Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7952477 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2014. u 08:42 - pre 121 meseci
pre nekoliko nedelja klinac mi padne u vrticu. bili su u nekoj setnji po gradu i on, kontam da je trcao, padne na nos i izgrebe ga. posle 2-3 dana desno oko mu se pocne crveniti i u dogovoru sa vaspitacicom odvedem ga kod lekara zbog tog oka. posto je bio petak i nismo mogli ici kod fastlege-a a od ranije sam znao kako funcionise prva pomoc u nasoj komuni (ne znam za ostale ali fastlege se u Hammerfestu zakazuje za taj dan u 8 ujutro, pregledi su do 15 00 a sve van tog vremena, vikendima i praznicima se radi u bolnici tj. prva pomoc) zena i ja smo odlucili da odemo u subotu ujutro u bolnicu sa klincem. u bolnici na tom odeljenju se ne zakazuje pregled. po prijemu i nekom info razgovoru sa sestrama one zovu odgovarajuceg doktora koji je dezuran u bolnici da pregleda pacijenta. kada je mene kolega isekao na poslu onda je recimo dosao neki hirirg koji me je usivao (5 kopci na dlanu, nedelju dana pre ove odiseje sa klincem) a kod klinca je dosao neki pedijatar.

u sustini niko ne trazi nikakva dokumenta, daju vam neki formular gde je prvi red personalni broj a dalje sve ostalo, ime i prezime, stalni lekal, adresa .... i to ssami popunite dok cekate doktora. elem, kada je doktor dosao i pregledao klinca i prepisao mu terapiju za oko zamolio sam ga da pogleda i tu ogrebotinu na nosu tako da je i to pogledao. na srecu sve je i zapisao i taj izvestaj poslao nasem fastlege-u. klincu se oko smirilo do ponedeljka i sve je po pitanju oka bilo ok posle. inace u bolnici na licu mesta dobijate i lekove dok kod fastlege-a morate ici u apoteku po lekove (opet kazem Hammerfest kommune).

od tada je proslo 3-4 nedelje i u medjuvremenu vrh nosa je poceo da crveni sve vise i da otice, kao kod pinokija. ovaj petak me zvali da dodjem u vrtic da popricamo, sto pre. tamo me saceka cela grupa vaspitaca. i krenu odmah sa pitanjima sto smo cekali sa odlaskom kod lekara zbog nosa. lepo im odgovorim da smo bili kod lekara cim se to desilo, da fastlege ima izvestaj i pitam ih kako su mogli dozvoliti da dete padne i povredi se van vrtica, u setnji po gradu gde trebaju da budu maksimalno obazrivi i zbog cega oni odmah klinca nisu odveli kod lekara kada se to desilo ili makar roditelje zvali tj nas da ga odvedemo vec su cekali ceo dan, na sta su mi odgovorili da je klinac plakao ali se smirio a vaspitacica se jako uplasila i zabrinula iako mozda izgleda da je bio tezak razgovor moram reci da nije, pricali smo savrseno normalno bez tenzija i slicnih gluposti jer za ovih 6 meseci njihova briga i paznja koju posvecuju deci je izvaredna a povrede pogotovo kod dece su nesto sto je neizbezno.

dogovorili smo se da klinac i dalje bude u vrticu a ja da organizujem sve vezano za jos jednu kontrolu kod lekara. posto je opet bio petak opet smo morali da idemo u bolnicu a ne kod fastlege-a sto smo i uradili. ovaj put posle pregleda lekar mi je objasnio da se radi o bakteriskoj infenciji i da ne sme da prepisuje nikakve antibiotike bez konsultacije sa stalnim lekarom i da ce mu odmah poslati zahtev za pregled u ponedeljak. u utorak (posto nismo mogli u ponedeljak jer sam ja bio bolestan) posle pregleda fastlege-a i njegove konsultacije sa jos 3 lekara odlucio je da klinca posalje na pregled kod otorinolaringologa. prvo je zvao bolnicu u Hammerfestu za savet ali tamo nema trenutno ORL lekar, pa je zvao Altu i na kraju bolnicu u Tromsu (UNN), opisao je situaciju i tamo su mu rekli da klinac dodje sto pre na pregled, da ce najverovatnije dobiti totalnu anesteziju i da ce mu cistiti taj vrh nosa.

posto mi je objasnio da moramo ici u Tromsu rano ujutro napisao mi je na papirici Poliklinik i odeljenje ØNH (ako se ne varam) i ispod toga Pasientreiser i broj telefona 05515 , znaci od uputa ovoga onoga imao sam samo ovaj papiric (licno se uverila Mirjana Savicic aka komsinica ). Pasientreiser ili 05515 je sluzba koja ogranizuje putovanja vezano za preglede u bolnici i slicno, fastlege je popunio nesto na netu i poslao zahtev a ja sam posle pola sata nazvao ovaj 05515 i tamo sam dogovorio plan puta. tj. gledali smo koji nam prevoz najvise odgovara za odlazak u UNN i povratak u Hammerfest. imali smo 2 varijante, brodom i avionom. brod smo izbacili jer dolazimo kasno pa nam je samo ostao prevoz avionom i na nasu nesrecu za taj dan(sutradan) su svi letovi iz Hammerfesta za Tromso bili rasprodati pa smo morali da putujemo odmah taj dan i da prespavamo u hotelu. Dogovorili smo se i za povratak tako da sam posle desetak minuta imao sve karte i to su sve oni platili tj. kupili, i za klinca i za mene. Tu su nam samo trazili da damo personalne brojeve (od klinca i mene). U UNN postoji i hotel za pacijente ali kada sam zvao da vidim da zakazem sobu nisu imali ni jednu slobodnu pa su mi zakazali (ja sam ih zamolio da zakazu za nas da bi imao dokaz kako sam ih prvo zvao i da su me oni uputili u drugi hotel koji se placa) u drugom hotelu. Doduse taj drugi hotel sam morao da platim na licu mesta ali posto je od pocetka putovanja do povratka kuci vise od 12 sati oni ce refundirati sve troskove vezano za hotel. Takodje smo koristili i taksi 3 puta, aeodrom-hotel, hotel-UNN, UNN-aeodrom, sto je ukupno kostalo oko 700 kruna (hotel oko 1100) i posto je distanca duza od 3 km dobijamo refundaciju i za ovo placanje. inace popunjava se obrazac koji se moze naci na sajtu Pasientreiser.no i dostavljaju racuni kao dokaz placanja, ovo cu uraditi ovih dana, inace je rok 6 meseci, doduse mozda sacekam i kontrolu za 2 nedelje pa sve skupim i posaljem odjednom.

inace pre odlaska sam se cuo sa Mirjanom da se raspitam gde da idem i koga da trazim posto sam samo imao jedan papiric rukom pisan ali sve je vec bilo zakazano preko njihovog sistema koji je moram priznati genijalan. sve se radi elektronski, nema potrebe da se nalazi i slicno vucaraju sa sobom od doktora do doktora. doduse u UNN su mi dali 3 papira , recept za neki lek, dokaz da sam bio u UNN taj dan zbog refundacije troskova i pismo kada i gde da dodjem na kotrolu da bio mogao da zakazem avionske karte i za kontrolu.

meni je licno doslo da zaplacem kada se setim kako to funcionise u Srbiji i koliko smo mi ustvari ne u srednjom veku vec u kamenom dobu, od toga da bolesnik mora da se vucara po autobusima, posudjuje pare po komsiluku da ode recimo do Beograda iz unutrasnjosti, kako se dobar deo doktora odnosi prema pacijentima (ja sam licno platio 500 evra da moj majci zakazu operacuju na Institutu za oftamologiju u Beogradu ili da cekamo 6 meseci kako nam je taj ''doktor'' rekao), vucaranje onih silnih papira, snimaka, nalaza, uverenja i slicnog, spavanja roditelja po stolicama i foteljama na decijim odeljenjima.....

inace super smo prosli sa klincem posto je malo pre puta taj otok pukao i dosta je gnoja izaslo tako da nisu cistili nista vec su pregledali, dali neke antibiotike i uzeli bris da ustanove koja je to bakterija, a danas je vec dosta bolje, nema otoka, nema vise onog crvenila i trenutno je najveci problem krasta koja ce iskreno se nadam brzo otpasti.

inace posto se povreda desila u vrticu, direktorica vrtica i lederka su trazile da mi doktor u UNN popuni prijavu za osiguranje, kontam da su sva deca dodatno osigurana u vrticu a boje se da ce klincu mozda ostati mali oziljak kada se taj otok i infencija povuku pa hoce da podnesu na vreme prijavu i uplate dodatno osiguranje za klinca. uredjena zemlja

e neka sada neko kaze da je porez u Norveskoj veliki, ma da je i 50% vredi ga placati
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2014. u 00:54 - pre 121 meseci
Lepa priča.
 
Odgovor na temu

zinedine
Marko Miljkovic
Profesor fizickog
Nis

Član broj: 323386
Poruke: 12
*.illusion.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2014. u 14:41 - pre 121 meseci
Pozdrav svima , prvi put se potpisujem .Zavrsio sam srednju medicinsku , opsti smer .Pre par dana sam poslao (nadam se) celokupnu dokumentaciju na adresu SAK-a, i nadam se najboljem . Zanima me posle koliko bih trebao da ocekujem odgovor (tamo na njihovom sajtu pise od 4-6 meseci ali se nadam da neko iz prve ruke moze da mi kaze) ? I druga stvar , dosta bitnija - iz razgovora sa nekolicinom ljudi koji imaju bilo kakve veze sa ovom temom cuo sam da su svi koji su poslali zahteve dobili dozvolu za rad u Norveskoj .Zanima me da li je neko cuo za negativan odgovor od strane SAK-a (naravno pod uslovom da su poslati svi potrebni papiri)?
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2014. u 17:54 - pre 121 meseci
generalno sve ti zavisi od SAK-a,u nasem slucaju autorizacija je stigla za manje od mesec dana i cini mi se da je vecina u prethodnih par meseci isto jako brzo zavrsavala stvar sa SAK-om.Sve to naravno pod uslovom da si poslao sve papire koji su izlistani na forumu X puta.
MIslim da nemas razloga da brines ako si spakovao svu dokumentaciju,verovatno ces za 15-ak dana dobiti papiric da su zaprimili tvoje dokumente i da se obradjuju.


pozzz
 
Odgovor na temu

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.05.2014. u 14:11 - pre 121 meseci
Zna li neko da li je moguce dobiti radnu dozvolu od drzave za posao hjelpepleier asistenta, ako nemas autorizaciju od SAC-a, ali ti poslodavac daje ugovor i posao na godinu dana?Poslodavac je Dom za stare.
 
Odgovor na temu

Ela78
psiholog
privatno

Član broj: 323417
Poruke: 1
95.180.36.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.05.2014. u 20:09 - pre 121 meseci
Da li postoji neko na forumu ko je otisao iz Srbije u Norvesku da radi kao psiholog i psihoterapeut? Probala sam da iscitavam forum, ali ima toliko puno informacija, pa mi samo za pocetak treba neko ime kome da pisem, a ko se bavio ovom temom vise. Hvala!
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 10:08 - pre 121 meseci
Citat:
milica75:
Zna li neko da li je moguce dobiti radnu dozvolu od drzave za posao hjelpepleier asistenta, ako nemas autorizaciju od SAC-a, ali ti poslodavac daje ugovor i posao na godinu dana?Poslodavac je Dom za stare.



Nazalost nije moguce. Za nas van EØS jedini nacin da dobijemo radnu dozvolu na osnovu zaposlenja je posao u nekoj od kategorija koje su deficitarne u Norveskoj, tj ako smo tzv faglært. Asistent ne spada u tu kategoriju.
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
*.mobile.carnet.hr.



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 11:02 - pre 121 meseci
Evo malecka informacija ili kakvo tako ohrabrenje sve e-majlove što sam poslao do sada xy nemam pojma koliko ih je bilo do sada odgovori su da je 20-25 kandidata za tu neku poziciju i bit ćete pozvani ili obavješteni bla bla bla.
Ćini mi se da je prije bilo puno više zainteresiranih jer prije nekih otprilike pola godine je bilo od 40-60 pa možda i više kandidata koliko sam ja to uspio pofatati.
Govorim o medicinskom sektoru.
 
Odgovor na temu

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 17:55 - pre 121 meseci
Znaci, u ponudi za posao trebalo bi da mi pise helsefagarbeider?Problem je sto nemam 6 meseci prakse, pa me odbili u SAC-u. Poslodavac je bio voljan da mi omoguci da na ovaj nacin odradim i tu praksu. Inace, volontirala sam kod njih, zadovoljni su mojim radom i daju mi arbeidtilbud na 1 godinu, vikariat, 100%.
 
Odgovor na temu

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 17:57 - pre 121 meseci




Citat:
Ohridlake: Nazalost nije moguce. Za nas van EØS jedini nacin da dobijemo radnu dozvolu na osnovu zaposlenja je posao u nekoj od kategorija koje su deficitarne u Norveskoj, tj ako smo tzv faglært. Asistent ne spada u tu kategoriju.



Znaci, u ponudi za posao trebalo bi da mi pise helsefagarbeider?Problem je sto nemam 6 meseci prakse, pa me odbili u SAC-u. Poslodavac je bio voljan da mi omoguci da na ovaj nacin odradim i tu praksu. Inace, volontirala sam kod njih, zadovoljni su mojim radom i daju mi arbeidtilbud na 1 godinu, vikariat, 100%.
 
Odgovor na temu

Severnasvetlost
Cokastino
Belgrade

Član broj: 322640
Poruke: 24
*.static.madnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 20:46 - pre 121 meseci
HITNO MI TREBA INFORMACIJA!4. juna letim za Oslo, direktno. Da li smem da ponesem dva boksa cigareta,fen, kafu. da li ce mi traziti novac prilikom sletanja na aerodrom u Oslo. Sobzirom da mi decko zivi tamo ne planiram da nosim kintu.Molim vas odgovorite mi.
55555
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 21:57 - pre 121 meseci
Velika šansa da ti novac neće tražiti čak i da ti traže ako kažeš da ideš kod momka i daš im njegov br tel to neće biti problem. Sa cigarama je stvar ovakva, 1 BOX po glavi i 0,75 alkohola po glavi što znači da si u prekršaju i da će ti oduzeti sve preko toga ukoliko te budu pretresali. Vidimo se u BG ja stižem tim avionom
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 22:32 - pre 121 meseci
E sad ja posle toliko stran i ćaskanja sa vama upadam sa pitanjem....da li mogu da mi pošalju i Norveške ugovor o zaposlenju i da li sa njim mogu ranije da uđem u zemlju? Ili: sa njim idem u Ambasadu i koliko čekam-duže ili kraće nego regularnim predavanjem u policiju u Norvešku?
Pliz ne zamerite...znegde sam ispustila taj podatak a sad ću na pretraživač pa ako uspem super.

Ne zaboravite da pazite na dane i brojanje u Šengen zoni... u okviru 180 dana 90...ja za dlaku da se zeznem za 10 dana :( sledeći ulazak 5.septembra!
 
Odgovor na temu

Severnasvetlost
Cokastino
Belgrade

Član broj: 322640
Poruke: 24
*.static.madnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 22:36 - pre 121 meseci
Citat:
boban 13:
Velika šansa da ti novac neće tražiti čak i da ti traže ako kažeš da ideš kod momka i daš im njegov br tel to neće biti problem. Sa cigarama je stvar ovakva, 1 BOX po glavi i 0,75 alkohola po glavi što znači da si u prekršaju i da će ti oduzeti sve preko toga ukoliko te budu pretresali. Vidimo se u BG ja stižem tim avionom :-)



Pa nista poneci jedan box...:) vidimo se hahah :) hvala puno!


55555
 
Odgovor na temu

Severnasvetlost
Cokastino
Belgrade

Član broj: 322640
Poruke: 24
*.static.madnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2014. u 22:44 - pre 121 meseci
Citat:
boban 13:
Velika šansa da ti novac neće tražiti čak i da ti traže ako kažeš da ideš kod momka i daš im njegov br tel to neće biti problem. Sa cigarama je stvar ovakva, 1 BOX po glavi i 0,75 alkohola po glavi što znači da si u prekršaju i da će ti oduzeti sve preko toga ukoliko te budu pretresali. Vidimo se u BG ja stižem tim avionom :-)



Cek ti dolazis iz Osla ili letis za Oslo?:D
55555
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.06.2014. u 05:02 - pre 121 meseci
ja stižem iz Osla, vidimo se negde u hodniku Nikole Tesle dok ti čekaš da uđeš u avion pored tebe prolaze oni koji su upravo sleteli
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.06.2014. u 07:21 - pre 121 meseci
Citat:
Severnasvetlost:
Citat:
boban 13:
Velika šansa da ti novac neće tražiti čak i da ti traže ako kažeš da ideš kod momka i daš im njegov br tel to neće biti problem. Sa cigarama je stvar ovakva, 1 BOX po glavi i 0,75 alkohola po glavi što znači da si u prekršaju i da će ti oduzeti sve preko toga ukoliko te budu pretresali. Vidimo se u BG ja stižem tim avionom :-)



Pa nista poneci jedan box...:) vidimo se hahah :) hvala puno!



ukoliko letis iz bg-a direktno za oslo onda mozes preneti 1 boks, ako ides preko neke druge zemlje tipa madjarska onda mozes u madjarsku uneti 40 cigara pa kupiti tamo jos 160 :)

Tobacco quota
You may bring

200 cigarettes or 250 grams of other tobacco products, e.g. chewing tobacco, and
200 sheets of cigarette paper

Spirits etc. above 22 % up to and including 60 %.................................................................................1 litre
Wine above 4.7 % up to and including 22 %........................................................................................1,5 litres (2 bottles)
Beer above 2.5 % (including strong beer), or alcopops etc. above 2.5 % up to and including 4.7 %...............2 litres (6 x 0.33 litre bottles/cans)

ovde je link http://www.toll.no/templates_T...x?id=278969&epslanguage=no


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.212.0.152.getinternet.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.06.2014. u 08:31 - pre 121 meseci
Pozdrav! Kako ide procedura kada se dobije posao sa hrvatskim pasosem,trazi mi personnumer da mogu da potpisem ugovor...kako to ide? hvala
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.06.2014. u 15:30 - pre 121 meseci
Jel neko za fudbal 7 juna u Porsgrunu???
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.06.2014. u 15:48 - pre 121 meseci
Za osobe sa završenom zanatskom školom (stolar, varilac, keramicar itd.) ili srednjom ugostiteljskom školom (konobari i kuvari) nije potrebna nostrifikacija diplome, dovoljan je samo prevod na norveski jezik kod ovlasćenog/legitimnog prevodioca.


drugari nadjoh na facebook-u ovaj podatak ,a posto je supruga dobila nostrifikaciju sad gledamo da resimo moj status ako odemo u NO. Naime gledam da odradim nekakvu prekvalifikaciju (mozda i medicinsku al 19 ispita + praksa :( )pa sad gledam sta i kako najbrze moze da se zavrsi ,ja imam zavrsenu srednju trgovacku skolu 4. stepen -trgovinski tehnicar da li neko zna jel priznata nasa trgovacka skola tamo ili da jurim nekakav zanat i diplomu majstora (pocetnika :) ).Postoje ovde raznorazni kursevi od geronto negovateljica do parketara,stolara ,automehanicara,elektricara molera ..... za elektricare sam citao skoro je neko pisao da je problematicno ,a kakva je situacija sa ostalim zanimanjima


pozzz i hvala unapred na odgovorima .
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7952477 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.