Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9141 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.08.2010. u 18:50 - pre 167 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200: @aleksandara 93 imam pitanje za tebe u vezi rikavanja zvucnika. Kad jako nabijem glasnocu, woofer u jednoj kutiji proizvodi cudne zvukove... Nije to krcanje nego pri udaru basa se cuje nekakvo grebanje. To radi samo lijeva kutija. Jel moguce da se nakupilo prasine dolje oko namotaja ili nesto slicno ili je to isto rijec o krcanju zvucnika koji je 'prenabijen' snagom?


Ne bih znao to da ti odgovorim, meni je se desilo da na malo basu na pojačalu uvek bio pot za bas do max + lodudnes i radeo je oko pola godine i kad udari bas čuje se kao neko krckanje. Pregledao sam ga skroz pletenice dobre i sve je uredu ali kad ima malo basa on krcka pa mislim da je nešto unutra oko špulne, možda je se malo iksrivila ili odlepila ne znam za tako nešto...
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.08.2010. u 21:21 - pre 167 meseci
Sad si me malo uplašio... Ako sam dobro razumio, ti si tako slušao pola godine i su ti se zeznili zvučnici!? Jer ako je istina, neće ni moji dugo...

Citat:
Pa još ako bude od ove današnje tehno muzike...


Moj slučaj :) Samo to i slušam, svu današnju komercijalu počevši od Techno, House, R'N'B, Pop, Trance i slično, stvari koje žive i postoje samo radi basa i di se sve sastoji od udarca i tutnjave... Ja sam jedan od onih koji cijele dane nabija taj techno i npr. jedan od onih kad vidite prođu kola i čuješ unutra 'bum bum bum bum' toliko glasno da se tresu šajbe i registrarske pločice :) To sam ja kad položim za kola :)

Još, kako sam reko da stalno slušam glasno, zamisli moje zvučnike "BUM BUM BUM BUM BUM" 24 sata na dan na glasnoći krajnje izdržljivosti... Jadni oni :) Od tog silnog basa već sam naviknut da mi ispadaju stvari sa polica a moram zatvarat 3 vrata da bi smanjio glasnoću koja dopire do kuhinje jer staru boli glava već od toga... Ok, to vjerojatno nisam trebo govorit jer ćete me sada prokleti i nećete mi htjeti pomagati više :) Kako je rekao vlasnik Audio Epiloga:

Citat:
Iako još nisam u poziciji da biram klijentelu, sada mogu preporučiti nekom tko želi kupiti moje zvučnike da bi na njima slušao Severinu da ipak kupi zvučnik drugog proizvođača


Iako ja ne slušam Severinu, al eto moju muziku danas ne podnose brojni audiofili... Mada nisam ja hardcore techno lover već slušam razne remikseve, ili trance/house muziku više. Osobito obožavam Guettu :)

Al ovi moji zvučnici su jako snažni i mogu podnijet dosta snage. Vjerojatno ih nemogu tek tako spalit al imam osječaj da će se prije razbit membrana (nešto savinut ili slično) ili razletit kutija xD nego spalit driveri. Al bogami lijepo rokaju kad su na dobrom pojačalu :) Al glavu razbijam sa vražjim rezonancijama, počevši od namještaja pa do drugih stvari koje stoje na stolu di i zvučnici.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.08.2010. u 21:38 - pre 167 meseci
To je Ei mali bas 45W 4oma od desetak centimetara i kupljen je odavno, otac misleo ako ima više zvučnika jače će se čuti i vezao ih redno i naravno čulo se slabije :))) a taj zvučnik je 10god (možda i više) star. Možda je imao neku fabričku grešku nezanam ali je stajao u zvučnoj kutiji gde se nalaze takva 2 zvučnika i još jedan visokotonac a taj drugi bas radi sigurno preko godinu baš na tom pojačalu vrlo je moguće da je zvučnik imao neki feler. Neznači da je isti problem, ja sam samo naveo ti možeš da ga očistiš lepo od prašine da proveriš obavezno jel pletenice imaju dobar kontakt na klemama, ako je sve od spolja dobro onda verovatno nevalja nešto unutra i poštedi bre zvučnike ako ti iskorišćavaš max snagu od njih i pritom slušaš muziku sa dosta basa...
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.08.2010. u 22:07 - pre 167 meseci
Ma ja vjerujem da je sa driverom sve u redu, samo je riječ o previše snage jer kad počne to raditi, stvarno je glasno i bas mi trese stol.

A nastojim ih štediti, zato ne ulazim u teška izobličenja kao neki. Moj frend u autu toliko masakrira zvučnike da nabije doslovno do daske kad je omiljena pjesma... Nemoš ni pjesmu prepoznati koliko krčanja, izobličenja i ostalog.

Valjda neće meni riknut... E da, frend sada ide na faks i u stan si planira neke zvučnike uzet. Našli smo kod njega na tavanu dvije poveće kutije sa Ei zvučnicima unutra. Samo je u jednoj kutiji woofer zamjenjen Tesla zvučnikom jer je Ei original spržen. Kutije su dosta velike al prastare i kaže frend da se ti stari zvučnici jako lako spale... Jel to istina? Unutra je jedan woofer oko 18 - 20 cm i iznad njega zvučnik u obliku pravokutnika dužine koliko i woofer al jako male visine.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.adsl.eunet.rs.



+15 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem23.08.2010. u 07:38 - pre 167 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200: @aleksandara 93 imam pitanje za tebe u vezi rikavanja zvucnika. Kad jako nabijem glasnocu, woofer u jednoj kutiji proizvodi cudne zvukove... Nije to krcanje nego pri udaru basa se cuje nekakvo grebanje. To radi samo lijeva kutija. Jel moguce da se nakupilo prasine dolje oko namotaja ili nesto slicno ili je to isto rijec o krcanju zvucnika koji je 'prenabijen' snagom?


Tebi se verovatno oštetio namotaj koji zatim češe o magnet. Drugim rečima, neće još dugo. :)

Detaljnije: završetak membrane zvučnika je kružnog oblika tj. oblika valjka i na njega je namotana lak-žica. Taj deo se nalazi u procepu stalnog magneta. Kada kroz namotaj protekne struja stvara se elektromagnetno polje koje, u zavisnosti od polariteta i u sadejstvu sa stalnim magnetnim poljem magneta "tera" membranu napolje ili je povlači ka unutra. Lak-žica može da izdrži određenu struju. Kada struja postane prevelika žica se pregreva, topi se lak i lepak koji to sve drži zajedno i namotaj se "razlabavi". Onda deo namotaja češe o magnet sve dok se žica ne prekine. A onda ide u đubre ili na premotavanje, zavisi šta je isplativije. Možda je bolje da ga rasturiš da vidiš princip rada ako nije isplativo premotavanje.

Prašina tamo ne može da uđe jer nema kuda.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.adsl.eunet.rs.



+15 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem23.08.2010. u 07:44 - pre 167 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200:E da, frend sada ide na faks i u stan si planira neke zvučnike uzet. Našli smo kod njega na tavanu dvije poveće kutije sa Ei zvučnicima unutra. Samo je u jednoj kutiji woofer zamjenjen Tesla zvučnikom jer je Ei original spržen. Kutije su dosta velike al prastare i kaže frend da se ti stari zvučnici jako lako spale... Jel to istina? Unutra je jedan woofer oko 18 - 20 cm i iznad njega zvučnik u obliku pravokutnika dužine koliko i woofer al jako male visine.


Ei zvučnici su uvek imali problem sa žicama koje vode ka namotaju magneta. Obično "pucaju" tu ispod membrane iako se to ne vidi (ima lepka pa se ne vidi; mora om-metrom da se ispita). Namotaji ređe pregorevaju. Takvih sam ranije popravljao zaista dosta, ali ni posle ne traju dugo jer je teško naći žicu koja izdržava stalno savijanje a da se ne prekine.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem23.08.2010. u 09:30 - pre 167 meseci
Citat:
banem: Tebi se verovatno oštetio namotaj koji zatim češe o magnet. Drugim rečima, neće još dugo. :)
Prašina tamo ne može da uđe jer nema kuda.


I ja mislim da je to ali nisam siguran pa da ne kažem a on sutra da odmah rasturi ceo zvučnik... A da prašina nemože da uđe unutra nikako, znači jednom rečju Pioneer cdj 200 nemoj toliko da forsiraš zvučnike nego bolje nabavi dosta jače od te i stavi slabije pojačalo od njih tako i kad odvrneš do kraja da zvučnik uvek ima "lufta"

Meni je se verovatno to desilo na Ei zvučniku jer je uvek bio zvuk sa dosta basa, nije pukla pletenica do namotaja onaj crni lepak koji drži pletenicu na membarni sam ja skinuo i nije do toga nego se najverovatnije špulna deformisala. Ei su u ono vreme bili među kvalitetnijim zvučnicima ali je tada bila dosta nerazvijena proizvodnja (u odnosu na današnje vreme) i zbog toga se javljaju ti nedostaci na zvučnicima, meni je otac objasnio kako su pravili svaki deo i po mom zaključku zvučnici iz iste serije nisu ni svi bili istih karakteristika (mislim na frekfenciju) baš zbog takve proizvodnje. Eto npr. membrana je se pravila od celuloze pomešana sa lepkom i još nečim ali ta smeša je nekad bila ređa nekad gušća i samim tim membrane nisu mogle da budu iste...

Aca 93
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem23.08.2010. u 16:10 - pre 167 meseci
Znaći moram izbjegavati tako navijati zvučnike. :S Ne brini, neću ih rastavljati. Ako i crknu, ostat će možda za ukras ili nešto budući da su stari i mom starom nešto vrijede.

Imam dva moguća riješenja; vratit se na zvučnike od linije. Noviji su valjda će izdržati a i ako crknu jbg. Ili pridružiti ponovno subwoofer i kutijama skinuti bas pa sam na miru.

Al možda se i ništa nije pokršilo. Vjerojatno taj zvuk proizvodi to što je prejako pojačano pa nemože više membrana da se cima toliko.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem24.08.2010. u 17:21 - pre 167 meseci
Pioneer-i za automobil guraju toliko toga da ne mozes da pomislis...licno iskustvo. Vise od duplo snage(od one tri puta manje naznacene(120/35W) na cetiri minuta,i sad rade,nepoderani. Licno planiram tri puta vise snage zvucnika u odnosu na snagu pojacala da bi mi zvucnici davali sto linearniji odziv,inace muziku NIKAD ne slusam ispod 2x15W,ili slusam dnevnik u pola osam. ...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem24.08.2010. u 21:54 - pre 167 meseci
Nisam baš razumio ovaj post... Želiš reć da su Pioneer auto zvučnici izdržljivi ili šta?

Tri puta snažniji zvučnik od pojačala?
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9141 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.