 mesečno... na kraju sam retroaktivno platio oko 300 evra. Nisam uopšte ni bio kod lekara u tom periodu! I naravno od sada redovno uplaćujem ženi. Pre nego što sam uplatio pitao sam šalterušu da mi ona izračuna koliko sam dužan i izračunala je manje-više isto što i ja (+2 dana), dakle oni tačno znaju koliko si ti dužan.

Pitao sam šta bi se desilo kad bi recimo otišao do lekara a da ne plaćam osiguranje i rekli su mi da kad odeš kod lekara onda daš ličnu kartu, oni upišu broj pa se valjda pojavi neki crveni semafor da ne plaćaš osiguranje. Onda ti lekar objasni nije problem, dobićeš lečenje, ali da će sada pokrenuti postupak da se naplati dug, pa se obračunavaju i kamate, i da ćeš morati sve to da platiš kao porez na kraju godine. A ko ne plaća porez, ide u zatvor...

Opet, ne znam kakva je situacija kad živiš non-stop u Srbiji. Možda jednom kad budeš otišao te u Mađarskoj zaustavi policajac da te legitimiše pa otkriju da imaš 10 godina neplaćanog poreza i onda si ga na*****

Zato ličnu kartu uzimajte samo ako zaista planirate da živite u Mađarskoj. Ako vam državljanstvo treba samo za rad u EU ili za putovanje, onda je pasoš sasvim dovoljan. Sa ličnom kartom imate još neke obaveze, npr. morate sebi da izračunate i prijavite porez za razliku od Srbije gde to za nas radi država...
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2013. u 21:22 - pre 131 meseci
Negde sam procitao da su ti obavezni troskovi par stotina evra na godisnjem nivou.

To je verovatno zastita od parazita kojih se oni dosta plase da bi se naselili iz dijaspore (opravdano ili ne).
 
Odgovor na temu

laluna

Član broj: 316759
Poruke: 3
188.247.133.*



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.08.2013. u 08:38 - pre 131 meseci
Ukoliko vas odbiju posle predaje dokumenata i svog razgovora,gde oni vide da znas madjarski,da li je moguce da se opet aplicira za drzavljanstvo?
 
Odgovor na temu

rzristic
Rzristic

Član broj: 310199
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.08.2013. u 08:41 - pre 131 meseci
Hvala na iscrpnim i korisnim informacijama.
Da li mozese neko da napise, sta se desava u slucaju uzimanja vozacke dozvole? Posto sam cuo da se mora u Nemackoj polagati sve ponovo posle 6 meseci. (Neko kaze da je moguce izvaditi i prepis dozvole u Nemackoj, ali to je sve nezvanicno, niko mi nije potvrdio iz iskustva) Imam B,C i E kategorije i ne bih da ih ispustim... Nameravam da zivim u Nemackoj, Austriji ili Svajcarskoj. Hvala

Citat:
gajo2:
Citat:
mirko09:
Citat:
mmix: Nije nemoguce. Ljudi ne shvataju da prijava boravista nije samo mali papiric u licnoj karti i nezto sto se radi samo da bi se uzela vozacka dozvola. Prijavom prebivalista postajes rezident i na tebe pocinju da se primenjuju sve odredbe zakona koje se odnose na rezidente, pocev od poreza, preko obaveznih doprinosa, do obaveza prema lokalnoj samoupravi.

slažem se sa tim da kada se prijaviš počinju da za tebe važe svi zakoni i obaveze kao i za sve ostale, ali mi je samo nelogično da u Mađarskoj ako si nezaposlen moraš sam da plaćaš 20e zdravstveno osiguranje i ne samo to, nego će još da ti naplate sa sve kamatama kad te jednom nahvataju za sve što im nisi platio. Pa nezaposleni su svuda ugrožena kategorija, odakle nezaposlenom pare da plaća osiguranje?!


Pošto vidim da mi ne verujete i da neki ovde planiraju da uzmu ličnu kartu samo zbog vozačke dozvole, onda ću još jednom napisati.

Ovo sledeće je iz mog ličnog iskustva, dakle ne izmišljam. Mi smo se prijavili u juliju 2011 da imamo stalno previbanje kod jednog našeg rođaka. Ja sam tada još živeo u Sloveniji, međutim početkom 2012. napuštam Sloveniju i odlazim na malo putovanje po svetu. U oktobru 2012. sam se zaista nastanio u Budimpešti i nedugo zatim sam dobio i posao. Međutim moja žena je bila nezaposlena pa tamo negde u decembru sam krenuo da se raspitujem da li mogu ja da dobijem neke poreske olakšice zato što je izdržavam.

Znači ne da ne postoji takva poreska olakšica već moram i da joj plaćam obavezno zdravstveno osiguranje. I ne samo to, već moram i sebi retroaktivno da platim osiguranje za period kad sam bio nezaposlen. Oni su pogledali u svoj računar i videli da sam se tamo pojavio onda kad sam se prijavio za rezidentski status.

Da nastavim priču, u zakonu piše da nakon dobijanja rezidentskog statusa ide "grejs period" od godinu dana, dakle hvala bogu ja ne treba da plaćam od julija 2011 kad sam se prijavio, već od julija 2012. Da ponovim, ja tada nisam uopšte ni živeo u Mađarskoj, ali kako to da dokažem kad nisam odjavio rezidentski status? Ne mogu. Što se njih tiče, ja sam svo vreme živeo kod rođaka. Ne mogu ni da tvrdim da sam bio negde zaposlen jer nisam. Da sam slučajno bio zaposlen u Sloveniji, to bi se računalo i trebalo bi samo da pošaljem potvrdu o tome i sve bi bilo ok. Ali pošto sam bio nezaposlen onda moram sebi da plaćam zdravstveno osiguranje.

Znam da je retardirano, mislim kako može nezaposleno lice sebi da plaća, ali to je zakon. Mađarska je više kapitalističkija zemlja od Srbije, ima tu još nekih stvari od kojih biste se iznenadili ali neću sad o tome. Ako ti baš stvarno ne možeš da plaćaš onda podneseš neku prijavu u opštini pa ti oni valjda plaćaju ali moraš svaka 3 meseca da podnosiš nove prijave a ako ti zavod nađe neki posao recimo da čistiš wc a ti odbiješ onda ti opština više neće plaćati osiguranje. A u drugom slučaju, ako ti bračni drug ili roditelji imaju posao a ti ne možeš da dokažeš da to što oni zarade nije dovoljno da preživite, onda si ti i dalje dužan da plaćaš. Ili u mom primeru, pošto sam ja zaposlen, moja žena ne može da traži od opštine da joj oni plaćaju osiguranje, već moram ja.

Pa su još valjda trudnice i veoma obolele osobe izuzetak, oni su uvek zaštićeni.

Znači sabrao sam mesece, od julija do novembra to je za mene 4x6500 forinti, za ženu isto toliko, pa za 2013. godinu se plaća 6660 mesečno... na kraju sam retroaktivno platio oko 300 evra. Nisam uopšte ni bio kod lekara u tom periodu! I naravno od sada redovno uplaćujem ženi. Pre nego što sam uplatio pitao sam šalterušu da mi ona izračuna koliko sam dužan i izračunala je manje-više isto što i ja (+2 dana), dakle oni tačno znaju koliko si ti dužan.

Pitao sam šta bi se desilo kad bi recimo otišao do lekara a da ne plaćam osiguranje i rekli su mi da kad odeš kod lekara onda daš ličnu kartu, oni upišu broj pa se valjda pojavi neki crveni semafor da ne plaćaš osiguranje. Onda ti lekar objasni nije problem, dobićeš lečenje, ali da će sada pokrenuti postupak da se naplati dug, pa se obračunavaju i kamate, i da ćeš morati sve to da platiš kao porez na kraju godine. A ko ne plaća porez, ide u zatvor...

Opet, ne znam kakva je situacija kad živiš non-stop u Srbiji. Možda jednom kad budeš otišao te u Mađarskoj zaustavi policajac da te legitimiše pa otkriju da imaš 10 godina neplaćanog poreza i onda si ga na*****

Zato ličnu kartu uzimajte samo ako zaista planirate da živite u Mađarskoj. Ako vam državljanstvo treba samo za rad u EU ili za putovanje, onda je pasoš sasvim dovoljan. Sa ličnom kartom imate još neke obaveze, npr. morate sebi da izračunate i prijavite porez za razliku od Srbije gde to za nas radi država...

 
Odgovor na temu

dzudista
dzudista
nezaposlen
nezaposlen
srbija

Član broj: 315356
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.08.2013. u 09:56 - pre 131 meseci
Pitao si za vozacku dozvolu pa koliko ja znam posto ja imam licne radne i boravisne papire R.Slovenije moram da imam i SLO vozacku dozvolu ti mozes da vozis sa nasom dozvolom 6 meseci ali posle moras da prevedes dozvolu pazi dozvola mora da ti bude uredna ako nemas ovu novu plasticnu mislim da se vide datumi polaganja i pecati ako recimo u roku 6 meseci neizvadis vozacku dozvolu u zemlji gde imas boravak prijavljen znam za Sloveniju kazna ti je 500 eura kad te zaustave,verovatno je tako i za druge zemlje EU.Sto se tice vecih kategorija ides na polaganje ali samo voznju za C i E kategoriju ako budes hteo da vozis firma koja te prima trazice ti kodu 95 da imas polozenu bez toga ti dzaba kategorije.To ti kao drzavni ispit ma samo uzimanje para sta da ti kaze ja sam platio u SLO oko 600 eura izadje sve i vazi 5 godina.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.08.2013. u 13:38 - pre 131 meseci
Citat:
laluna:
Ukoliko vas odbiju posle predaje dokumenata i svog razgovora,gde oni vide da znas madjarski,da li je moguce da se opet aplicira za drzavljanstvo?


Nisi valjda???

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

st_jimmy
Ernest Jimmy Kovac
Kula / NS

Član broj: 88907
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.08.2013. u 13:57 - pre 131 meseci
Poslednje moje pitanje, pošto sam ja svoje državljanstvo još pre dve godine sredio, a sada vidim da su svašta nešto novo smislili. Pošto roditelji idu u sredu u Baju. Da proverim sa vama:

Treba:
- Izvodi prevedeni, originali
- Onaj komplet zahteva (za bračne parove)
- 2 slike (sa datumom ili bez?)
- Pasoš srpski za utvrđivanje identiteta

Da li treba još šta da se nosi? Hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3931335 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.