Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gnu/Linux ili Linux?

[es] :: Advocacy :: Gnu/Linux ili Linux?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8005 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 03:14 - pre 249 meseci
Nastavak na jednu drugu temu koja je zakljucana jer je ovo bilo offtopic:

Citat:
tOwk
Citat:
srki:
Pa ti pricas o linuksovom kernelu a ne o linuksu.

Hm, nešto si pogrešno povezao. Pričam o Linusovom kernelu koji se zove Linuks.
Odakle ti to da se kernel zove linuks?
Citat:
Citat:

Linux se sastoji od mnogih komponenata od kojih su najvaznije kernel (sa kerlen.org) i Gnu alati.
Ne, „Linux“ se sigurno ne sastoji od GNU alata, što možeš pitati i tvorce istih.
Istih alata? A sto ne mislis na tvorce GNU alata a ne na tvorce istih alata? A i valjda tvorci linuksa bi trebalo da znaju sta su sve stavili u njega a ne tvorci gnu alata?

Citat:
Citat:
I sam naziv linux je izabran da podseca na unix koji je operativni sistem.

Samo nikako da napišu taj operativni sistem, je li?
Pa tvorci raznih linuksa su RedHat, Slackware, Suse itd...a tvorci kernela su Linus i drugi programeri a tvorci Gnu alata su tvorci Gnu alata. Isto kao sto su tvorci raznih procesora AMD, Intel, Sun a tvorci tranzistora su samo tvorci tranzistora a ne i tvorci tih procesora iako se sastoje od tranzistora.

Citat:
Hm, a šta kažu tvorci GNU alata koji eto, po tebi, čine deo „linuksa“? Zašto njih ne priupitaš za mišljenje?
Zasto bi pitao njih za misljenje kada oni nisu tvorci operativnog sistema. Oni su tvorci gnu alata a tvorci operativnog sistema su Redhat, Suse itd...
Da li ces tvorca tranzistora da pitas kako ti se zove procesor u tvom racunaru jer se on uglavnom sastoji iz tranzistora?

Citat:
Zanimljivo gledište. Jezgro koje se naziva Linuks nije u redu zvati Linuksom?
Da, kada tako kazes onda si sigurno u pravu. Mada i da se jezgro naziva linuksom to menja stvar i ne znaci da operativni sistem ne sme isto tako da se zove.

Citat:
Naravno da je „najpravilnije“ da GNU operativni sistem nazivamo GNU/Jezgro
Kao sto je i najpravilnije da tvorac tranzistora da ime tvom procesoru. Kada ovi iz Gnu-a izbacuju operativni sistem onda mogu da ga nazivaju Gnu ili Gnu/Hurd ili kako god hoce sto pocinje na Gnu.

Citat:
Uostalom, pogledaj SUS (Single Unix Specification, uslovno rečeno „nadskup“ definicije POSIX koja znači „Portable Operating System Specification“), i idi redom i štikliraj šta od toga obezbeđuje GNU, a šta jezgro Linuks
Ja sam to pogledao ali ne znam sto sada to pominjes kada se uopste ne prica o tome. Ja znam da operativnom sistemu Linux vise toga obezbedjuju Gnu alati nego kernel.

Citat:
(sigurno ćeš se iznenaditi da većinu toga obezbeđuje upravo GNU,
Ne znam zasto to pretpostavljas i zasto imas takve predrasude o meni? Ili je to jedan od tvojih jakih argumenata?

Citat:
Pa oni (autori Linuksa) i tvrde da se jezgro zove Linux. Ne znam zašto se ti buniš, kada su ga sami tako nazvali. Imam osećaj da ti ne prija to što sam u pravu
Kada tako kazes onda si verovatno i za to u pravu.

Citat:
(to da GNU čini najveći deo operativnog sistema o kome govorimo, pa da je poštenije nazvati ga GNU/Linuks), pa izmišljaš stvari kao što je ova, a da se nimalo nisi potrudio da saznaš o čemu govoriš.
Da, najbolji nacin da dokazes da si u pravu je da sagovorniku kazes da izmislja i da se nije ni potrudio da sazna o cemu govori. Mozda imas jos neki tako „jak“ argument?

Inace na kernel.org pise:
Citat:
If you're new to Linux, you don't want to download the kernel, which is just a component in a working Linux system.

Ali sta i ako se kernel naziva linux? Zar ne moze i operativni sistem da se naziva isto tako? Kao da do sada nisu nikada postojala dva razlicita proizvoda koja se isto nazivaju? Gnu/Linux je operativni sistem od npr. Debian-a a Linux su operativni sistemi od Redhat-a, Slackware-a, Suse-a itd...Ne znam zasto imas potrebu da menjas nazive njihovih proizvoda? Kada ti napravis operativni sistem onda mozes slobodno da ga nazoves Gnu/towk ako hoces.

Citat:
Slažem se da svako ima slobodu da ga naziva kako želi, pa ću zato ja da ga nazivam Windows-om.
Pa sto se onda ti bunis kada drugi operativni sistem nazivaju linux? Ili zaista ne shvatas da nisu mislili na kernel?!?

Citat:
Ako ne misliš da je to loše rešenje, onda ga i ti zovi tako, a nemoj da se buniš kada ja samo jezgro nazivam Linuksom.
Da, samo ti imas prava da se bunis.

Citat:
Ok, probaj sada da nađeš neke druge razloge zašto si u pravu (vidi moj potpis)
Nema potrebe da trazim druge razloge ali mislim da ti stalno gledas svoj potpis tako da ces verovatno opet izaci sa nekim „jakim“ argumentima da izmisljam stvari itd...

Citat:
U svakom slučaju, vrlo je neprijatno kada te neko neobavešten „opovrgava“.
Jos jedan ubedljiv argument, je l' tako?

Citat:
Mada, ne znam što je komplikovano pogledati matičnu stranicu tvoraca na koje se toliko pozivaš?
Pa ne znam sto ti je komplikovano ali meni nije. Evo pogledaj stranice od tvoraca linuxa: Suse, Redhat....

Ili tvorce smatras za one ciji se delovi nalaze u linuxu? Pa onda i za tvoj procesor ne smatras da je tvorac AMD ili Intel nego Bardeen i Brattain jer su oni izmislili tranzistor? A za jednog od tvoraca Gnu alata ces da smatras Denisa Ricija jer je on tvorac tih naredbi koje se nalaze u Gnu alatima i tvorac jezika C koji koriste Gnu programeri?
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.ptt.yu



+39 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 09:06 - pre 249 meseci
Kernel se zove Linux

Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 09:15 - pre 249 meseci
Ma sve je to počelo kada je towk počeo da izvrće način korišćenja reči Linux koji je odomaćen u narodu.

Dakle sada neko mora da kaže "koju distribuciju linuxa da uzmem?" a ni slučajno "koji linux da uzmem?" jer to kao nisu iste stvari. Ma daj, i da nisu iste na papiru apsolutno je jasno na šta se misli i u celom svetu bi te razumeli.

Osim u toj GNU(R)(TM) kocki u kojoj Ojkz diše. :)
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 09:28 - pre 249 meseci
Citat:
Nemanja Jakovljevic:
Kernel se zove Linux

Ok, i da jeste to ne znaci da operativni sistem isto ne moze da se zove linux. A tvorci operativnih sistema kao sto su Redhat, Suse, Slackware su svoj operativni sistem koji su sastavili od linux kernela i gnu alata i jos nekih programa nazvali linux.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 09:38 - pre 249 meseci
Citat:
Dakle sada neko mora da kaže "koju distribuciju linuxa da uzmem?" a ni slučajno "koji linux da uzmem?"
Ne, ni to nije pravilno nego treba reci "koju distribuciju Gnu/Linux-a da uzmem?"
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.ptt.yu



+39 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 10:18 - pre 249 meseci
ako se jedno zove linux (kernel) ne mozesh josh neseto da nazivash istim imenom
jednostavno, nije u redu

i ne mozes celu distribuciju da nazivash linuxom,

distribucija se zove redhat, slackware, gentoo, _______ (upisite ovde druge distribucije)
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 10:23 - pre 249 meseci
Ne, Redhat je napravio distribuciju i nazvao je RedHat linux ili RedHat Enterprise linux ili kako god. Znaci nisam ja nista nazvao nego tvorci distribucija su tako nazvali. I zasto ne bi bilo u redu da dve stvari imaju isto ime? Pa ima toliko proizvoda koji imaju isto ime a nisu isto. I po cemu je u redu da tvorci gnu alata daju ime nekoj distribuciji operativnog sitema koji nisu napravili. Oni imaju pravo da daju ime gnu alatima ili operativnom sistemu koji su oni napravili i to je to! Ispadne da ako Nvidia napravi graficku karticu a 70% komponenata na kartici su recimo napravljene u nekim tajvanskim kompanijama da te tajvanske kompanije imaju pravo da daju naziv proizvodu? Naravno da nemaju a nvidia ima pravo i da karticu nazove isto kao sto se zove i neki cip.

I ti u svom LinuxPortalShop-u nudis izbor Linux distriobucija a ne Linux/Gnu distribucija. Znaci ti nudis distribucije kernela?
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.beotel.net

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 15:52 - pre 249 meseci
Srki, otidi lepo ovde i sve će ti biti jasnije (ako je to uopšte poenta, "da bude jasnije" - meni ovaj tvoj prvi post više liči na neki izliv nezadovoljstva, mržnje, štagod...)
Citat:

Ili tvorce smatras za one ciji se delovi nalaze u linuxu? Pa onda i za tvoj procesor ne smatras da je tvorac AMD ili Intel nego Bardeen i Brattain jer su oni izmislili tranzistor? A za jednog od tvoraca Gnu alata ces da smatras Denisa Ricija jer je on tvorac tih naredbi koje se nalaze u Gnu alatima i tvorac jezika C koji koriste Gnu programeri?

Uh... Da su moderatori imalo "opušteniji", rekao bih ti da lupaš; ali s obzirom da nisu, reći ću ti da i ne rezonuješ baš kako treba i da ta poređenja i nemaju baš nešto mnogo smisla... ;))

Kad uporediš Linux kernel i ostatak operativnog sistema kog čini mnoštvo GNU alatki, uključujući i izuzetno važan gcc, uvidećeš da je, ako ne i važniji, onda podjednako važan GNU udeo, kao što je i sam kernel, u GNU/Linux simbiozi. No, da ne dužim, pogledaj link koji sam ti poslao...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 17:25 - pre 249 meseci
Da budemo realni pravi naziv bi zaista bio GNU/Linux, jer ako izbacis GNU iz sistema nebi dobio nista jer ni jedan progam ne bi mogao da iskompajliras pa cak ni sam linux kernel. Ni jedan fajl ne bi mogao da starujes(fali glibc bajo), znaci gnu je kao bi rekli tu odma uz kernel. druga stvar je to sto kompanije gledaju kada krajnjem korisniku kazes gnu/linux zvuci nekako dugacko i konfuzno pa su se opredelili da pod linux kazu ceo sistem sto je realno gnu, sto je na neki nacin i diskriminisanje autora iz samog gnu-a koji uzimaju veliki deo kolaca celog gnu/linux sistema. A kada smo kod toga RH se javno izvinuo FSF-u ali zbog komercijalnih razloga i dalje drzi samo linux kao ime.

Sa te strane ja apsolutno podrzavam towk-a u njegovom izlaganju medjutim ja doduse bih vise voleo da je konstruktivnim metodom razjasnio sagovorkinku sta znaci sama rec linux. I da mu je preporucio neke od gnu/linux distribucija.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-3.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 17:45 - pre 249 meseci
Glasam za GNU/Windows:

http://www.cygwin.com/ml/cygwin/2002-04/msg00755.html
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16688
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 18:01 - pre 249 meseci
A da koristimo ovu definiciju:

http://www.li.org/whatislinux.php

Citat:

Linux is an Operating System, which acts as a communication service between the hardware (or physical equipment of a computer) and the software (or applications which use the hardware) of a computer system.



Ili ovu:

http://linux.com/article.pl?sid=02/03/09/1727250

Citat:

Linux is an operating system. An operating system is the basic set of programs and utilities that make your computer run. Some other common operating systems are Unix (and its variants BSD, AIX, Solaris, HPUX, and others); DOS; Microsoft Windows; Amiga; and Mac OS. If you're interested in learning about some not-so-common operating systems, take a look here and here.


Ili ovu;

http://www.linux.org/

Citat:

Linux is a free Unix-type operating system originally created by Linus Torvalds with the assistance of developers around the world. Developed under the GNU General Public License , the source code for Linux is freely available to everyone. Click on the link below to find out more about the operating system that is causing a revolution in the world of computers



Na kraju krajeva, Linux jezgro moze da se kompajlira i bez gcc kompajlera, recimo sa Intel C++ kompajlerom ili bilo kojim drugim za neku drugu arhitekturu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.ptt.yu



+39 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 18:06 - pre 249 meseci
e pa dimkovicu svaka ti cast.

Najpotpuniji odgovor u ovoj temi
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 20:41 - pre 249 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
Da budemo realni pravi naziv bi zaista bio GNU/Linux, jer ako izbacis GNU iz sistema nebi dobio nista jer ni jedan progam ne bi mogao da iskompajliras pa cak ni sam linux kernel.
I to je razlog da teras proizvodjace operativnog sistema da tako nazivaju operativni sistem? Pa onda posto se i procesori sastoje od tranzistora trebalo bi da ih zovemo po tvorcima tranzistora? Ili bilo sta sto neka firma izbaci bi trebalo da se gleda od kojih se delova taj proizvod sastoji i da gledaju koji su delovi najvazniji? Znaci svaki monitor koji koristi trinitron katodnu cev bi trebalo u svom nazivu da ima trinitron ili sony? Znaci 90% monitora bi bilo tipa X/Trinitron ?

Proizvodjaci imaju prava da svoj operativni sistem nazovu po nekom delu iz njega. Gnu ima pravo da daje ime stvarima koje je on napravio i niko se ne mesa u to ali se oni mesaju u stvari koje su drugi napravili. To sto neko koristi njihov proizvod nema nikakve veze.

Na onom url-u (sa gnu.org-a) sto si mi dao i na kom sam naravno bio ranije pise ovo:
Citat:
Linux is normally used in a combination with the GNU operating system:
E sada mene zanima koji je to Gnu operativni sistem sa kojim linux obicno radi u kombinaciji? Da li mogu da koristim taj operativni sistem bez linuxa? A opet se to naziva operativni sistem kako oni kazu?

[Ovu poruku je menjao srki dana 11.11.2003. u 01:55 GMT]
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.beotel.net

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 21:44 - pre 249 meseci
Ivan Dimkovic:
Onda se postavlja pitanje šta je u stvari operativni sistem? Da li je to samo kernel (jezgro) ili je jezgro+sistemski programi?
Prva i treća "definicija" odgovaraju ovom prvom, da je OS samo jezgro, dok ovo sa linux.com-a odgovara ovom drugom, što i nije baš najpreciznije...
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.33.EUnet.yu



+25 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?09.11.2003. u 22:57 - pre 249 meseci
@srki:

Slažem se da ne bi trebalo da bude obavezno da se GNU posebno pominje. Sam RMS koji je smislio to "GNU/Linux" je kritikovao BSD licencu zbog toga što se u njoj obavezno spominju svi koji su doprineli razvoju ili modifikaciji proizvoda, "...pa je to onda mnogo glomazno..."(!).

Osim Linuxa, može se koristiti HURD ili BSD jezgro, tako da u tom smislu ima neke logike da se napomene da se radi o sličnim operativnim sistemima, tj. okruženjima.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.ppp-bg.sezampro.yu



+27 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?10.11.2003. u 09:49 - pre 249 meseci
Da bi se odgovorilo na ovo pitanje, prethodno mora da se odgovori na dva druga:

1) Kao što impaque reče, šta je tačno operativni sistem, tj. gde prestaje operativni sistem a počinju „drugi“ programi?

2) Čemu treba da služi ime operativnog sistema?

Odgovor na prvo pitanje, bar u kontekstu GNU/Linuksa, ne znam. Očigledno je da su GNU alati zaista osnova i za mnoge stvari niskog nivoa i neophodni za funkcionisanje sistema, ali to ništa kvalitativno ne znači. Usput, i ako se (ne znam) linuks jezgro može izgraditi samo GNU-om, to ništa ne znači — kakve veze ima kako će se nešto zvati sa tim čime je napravljeno?

Na drugo pitanje, odgovor je nešto lakši. Svako ime treba da služi da bi se nešto lako identifikovalo. U slučaju operativnog sistema, identifikacija je potrebna da bi onaj kome je saopštavamo što preciznije mogao da proceni šta se na tom operativnom sistemu može raditi, koji hardver je dostupan, koji programi postoje za njega, itd. Drugi moguć odgovor, koji se meni ne dopada, je da ime treba da služi odavanju poštovanja nekome. Istovremeno, takvo ime teško da će zaživeti; npr. „Ujedinjeno kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske“ će retko ko tako nazivati — uglavnom će to biti Engleska, ređe Velika Britanija, a tek vrlo retko barem Ujedinjeno kraljevstvo (kad smo već kod toga, čim su promenili ime našoj državi, odmah sam bio siguran kako će se skandirati na utakmicama :)

Elem, ovako: lepo je rečeno, i vrlo bitno, da GNU može (i često ide) bez Linuksa, a Linuks bez GNU-a praktično (mada teoretski može) nikada. Ali, obzirom na moje mišljenje o drugom pitanju, ovo upravo znači da GNU/Linuks treba zvati samo Linuks! Jer u kombinacijama GNU/ovo, GNU/ono, upravo je ovo/ono to što određuje funkcionalnost sistema. Kada se kaže Linuks, zna se da tu mora da ide GNU (isto tako, i GNU/Herd treba zvati samo Herd). Upotrebljavati celu kombinaciju ima smisla samo kada jezgro često ide ili sa GNU-om ili sa nečim drugim — ima li takvog?

Međutim, prethodni stav nije isključiv — lično volim da odam poštovanje tamo gde je zasluženo, kao što je to prema prvom pitanju u slučaju GNU/Linuksa. Zato, kada razgovaram sa nekim ko insistira na imenu GNU/Linuks, i sâm ću ga tako zvati (kao što neću nekog zvati po nadimku, ako on to ne želi). Ali u svakom drugom slučaju, govoriću samo Linuks.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?10.11.2003. u 10:56 - pre 249 meseci
Verovatno mislite da sam ja protiv naziva Gnu/Linux. Ne, nisam! Kada nabavljam Debian distribuciju zvacu Gnu/Linux jer su tvorci te distribucije tako nazvali sistem. Ako nabaljvam, Slackware, Suse, Redhat, Corel...onda cu da zovem Linux.

Ja nisam protiv naziva Gnu/Linux ali sam protiv nametanja tog naziva tvorcu distribucije. Ako se i kernel zove linux to ne mora nista da znaci i zasto ne bi distribucija mogla da se zove po kernelu? Kao da bi bilo prvi put da ceo proizvod dobije ime po nekom delu iz tog proizvoda. Bilo bi glupo kada bi sada Sony nametao Philipsu, Samsungu i ostalima da u imenu monitora stavljaju Trinitron ako koriste katodnu cev od Sony-ja, a ta katodna cev je i najbitnija stvar za taj monitor.

A sto se tice postovanja, pa ja cu njohov c kompajler da zovem Gnu C Compile (GCC) a ne CC. necu da kazem numeric nego gnumeric. Necu da kazem Ome nego Gnome, necu da kazem Cash nego GNUCash. To cu tako da radim jer je takav naziv programa. Ali kada u nazivu toga nema onda cu da kazem Windows a ne MS Windows, pre cu da kazem GeForce FX 5700 a ne Nvidia GeForce FX 5700, dovoljno je da kazem iPod a ne Apple iPod itd... bilo bi glupo kada bismo iz postovanja sada ubacivali nazive firmi ispred svakog proizvoda.

I jos jednom, nemam nista protiv naziva Gnu/Linux i kada FSF napravi svoju distribuciju slobodno neka je tako nazove ali ne moraju da se mesaju u to kako ostali distributeri da nazovu svoju distribuciju. Pa imaju pravo da je nazovu po kernelu.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?10.11.2003. u 13:26 - pre 249 meseci
Citat:
srki:
A sto se tice postovanja, pa ja cu njohov c kompajler da zovem Gnu C Compile (GCC) a ne CC.


Samo da te ispravim GCC je skracenica on GNU Compiler Colection a ne ono sto si ti napisao :)

 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?10.11.2003. u 13:36 - pre 249 meseci
Da, greska!
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Gnu/Linux ili Linux?10.11.2003. u 15:57 - pre 249 meseci
Odosmo mi u čiste silogizme. Naime, imaš jednu veliku grešku u postavci. RedHat Linux, Slackware Linux, Debian GNU/Linux, Gentoo Linux... nisu operativni sistemi. To su distribucije GNU/Linux operativnog sistema.

Ukoliko OS definišemo po principu resursa (vodi evidenciju o zauzetosti resursa, uređuje pristupanje i korišćenje) onda je OS samo kernel OS-a. Po principu ulepšavanja (u onom bukvalnom smislu, bez pružanja sigurnosti, transparentnosti, unificiranja pristupa,...) onda OS čini skupinu od kernela i osnovnih sistemskih alata neophodnih za minimalnu funkcionalnost sistema. Na to onda dolazi aplikativni softver koji obezbeđuje sve i svašta. E sada to što ti sve gledaš u odnosu na Microsoft Windows, kao sistem kod koga su i kernel i sistemski alati i dobar deo aplikativnog softvera (iexplore.exe na primer) spakovani zajedno i predstavljeni iz komercijalno-tržišnih razloga u "operativni sistem"... To je prvenstveno zbog toga što ne postoji drugačija kombinacija, (distribucija Windows sistema) već samo jedan proizvod - Microsoft Windows OS.

Linux pak je samo kernel operativnog sistema. Linus je napravio, i sa brojnim drugim programerima održava i dalje razvija Linux kernel, odnosno Linux operativni sistem po onim gornjim definicijama. Takav OS je za korisnike neupotrebljiv jer u sebi ne sadrži osnovni sistemski softver, a kamoli aplikativne programe. E sada tu dolazi GNU i FSF na scenu. GNU projekat postoji duže nego Linux kernel. GNU projekat je oformljen sa idejom da se napravi besplatna alternativa Unix-a (za razliku od Linux-a koji je besplatna alternativa Minix kernela, odnosno edukativne verzije AT&T-ovog Unix kernela, ako ne grešim). GNU-ov kernel se zove HURD, i možeš ga pronaći na gnu.org.

GNU projekat međutim postoji i za druge kernel-e pa imamo GNU za BSD, za Linux, za Windows32 kernel itd.

Vraćamo se na nazive. Ja kao pera ili mika mogu da nazovem svoj proizvod kako god ja hoću. Pa ja na primer mogu da imam Lindows, RedHat Linux, Debian GNU/Linux,... Ali, ovo su distribucije Linux kernela i GNU sistemskih alata. Zamisli život bez coreutils (cp, mv,..), binutils,... paketa... ja to ne bih radio. Stoga ove distribucije predstavljaju GNU/Linux sistem. I jedno i drugo je podjednako važno i ne treba izostavljati.

Sada to što je uglavnom razumljivo da kada neko kaže kako da prikažem lepe fontove na Linux-u, normalno da neće to da radi na Linux kernel-u, već na GNU/Linux sistemu, koristeći XFree86 X server, verovatno preko fontconfig paketa itd... To je ono što se zove slojevitost sistema i ne možeš negirati prisustvo neke komponente.

To što si doživeo provokaciju da se sistem zove GNU/Linux ti ne daje pravo da kažeš "ne, to nije GNU/linux već je to RedHat Linux jer se on tako zove". U krajnjoj liniji RedHat i nema svoj operativni sistem, dok ga GNU ima - GNU alati sa Hurd kernelom (imaš i distribuciju Debian GNU/Hurd)

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gnu/Linux ili Linux?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8005 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.