Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

jednostavan primer auto radionice kako

[es] :: Access :: jednostavan primer auto radionice kako

[ Pregleda: 3255 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon jednostavan primer auto radionice kako21.07.2010. u 23:19 - pre 168 meseci
Ima li ko da prikaci jednostavan primer u accessu za majstorsku radionicu.Npr na ulaznoj formi kliknem na ikonu Audi ili WW itd. i onda mi se ponudi tabela za unos datuma kad je neko auto doslo na popravku,koliko je trajala popravka ,djelovi utroseni itd.Sigurno bi previse trazio da mogu i neki izvestaj na mjesecnom nivou da odstampam.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: jednostavan primer auto radionice kako22.07.2010. u 05:53 - pre 168 meseci
U polje za pretragu ukucaj ključne reči: auto servis. Dobićeš dosta materjala za tvoju temu, pa čak i poneki primer.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: jednostavan primer auto radionice kako22.07.2010. u 14:26 - pre 168 meseci
Kada ce ljudi da shvate da ne postoji 'jednostavan primer za radionicu gde cu da klinem na BMW ili Audi...' Isto kao sto ne postoji 'programce za vodjenje knjigovodstva'. Isto ako sto ne postji 'jednsotavan primer za operciju oka ili srca'. Niti se moze uciti 'na primerima'. Primeri su lepi da se vide, ali samo ako se ima nakakvo predznanje koje omogucuje da se primer razume. I naravno da se ne mogu priemri prenositi sa situacije na situaciju.

Prema tome, manite se corava posla. Ako neko vec ima radioncu koajopravlja BMW ili Mercedes, razumno je da za tako vazan segnment poslovanja kao sto je pracenje poslovanja angazuje nakoga ko to zna da radi. Ni plocice u radnji niste lepili sami, niti ste montirali hidraulicne dizalice, niti uvodii struju i grejanje. Zasto onda svi misle da mogu da prave baze podatka i poslovne informacine sistema, kad bi im samo neko pokazao jednostavni primer?
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: jednostavan primer auto radionice kako22.07.2010. u 14:46 - pre 168 meseci
Potpisujem.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: jednostavan primer auto radionice kako22.07.2010. u 14:48 - pre 168 meseci
@Zidar
Skonto sam na ovim primjerima vezanim za auto servis kako da uradim bazu.Samo sam trebo da se podsjetim dana kad sam ucio access na faksu po pitanju relacija.OK thnx
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: jednostavan primer auto radionice kako22.07.2010. u 15:14 - pre 168 meseci
Ja sam na faksu pre 19 godina imao baze u Accessu. Tada nisu imali šta da me nauče. Ne kažem da se na faxu ništa ne nauči, ali mislim da se ne nauči ništa upotrebljivo. Po mome mišljenju moraš se baviti Accessom najmanje pet godina zaredom, svaki dan (ili bar svaki radni) po više sati da bi naučio da kreiraš, kako neki kažu, "jednostavne" aplikacije. Moraš znati relacione objektne baze podataka, VBA, SQL, DAO i/ili ADO, dizajniranje interfejsa, Mađarsku notaciju, trikove, greške u samom Accessu, pa za svaku verziju, ODBC, šta, čemu i zašto koji update moraš da staviš, API funkcije, kako se prave korisnički meniji, pa kad izađe nova verzija kako se prave korisnički riboni, često ActiveX kontrole... trista čuda. Jednom sam rekao da mislim da je sam Access kompleksniji više nego svi zajedno programi Officea.

NHF za ovo, nije upućeno tebi lično, već generalno. Na zapadu se zato napravi outsourcing - nađe se jeftin programer iz zemalja kao što su naše ili slične i on to napravi. :)

Pričao sam sa jednom ženom iz USA, u stvari ona mene našla da me pita za outsourcing i freelancing. Dala mi URL njenog promotivnog Web sajta. Tamo sam video da je njezin radni sat $110. Onda sam joj rekao da se okane ćorava posla i radi to što radi, jer kao freelancer teško će dobiti više od $20 po satu i to tek kad mi dobru radnu istoriju i dobre reference.

Ne kažem da ti to ne možeš da napraviš, niti bih nagađao šta možeš/znaš ili ne, nije kulturno niti uljudno. Ali bih na osnovu onogo što si do sada napisao savetovao da prepustiš to nekome ko se time bavi. Biće jeftinije i radiće ono čemu je namenjeno.

Ovo ti kaže neko ko sam malteriše, zida, lepi pločice, menja oluke, farba unutra i napolju, zavaruje, lemi, popravlja elektroniku ali i vovodod... Ja volim sve sam da uradim, ali to nikada ne buda kao kad majstor to uradi.

Ako si u procesu učenja i zanima te programiranje u Accessu, onda nemoj tražiti primere već kreni sam od početka do kraja. Tako se najbolje nauči. Najgore je učiti na primeru kojeg je napravio priučen programer.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: jednostavan primer auto radionice kako22.07.2010. u 21:56 - pre 168 meseci
Konkretno,mislio sam timu programera u mojoj firmi dati osnovnu formu kako bi zelio da mi izgleda program za servis,nekako mi lakse prezentovati kroz access nego na papiru crtat,a oni bi to uradili kroz PHP MySQL ili bi dokumentovali preko Lotus-a jer moram objedinit dokumentaciju za servis na vise udaljenih lokacija.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: jednostavan primer auto radionice kako23.07.2010. u 14:43 - pre 168 meseci
Citat:
Konkretno,mislio sam timu programera u mojoj firmi dati osnovnu formu kako bi zelio da mi izgleda program za servis,nekako mi lakse prezentovati kroz access nego na papiru crtat,a oni bi to uradili kroz PHP MySQL ili bi dokumentovali preko Lotus-a jer moram objedinit dokumentaciju za servis na vise udaljenih lokacija.

AKo je tako, to je onda veoma daleko od 'jednostavne aplikacije za servis'. Veruj mi, papir ti je najlaksi za crtanje. Access ne sluzi da se nactta skica aplikacije, nema alate za to. Ako vec pokusavas da se setis sta se na fakultetu ucilo, verovatno je bio neki opredmet koji se bavio analizom poslovnog sistema koji treba podrzati novom bazom podataka.

Pocni odatle, pa kad dodjes do ideje sta ti u stvari treba, mozes i da pogledas gotove pakete koji rade preko interneta, da vidis koliko su daleko od toga sta tebi treba. Onda vidis da li se mogu dogradjivati i koliko bi to kostalo. Ako nema dogradnje, onda ides u sopstveni razvoj.

Meni deluje da ti u stvari i ne znas tacno sta bi sistem trebalo da radi, ili ne umes to da opises na nacin da programeri razumeju. Zao trazis gotov program, bilo kakav, pa da mozes da kazes 'E ja hocu da mi napravito bas ovo, samo da je u PHP i MySQL'. Napravis screen shots i eto dokumentacije za 'user requirement'. Nazalost, to ne ide tako. Nemoj da ispadne jos jedan slucaj 'kako mali Djokica zamislja software development management...', nema razloga za to. Seti se knjiga iz oblasti 'Systems Analysis and Design' pa kreni korak po korak, funkcije sistema, dijagrami ko sta radi, promene stanja, pa iz toga logicki dijagram baze, pa da vidimo kako to ide fizicki na MySQL, pa da vidimo koje funkcije (metode?) su potrebne za interfejs izmedju baze i aplikacije, pa da vidimo akko ce korisnicki interfejs da izgleda.

Pazi, interfejs imadju baze i aplikacije nije isto sto i korisnicki interfejs. Interfejs izmedju baze i aplikacije cine procedure i funkcije koje komuniciraju sa baziom. Korisnicki interfejs cine forme i dugmici koje vidis na ekranu. Programer koji pise korisnicki interfejs poziva 'funkcije iz interfejas koji povezuje bazu i aplikaciju'.

Ono sto bi ti video iz jednostavne aplikacije za servis jeste korinicki interfejs. Primeti da je to tek na kraju liste stvari koje moraju da se urade. Jeste da ce se to jedino videti, ali sve ostalo ce se osetiti. Kao kad zidas ili kupujes kucu. Vidis podove, plocice i zidove. Ne vidis temelje, drenazu oko kuce, cevi i zice u zidovima, izolaciju na zidovima i tavnicama, niti kvalitet crepa. Moguce je imati predivnu kucu, sa prelepom fasadom, kojoj curi voda u podrum i izliva se kanalizacija, i nema dovoljno napona za sve elektro urdjaje u kuci, ili je pritisak vode suvise nizak da bi s odjednom koristila dva kupatila. U USA i Kanadi postoji mnogo kuca koje imaju 5-6 kupatila, ali se istovremeno moze koristiti samo jedno, jer su vodovodne instalacije uradjene traljavo pa pritisak padne do granica neupotrebljivosti.

Kosrisnicki interfejs je fasada. Na osnovu fasade moguce je donekle pogoditi funkcije kuce, ali je nemoguce predvideti temelje, konstrukciju kuce i izolaciju od vode i toplote. Za sve ove funkcije postoje postupci koji dovode do zadovoljavajuceg resenja i nijedan ne zavisi od boje plocica i cveca u dvoristu.

Tako je i u ovom poslu. Zna se red i ko ga ne postuej - radi na svoju stetu.

 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: jednostavan primer auto radionice kako23.07.2010. u 15:09 - pre 168 meseci
Uvek sam više voleo ljude praktičare nego ljude teoretičare. Najbolje čovek razume ako mu date realan primer a Zidar je dao upravo takav.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: jednostavan primer auto radionice kako

[ Pregleda: 3255 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.