Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964754 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 18:00 - pre 130 meseci


Situacija je lose protumacena od strane nasih medija, kao i obicno.Norveska namerno hladi svoju ekonomiju kako bi ostala konkurentna i kako valuta ne bi ojacala.Kada bi kruna trajno ojacala to vuce niz drugih problema u svetu.To je poenta cele price.

"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
138.124.106.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 18:25 - pre 130 meseci


mada statoil bas i nije ostvario planirane rezultate ceo tekst je glupost. valjda po principu da i komsiji crkne krava


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 18:55 - pre 130 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
jedy023:
Pa bogami mozda i moja supruga,16.sep ide na zakletvu za Hu drzavljanstvo i taj dan ce odma da preda za pasos,tako da ce polovinom oktobra imati EU pasos.e sada uci norveski stim da zna engleski i profesor je informatike pa bi pre u IT bransi,mada sta se nadje bice bolje nego oved.
javi ce mo se jedni drugima na pp.


Meni je interesantno što spuštaju poklopac WC šolje svaki put nakon upotrebe. To rade u Španiji isto, npr. tamo na poslu, gde je zajednički WC takođe moraš da dodiruješ tu dasku da bi je spustio, i jako se uvrede ako je ne spustiš za sobom.

Kako mislis da se Bg i Ru pasosi poravnjavaju sledece godine?

Ako mislis da se ukidaju sva ogranicenja to zavisi od drzave do drzave, u Norveskoj su istekla ogranicenja.
Oko poklopca. Sta mislis da se desava kad koristis toalet pa pustis vodu koja pod pritiskom tj. uticajem gravitacije krene slobodnim padom na dole?
Uskomesa se voda koja je vec u skoljki+celokupan sadrzaj. To dovodi do toga da fekalne bakterije lete po celom WC-u. Spustanje daske treba da se praktikuje uvek nakon koristenja WC-a ne samo u Norveskoj ili Spaniji vec u celom svetu.
"Bakterije se posebno dobro razmnožavaju u vlažnom okruženju, kao što je vaša četkica za zube, napominje Čarls Gerba, mikrobiolog sa Univerziteta u Arizoni. Osim toga, još je i studija iz 70-ih godina otkrila kako pri svakom puštanju vode u šolji, fekalne bakterije se rasprše po vazduhu cele prostorije. Zato su velike šanse da je vaša četkica za zube prekrivena mikrobima. Kako biste se zaštitili, četkicu promenite svaka tri do četiri meseca, a poklopac wc šolje spustite svaki put kada puštate vodu."
"E. Coli, skraćeno od Escherichia coli ( ešerihija koli) je vrsta bakterije iz roda Escherichia i porodice Enterobacteriaceae i široko je rasprostranjena u prirodi. Pripada grupi bakterija koje su normalni stanovnici creva mnogih životinja i ljudi, gde pomažu u varenju hrane.

Ubraja se u grupu tzv. koliformnih bakterija, tj. bakterija koje se redovno ili veoma često nalaze u ljudskoj stolici i koje pri sanitarnim pregledima vode za piće i namirnica služe kao indikatori fekalne kontaminacije"
http://www.stetoskop.info/Eser...-infekcije-2874-s1-content.htm
malo van teme "Ponekad može biti korisno ako zamolite nekoga da vam pozajmi mobilni telefon, ali ćete verovatno promeniti mišljenje o tome kada pročitate izveštaj ovog istraživanja.

Utvrđeno je da se na površini 92 odsto mobilnih telefona nalaze bakterije, a najčešći razlog za to jeste činjenica da ljudi nisu oprali ruke nakon korišćenja toaleta!

Fekalne bakterije mogu da prežive na rukama i drugim površinama i po nekoliko sati.

Istraživanje je sprovela grupa britanskih naučnika, i to u 12 različitih gradova. Uzeli su uzorke sa 390 mobilnih telefona i ruku vlasnika koje su zatim analizirali u potrazi za bakterijama. Vlasnici telefona su takođe upitani o higijenskim navikama.

Pored ostalog, utvrđeno je:

*92 odsto telefona imalo je bakterije

*82 odsto vlasnika telefona imalo je bakterije na svojim rukama

*16 odsto telefona i 16 odsto vlasnika imalo je na svojim rukama bakteriju fekalnog porekla"
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 18:56 - pre 130 meseci
Nebi da komentarisem da li je Norveska u problemu, samo su reci da i prvom teniseru sveta nesto ne ide u poslednje vreme, ali je opet prvi. Kada bude sto i neki, tad ce biti u problemu da opet bude najbolji, a do god je u prvih deset, on je uspesan.

Da je Srbija u prvih deset, mnogi od nas nebi razmisljali o odlasku.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 22:01 - pre 130 meseci
MOj prvi čas norveškog jezika. Vežbali izgovor samoglasnika.To me podsetilo na reklamu za BUdwaiser pivo ako se sećate davno je bila. Ono kreveljenje preko teleona"baaaaaaa", "aeaeaeaeeae" :) E tako sam ja sebi izgledala :) Profa je mnogo sladak i totalno je prebacio norvešku dikciju u srpski jezik toiko se saživeo sa norveškim.Lepo.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 22:20 - pre 130 meseci
Citat:
mihaleks:
Utvrđeno je da se na površini 92 odsto mobilnih telefona nalaze bakterije, a najčešći razlog za to jeste činjenica da ljudi nisu oprali ruke nakon korišćenja toaleta!

Greška. Ljudi koriste telefone za vreme "toaleta".
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 22:49 - pre 130 meseci
Citat:
blok63:
MOj prvi čas norveškog jezika. Vežbali izgovor samoglasnika.To me podsetilo na reklamu za BUdwaiser pivo ako se sećate davno je bila. Ono kreveljenje preko teleona"baaaaaaa", "aeaeaeaeeae" :) E tako sam ja sebi izgledala :) Profa je mnogo sladak i totalno je prebacio norvešku dikciju u srpski jezik toiko se saživeo sa norveškim.Lepo.


e tako je bilo i nama na 1 casu i sve je izgledalo nekako lako i kao da ce to da ide bas brzo.Medjutim posle par casova ustvari shvatis da treba vremena i ucenja mnooooggggoooo.
Puno srece u ucenju i samo guraj.Mi idemo nekih mesec dana i profesorka nam je stvarno dusa od zene sve hoce da pomogne i objasni,mi kad god imamo vremena bar slusamo norveski da nam melodija jezika udje u uho mada je malo tesko kad si bombardovan sa engleskim sa svih strana.

pozzzz
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 00:48 - pre 130 meseci
Sve je to lepo, nego ima li ovde pravih poznavalaca političke scene u Norveškoj da nam prokomentariše: Predstojeće izbore i trenutne rezultate ankete koja baš i ne ide u prilog "našem" favoritu Jensu Stoltenbergu.
Jer crno nam se piše, barem prema onome što joj je mainstream kampanje, ako ga dobije protivkandidatkinja koja u ovom trenutku vodi velikih 4,3%

 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 06:03 - pre 130 meseci
@Nesh-co. Zasto je Jensu Stoltenbergu dobar za nas srbe koji zelimo da odemo i za srbe koji vec zive tamo, u odnosu na druge politicke opcije???
Ocigledno znas mnogo vise u odnosu na nas, koji jos uvek zive u Srbiji.
 
Odgovor na temu

dr hofman

Član broj: 307392
Poruke: 24



+20 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 06:28 - pre 130 meseci
Pre bi reko da se crno pise azilantima i neradnicima koji zive od socijale, a kakve veze sve to ima sa Srbima pojma nemam. Frp i Høyre se totalno razlikuju u pogledu imigrantske politike, i tesko da bi bilo koji predlog FRP bio usvojen. Mozda gresim, bilo bi lepo kad bi Nesko postavio neki link da procitamo kako se pise crno Srbima.

[Ovu poruku je menjao dr hofman dana 23.08.2013. u 08:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.19.202.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 07:34 - pre 130 meseci
Citat:
Nesh-co:
Sve je to lepo, nego ima li ovde pravih poznavalaca političke scene u Norveškoj da nam prokomentariše: Predstojeće izbore i trenutne rezultate ankete koja baš i ne ide u prilog "našem" favoritu Jensu Stoltenbergu.
Jer crno nam se piše, barem prema onome što joj je mainstream kampanje, ako ga dobije protivkandidatkinja koja u ovom trenutku vodi velikih 4,3%


zbog cega je Jens Stoltenberg nas favorit?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 08:02 - pre 130 meseci
To je utisak koji su stvorile nase dnevne novine glupavim clancima u kojima su pisali o navodnom drugarstvu BoTa i JeSt.
A raja je krenula de se pali i žari, a raja je krenula da se pali i žari.....
x2

Za nas iz Srbije će uvek da bude istom ko god bio na vlasti u Norge i držaće odškrinut taj ulaz za zemlje trećeg sveta (u koje i nas svrstavaju) sve dok imaju potrebe za radnom snagom.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 08:14 - pre 130 meseci
Ko o cemu baba o ustipcima.Ista prica se povela i na forumu za HU drzavljanstvo,gde navodno clan ima indiceije verovatno od onog Amera sto je sada u Rusiji da ako ne prodje Orban vise nema drzavljanstva po osnu austrougarske.
Tako i ovde krece predizborna traka.
nama je bitno mislim i na srpske a i na ostale pasose da nam se olaksa dolazak u Norvesku.
Neverujem da bi iko od nas sa ovog foruma isao da bude na socijali(jer na to inace nemamo pravo,a i da mamo valjda idemo tamo da nesto stvorimo)
normalno je da bi u pocetku svima dobro dosla neka socijala,da se snadjemo,a mozda to treba gledati i sa druge strane kada dodje vreme penzije i slabijepokretljivosti tada u Norveskoj sa visokim standardom stvarno treba proziveti.
Jer posmatram malo dalje recimo i da danas odem sve sa suprugom i decom,ne znam na koji nacin ce neko uspeti za 10 ili 15 godina da taradi toliko da sebi obezbedi kucu ili stan u Norveskoj,mislim da je to jedan od najtezih ciljeva ostvarljivosti.
Evo sam na moru u Bugarskoj,clanica EU plate mizerne ali na primorju imate apartman od 60 kvadrata za 21 hiljadu eura,a ja takav stan u zrenjaninu treba da platim 35 hiljada,e to mene buni,pa glasno razmisljam sta treba raditi u Norveskoj a kupiti stan u Bugarskoj i za 10 godina uzivati u preostalim starackim danima.
Mozda jeste off tema ali podsticem da se vratimo na realnost a ne ko ce pobediti inace nemamo pravo glasa tamo a ovde kako mi glasali isto nam se hvata..
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 11:07 - pre 130 meseci
E sad da postavim link gde pise da se crno pise Srbima.
Svestan si da to tako ne funkcionise ni u mnogo glupljim i nedemokratskijim zemljama od Norveske.
Ako vec znate o cemu pricam onda verovatno pratite i debate u kojima se maltene svi problemi nastali poslednjih godina prebacuju losoj emigrantskoj politici i uvozu indijanaca. Mislim na stopu kriminala itd.
Isto tako treba da uzmes u obzir da je na osnovu te retorike Konzervativna partija presisala laburiste katastrofalno i da ama bas niko ne predvidja pobedu laburista.
Citam, cak i njegov sestric koji naravno navija za svog strika, predvidja poraz istog.
Onda mozes da zakljucis koliko su srecni zbog emigranata, to je podrska biraca direktno, a ne socijalna davanja i sl. nebuloze.
Obicnog glasaca ne nervira na koji nacin ce birokratija da resi ovo ili ono, njemu idu na nerve crnci, turci, muslimani, nindze i ostalo sto mu se seta vise nego ikada ulicama. E na osnovu toga je madam Solberg dobila vecu podrsku naroda. A Vi ako mislite da ce to da ostane mrtvo slovo na papiru, ja bi voleo, ali tesko da ce tako biti.
Takodje ako mislite da ce da opale po EU gradjanima i ostalima koji mogu da se slepaju na socijalu, grdno se varate, po njima ce poslednjim da udare. Prvo ce ako ista urade da zaostre na nama (pri tom ne mislim samo na Srbe), nego na sve nas indijance. Poljaci Bugari, Rumuni i ini ce na tom spisku da budu poslednji.
A sto se tice radne snage, vec imas naznake da se prelazi na EU ekipu (onaj papir za sommerjob koji se trazi od NAV-a) ko se seca, jer je to daleko jednostavnije i za samu birokratiju.
A tek ta prica BoTa i Stoltenberg nidje veze. Niti je Stoltenberg na bilo koji nacina konkretno nama ucinio neki ustupak niti je ozbiljno to uzimati za ozbiljno sto se oni kao znaju, sta li?
Ja navijam da sam u krivu i da lupam gluposti, ali je cinjenica da Stoltenberg koji je najliberalniji po pitanju emigracije GUBI izbore i da ima vrlo malo vremena da bilo sta uradi do 9. septembra. Nece oni reci da im Srbi idu na nerve nikad, jer realno, od svih pobrojanih mozda im mi i najmanje smetamo, ali ce nas zarad nediskriminacije strpati u isti kos sa ostalim jadnicima.
Eto, ja se iskreno nadam da lupam teske gluposti i da pojma nemam o politici i da su mi procene debilne eto. Iskreno se nadam.


 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 11:15 - pre 130 meseci
Ne lupas
Svakome s mrvicom soli u glavi je ovakav slijed dogadjaja trebao biti tusta logika.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 12:46 - pre 130 meseci
Nesh-co
Sve sto si napisao verovatno je istina,ne razumem se bas bi u nasu politiku a kamoli u Norvesku.
Medjutim mene buni sta je nateralo nekog norvezanina da da glas i da ima sto vise emigranata,a da posle toga odustane od te ideje,znaci sami su emigranti doprineli da imaju los glas.
E sada malo me cudi odakle toliko muslimana,turaka jer turci nisu u EU,a ostali su verovatno iazilanti a ako jesu onda je to nek drzga prica.
Koliko ja znam a ispravi me ako gresim ni sa EU pasosesm nemam nikakvo pravo na socijalu,(znam nesto da u nemackoj moraju da donesu potvrdu da su izgubili posao pa onda imaju pravo na neku socijalu,ne znam kako je u Norveskoj.
Recimo ajde tvoj slucaj supruga ti je legalno dosla i nasla posao,ti dolazis na spajanje porodice sto je opet legalno ali ti i supruga kao i deca ako ona izgubi posao ne mate pravo na socijalno,znaci niste Norveskoj na teretu.

Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 12:49 - pre 130 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
jedy023:
Pa bogami mozda i moja supruga,16.sep ide na zakletvu za Hu drzavljanstvo i taj dan ce odma da preda za pasos,tako da ce polovinom oktobra imati EU pasos.e sada uci norveski stim da zna engleski i profesor je informatike pa bi pre u IT bransi,mada sta se nadje bice bolje nego oved.
javi ce mo se jedni drugima na pp.


Tako brzo? O, pa svaka im čast. Ja sam moj bugarski pasoš čekala 4 godine! Moj brat je predao prosle godine, pa mu ove godine u martu zakayali interviju, pa još čini mi se nije dobio odgovor da li će dobiti pasoš... još ga nema. Inače verujem da je 95% Makedonaca izvadilo bugarski pasoš, s obzirom da sam sve sa njima čekala u podugačkim redovima za predaju dokumenata. Čekali je i par Kineza, da. Bugarski i rumunski se od sledeće godine poravnjavaju sa ostalim EU pasošima, tako da se nadam da neće biti većih problema.

I ja mislim da nemaju "Nazdravlje!" ali sam videla God bless you! Gud velsigne deg! ako je to u upotrebi.

Meni je interesantno što spuštaju poklopac WC šolje svaki put nakon upotrebe. To rade u Španiji isto, npr. tamo na poslu, gde je zajednički WC takođe moraš da dodiruješ tu dasku da bi je spustio, i jako se uvrede ako je ne spustiš za sobom.

Ako procitas temu na ovom forumu http://www.elitesecurity.org/t419067-181#3336715 onda ces videti da tako rade madjari.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 13:19 - pre 130 meseci
Nema razloga za brigu, u Norveskoj je sasvim uobicajena pojava da se laburisti i konzervativci smenjuju na svake 4 godine. Jens je izgurao 2 mandata, posto je uspeo da se izbori sa krizom u 2008-09, bez velikih otpustanja. I zbog toga je ponovo pobedio u septembru 2009.

Sto se tice strategije za imigraciju, skoro i svaki najzaguljeniji desnicar ce priznati da je Norveskoj potrebna strana radna snaga i da bez nje ne mogu, narocito u sektoru energetike i zdravstva. I tu nece biti nikakvih drasticnih promena.

Druga je prica sto se sada posao nalazi teze nego pre 6-7 godina. Npr. ja sam nasao posao u leto 2007, posle mesec i po dana aktivne potrage, bez dana relevatnog radnog iskustva, jer su tada maltene bili ocajni za inzenjerima. Nisam siguran da bih sad uspeo za isto vreme da nadjem posao da sam u istoj poziciji kao tada. Jednostavno, pre krize koja je zakacila Evropu u 2008, Spanci su ziveli u Spaniji, Briti u Britaniji, Francuzi u Francuskoj itd. Norveska je postala provaljena kao "idealna" destinacija radnih migranata. Razlozi su svima koji posecuju ovaj forum vrlo dobro poznati. I zato je sada velika navala iz cele Evrope, sto omogucava poslodavcima da biraju. Skolski primer ponude i potraznje na trzistu. Nedavno sam cuo da je na 1 poziciju hjelpepleiera u Sola komuni (granicna komuna sa Stavangerom), konkurisalo 35 kandidata sa Filipina i 30 iz Srbije. U firmama koje se bave inzenjeringom se standardno za 1 poziciju prijave desetine Spanaca, Indusa, Poljaka.

Dakle, buduci radni emigranti i svi oni koji se tako osecate, nemojte da se brinete da ce evt. smena partija koje su na vlasti, uticati na vase planove. U Norveskoj stvari malo drugacije funkcionisu nego u Srbiji. Uostalom, ovde nisam primetio neku preteranost obuzetost predstojecim izborima, njima se zanimaju uglavnom aktivni politicari. Ostali, kazem uglavnom, gledaju svoja posla i ne bistre visoku politiku.

Zabrinutost zbog nekih evt. radikalnih zaokreta, dolazi kao posledica nasih balkanskih bagova u genetici, potrebom da se sve analizira kroz prizmu politike najviseg svetskog nivoa. Svestan sam i svojih bagova, dobar deo sam "ispeglao" u poslednjih skoro 6 godina koliko zivim ovde i iskreno se nadam da ce tek moj klinac uspeti da ih se oslobodi 100%.

Puno srece iskreno zelim svima koji su na putu dolaska u Norvesku!

[Ovu poruku je menjao KingVi dana 23.08.2013. u 14:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 15:46 - pre 130 meseci
Citat:
jedy023:
Nesh-co
Sve sto si napisao verovatno je istina,ne razumem se bas bi u nasu politiku a kamoli u Norvesku.
Medjutim mene buni sta je nateralo nekog norvezanina da da glas i da ima sto vise emigranata,a da posle toga odustane od te ideje,znaci sami su emigranti doprineli da imaju los glas.
E sada malo me cudi odakle toliko muslimana,turaka jer turci nisu u EU,a ostali su verovatno iazilanti a ako jesu onda je to nek drzga prica.
Koliko ja znam a ispravi me ako gresim ni sa EU pasosesm nemam nikakvo pravo na socijalu,(znam nesto da u nemackoj moraju da donesu potvrdu da su izgubili posao pa onda imaju pravo na neku socijalu,ne znam kako je u Norveskoj.
Recimo ajde tvoj slucaj supruga ti je legalno dosla i nasla posao,ti dolazis na spajanje porodice sto je opet legalno ali ti i supruga kao i deca ako ona izgubi posao ne mate pravo na socijalno,znaci niste Norveskoj na teretu.

Moram da te demantujem u vezi tzv. socijale. Ovde su svi zbrinuti. Kad kazem svi mislim na one koji su malo duze u sistemu. Ako radis u Norveskoj i ostvario si minimalnu brutu zaradu od oko 120.000NOk bez obzira na vreme za koje si to ostvario i ako ti se obim posla smanji za 50% ili ako izgubis posao imas pravo na pomoc u slucaju nezaposlenosti (neko zove ovo socijala). Naravno ne moze ovo pravo odmah da ostvaris vec recimo posle 4-5 meseci rada. U sustini u praksi pomoc koju primas je mala, recimo 6000-7000NOK ali kad ne radis i te kako je mnogo. Ona je i veca ali to zavisi koliko si radio i koliko si dosada ostvario bruto zaradu. Mislim da je pomoc oko 65% ali ne znam tacno u odnosu na sta, da li godisnju zaradu ili ukupnu pocev od minimalne.
Turaka i nema toliko mnogo ovde. Ima ih 6206 sto je nista. Evo podataka za Oslo, koliko ima stranaca, gde je 30% populacije stranog porekla:
1 Pakistan 22,034
2 Sweden 13,665
3 Somalia 12,779
4 Poland 12,180
5 Sri Lanka 7,365
6 Iraq 7,336
7 Turkey 6,206
8 Morocco 6,116
9 Vietnam 5,822
10 Iran 5,729
11 Philippines 4,968
12 India 4,064
13 Germany 3,501
14 Denmark 3,477
15 Afghanistan 2,986
16 Bosnia and Herzegovina 2,861
17 Russia 2,809
18 China, People's Republic of 2,658
19 United Kingdom 2,644
20 Kosovo 2,535
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 16:19 - pre 130 meseci
Samo da javim, dobila sam autorizaciju posle manje od 3 mesecaaaaaaaaaaaaaa.... Sreca, sreca, radoooooooooooooost!!!! Hvala svima puuuuuuuuuuunooo!!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964754 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.