Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8002300 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.19.202.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 14:54 - pre 130 meseci
zena i klinac dolaze 21.9 ali ja pre toga idem za bg, 2 nedelje odmora uz molbu direktora da ne mislim na posao jos samo 8 dana i slece se na surcin

obozavam taj trenutan kada vidis ispod sebe bg, i ugledas das pasos da ti lupe ulaz ili povratak


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Jankovicc
Mirza jankovic
beograd
nema je

Član broj: 316094
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 15:32 - pre 130 meseci
Dobar dan svima , zanima me kakva je situacija preko zime sto se tice ovih poslova ciscenja snega i slicnih ? kako naci taj posao , imate li neke preporuke i kolike su dnevnice na takvim poslovima u NO ?pozdrav svima
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 16:45 - pre 130 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
stefanko23:
poz ljudosi,sad cu se baciti na trazenje toga na temi, ali hajde pls ako neko ima info iz prve ruke...

kako ide oko zdravstvenog osiguranja ovde tj. kako se ide kod lekara da se ne placa za nekog sa radnom dozvolom??nisam to sredio a pao sam i sjebo ruku pa bih sutra do lekara ako je moguce thanx...


kada se prijavis i dobijes mesto stanovanja odrede ti lekara, njega treba da nazoves.

idi na www.altinn.no u uloguj se i videces koji lekar ti je dodeljen i broj telefona pa lepo coveka nazovi.






zoki, zbunices ljude sa ovakvim objasnjenjima... pretragom se nadje kako se porucuje fastlege: link
nema teorije da se nekom tek tako dodeli.. eventualno ako neko nema izabranog lekara (a ima norsk personnumer) moze nazvati odredjenu ordinaciju u okviru onih koje mu "pripadaju" po mestu boravka i kaze da je tek porucio fastlege-a te da mu hitno treba termin kako bi mu progledali kroz prste (jer ga jelte nema na listi pacijenata tog lekara). Ta lista pacijenata se inace svakog prvog u mesecu "osvezi", te stoga ne moze danas da izabere fastlege-a a sutra vec bude na njegovoj listi pacijenata (osim ako se ne uradi 31. u mesecu )

Stefanko - nema da se ne placa, placa se svakako participacija (za sve osim decu i trudnice) koja je ca 220 NOK. Posle i kod specijaliste ako zlu ne trebalo ides isto participacija, pa i u apoteci lekovi (po punoj ceni ako su na "beli" recept, ili samo ucesce ako su na "plavi" recept u zavisnosti od dijagnoze i duzine terapije) - ovo sve vazi za one koji personnumerr. Svi ostali (bez norsk personnummer-a ili sa D- nummerom) placaju pun iznos pregleda i lekova..

ps. ako nekog zanima - participacija je 38% iznosa cene pregleda ili leka

pps. a kada se u okviru kalendarske godine plati 2.000 NOK po osnovu participacije - dobija se automatski FRIKORT, tj kartica koja oslobadja daljeg placanja participacije (tj lekova na "plavi" recept i pregleda kod lekara). Lekovi na "beli" recept - se uvek placaju (antibiotici, sedativi, lekovi rotiv nesanice, i sl)..
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.19.202.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 16:54 - pre 130 meseci
pa ja sam dobio pismo gde je navedeno koji je moj fastlege i kako da ga kontaktiram, tj na koji broj. pismo sam dobio otprilike posle nedelju dana od dobijanja personalnog broja. znaci nisam ga ja birao vec su mi sami dodelili. inace tvoja procedura sa ovog linka je savrseno ispravna ali moze da se koristi i bankID za logovanje ne mora samo minID.

u svakom slucaju ti si sam odaabrao a meni su dodelili lekara

inace koristim chrome i nisam imao problema sa logovanjem na altinn.no
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 19:29 - pre 130 meseci
evo sad se bas razmisljam kako je moguce da nekom tek tako dodele fastlegea, moguce da je bio samo jedan jedini u tvom mestu koji je imao slobodnih mesta (ako se ne varam, zivis u manjem mestu?).. Sve u svemu, eto - cuveno pravilo da nema pravila..

ps. al opet - da sad svakom emigrantu koji dobije personnumer proveravaju gde zivi i koji lekari imaju mesta za nove pacijente pa mu ga sami i dodele, stvarno zvuci neverovatno.. mada, tebe kako je krenulo - nista me vise ne iznenadjuje ono uputstvo onda da kazemo da vazi za obicne smrtnike
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109-93-50-108.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 19:37 - pre 130 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
@Sandra Teodora. Kad si poslala??? Koju skolu imas?

Ja sam poslao 13.08.2013 i do sada nista nisam dobio. Ni ono obavestenje koje su neki dobili (da je proces u toku). Inace, poslao sam master diplomu na engleskom jeziku i ostale diplome na srpskom jeziku: diploma inzenjera masinstva i diploma srednje skole (poslao sam samo diplomu, bez svedocanstva ... pa se razmisljam da se nisam zeznuo ... videcemo)

Pa ima ih raznih ja sam poslao zajedno sa supruginim papirima,i ja dobio onbavestenje pre 15 dana a supruga jops nije a poslato 30.jula ove godine.

Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.connect.netcom.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 19:38 - pre 130 meseci
Citat:
moukoko: evo sad se bas razmisljam kako je moguce da nekom tek tako dodele fastlegea, moguce da je bio samo jedan jedini u tvom mestu koji je imao slobodnih mesta (ako se ne varam, zivis u manjem mestu?).. Sve u svemu, eto - cuveno pravilo da nema pravila..

ps. al opet - da sad svakom emigrantu koji dobije personnumer proveravaju gde zivi i koji lekari imaju mesta za nove pacijente pa mu ga sami i dodele, stvarno zvuci neverovatno.. mada, tebe kako je krenulo - nista me vise ne iznenadjuje ono uputstvo onda da kazemo da vazi za obicne smrtnike


ma prvo su omasili u skattekontor moju adesu gde zivim, permutovali ljudi ulicu, odem da promenim na pravu adresu a u medjuvremenu kontaktiram jednog lika koji zivi na toj adresi ako se pojavi neka posta za mene da mi javi da je uzmem. kontao doci ce resenje o personalnom broju. prvo mi lik donese to resenje, i posle par dana zove me i kaze da sam dobio jos jedno pismo, i tu lepo pise resenje o mom fastlege i kako da ga kontaktiram odem kasnije na altinn.no i tamo imas one 3 glavne opcije, adresa, fastlege i podatke o autu. adresa konacno unesena ispravna i podaci o mom doktoru.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 19:49 - pre 130 meseci
ljudi nemam fast legea samo sam otisao tamo i pregledali su me odmah tj.specijalista, radio rendgen i dobio gips... kontrola za nedelju dana... i bolovanje za ned dana za poccetak... to je tacno za 2000 nok i to vazi i z norvezane....to je u principu ok... vhvala svima na info
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.connect.netcom.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 19:54 - pre 130 meseci
Citat:
stefanko23: ljudi nemam fast legea samo sam otisao tamo i pregledali su me odmah tj.specijalista, radio rendgen i dobio gips... kontrola za nedelju dana... i bolovanje za ned dana za poccetak... to je tacno za 2000 nok i to vazi i z norvezane....to je u principu ok... vhvala svima na info


ako je gips ok onda daj da se potpisemo na njega, ja cu biti 7.9 u oslu
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 20:01 - pre 130 meseci
zoki,sa zadovoljstvom ali ja sam tada u voljenoj nam Srbiji nakon godinu dana :) steta,bas bi bilo kul da iemo na pivo :(( bice prilika ja bih gore hihi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.connect.netcom.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 20:55 - pre 130 meseci
Citat:
stefanko23: zoki,sa zadovoljstvom ali ja sam tada u voljenoj nam Srbiji nakon godinu dana steta,bas bi bilo kul da iemo na pivo ( bice prilika ja bih gore hihi


pa covece ja slecem u bg najverovatnije 7.9 pa posalji lepo broj telefona na pp
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 22:02 - pre 130 meseci
Citat:
stefanko23:
ljudi nemam fast legea samo sam otisao tamo i pregledali su me odmah tj.specijalista, radio rendgen i dobio gips... kontrola za nedelju dana... i bolovanje za ned dana za poccetak... to je tacno za 2000 nok i to vazi i z norvezane....to je u principu ok... vhvala svima na info



E sad ja kao padobranac sa pitanjem....Zar nije u NOrveškoj lečenje besplatno? Ako jeste kada stičemo pravo na njega ?
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 22:35 - pre 130 meseci
Samo da javim da sam danas dobio obavestenje od NOKUT. Poslao sam dokumentaciju 13.08.2013. Samo me obavestavaju da sam u procesu i ne traze mi nista. Javicu kad dobijem nostifikaciju, pa da vidimo da li ce biti cetiri meseci?

U ponedeljak krece dugo ocekivani kurs norveskog jezika ... krenulo je ... nadam se da cu sledece godine u ovo vreme nekima i ja davati informacije iz Norge?
 
Odgovor na temu

nb-campari
novi sad

Član broj: 128272
Poruke: 66
*.dynamic.kdsinter.net.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2013. u 23:46 - pre 130 meseci
Citat:
alex8103:
Da li je neko dobio licencu za bioinzinjera



(Pise Bojana, ne Zoran :-) )
Ja sam poslala za bioingeniør,ali mi jos nije stigao odgovor. Ali ja sam poslala i za reseptarfarmasøyt i za to mi je licenca stigla za samo 3 nedelje od uplate fakture. Pretpostavljam da si zavrsila biohemijski smer na Farmaciji u Bg? Nisam cula da je iko drugi i slao za bioingeniør osim mene...
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
91.90.66.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2013. u 00:17 - pre 130 meseci
Citat:
moukoko:
evo sad se bas razmisljam kako je moguce da nekom tek tako dodele fastlegea, moguce da je bio samo jedan jedini u tvom mestu koji je imao slobodnih mesta (ako se ne varam, zivis u manjem mestu?).. Sve u svemu, eto - cuveno pravilo da nema pravila..

ps. al opet - da sad svakom emigrantu koji dobije personnumer proveravaju gde zivi i koji lekari imaju mesta za nove pacijente pa mu ga sami i dodele, stvarno zvuci neverovatno.. mada, tebe kako je krenulo - nista me vise ne iznenadjuje ;) ono uputstvo onda da kazemo da vazi za obicne smrtnike :)


Samo da se javim da je i meni zvucalo cudno to, dodele ti lekara. Ja sam po dobijanju persona dobila pismo od helfo (helfo.no) da mogu naruciti fastelege i to sam uradila. Znaci, nije mi dodeljen. :)

Stefanko, meni da se desilo da padnem i polomim ruku tacno bih morala cekati sledecu platu da mi stave gips. :) :) 2000 kr, covece! Kao zlato da su ti stavili! :)
 
Odgovor na temu

zorana rasic
bolnica
bolnica beograd
Beograd, Srbija

Član broj: 317263
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2013. u 12:21 - pre 130 meseci
Postovani,
i ako sam otvorila novu temu u koju bi svi mogli da se ukljuce i zahvale "starim" forumasima na pomoci,
jos jednom se i u ovoj temi zahvaljujem svima koji su mi pomogli!
Ja sam u poslednjih godinu dana zavrsila B1 nivo jezika, dobila sam autorizaciju, i spremna sam da krenem u potragu za poslom! Hvala jos jednom!
 
Odgovor na temu

-toza vampir-

Član broj: 303262
Poruke: 27
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2013. u 12:48 - pre 130 meseci
Pozdrav ljudi,da li je bolje zapoceti proces emigracije u NO sa BIH ili SR pasosem?
 
Odgovor na temu

draganator
Dragan Ilic
privatni detektiv
elite sicurity

Član broj: 317269
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2013. u 14:36 - pre 130 meseci
Pozdrav svima. Ja sam takodje pasivno pratio forum i nadao se da ću dobiti posao u svom gradu. Medjutim, vremenom sam odlučio da se pozabavim sa ovom temom. 2011 g. sam počeo čitati poruke sa foruma, skupljati literaturu, učiti jezik. 2012 sam počeo da volontiram za m. tehničara i završio sam 2013. Poslao sam svoja dokumenta za autorizaciju 17. jula. Sada čekam odgovor, nadam se da neće biti problema i da ću dobiti autorizaciju. To je bio lakši deo posla. Ono što me brine je što vrlo malo ljudi poznajem koji su već u No. I to su uglavnom ljudi koji nisu iz Užica. Pa, ako ima užičana na forumu i imaju neke veze sa No, želeo bih da me kontaktiraju preko privatnih poruka ili preko FB...
 
Odgovor na temu

Jankovicc
Mirza jankovic
beograd
nema je

Član broj: 316094
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2013. u 15:38 - pre 130 meseci
Dobar dan svima , zanima me kakva je situacija preko zime sto se tice ovih poslova ciscenja snega i slicnih ? kako naci taj posao , imate li neke preporuke i kolike su dnevnice na takvim poslovima u NO ?pozdrav svima
 
Odgovor na temu

Jankovicc
Mirza jankovic
beograd
nema je

Član broj: 316094
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.08.2013. u 15:50 - pre 130 meseci
Dobar dan svima , zanima me kakva je situacija preko zime sto se tice ovih poslova ciscenja snega i slicnih ? kako naci taj posao , imate li neke preporuke i kolike su dnevnice na takvim poslovima u NO ?pozdrav svima
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8002300 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.