Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7984650 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 12:17 - pre 136 meseci
Miro, drago mi je sto je tako. Resicete vi taj slucaj i zasluzila si ga od srca. Toliko si pomogla ljudima da se to mora vratiti.. to ne kazem ja, to zivot u praksi pokazuje. Ne rzumem kako mogu poptpuno da negiraju nasu srednju skolu, visu i faks, a da iste te ljude koji ih imaju primaju tj daju autorizaciju za bolnicare.. Verujem da se ljudi koji su krenuli da se prekvalifikuju za srednju med. sada plase da li ce se i na tom polju nesto menjati tj za bolnicare jer i ovo sto se vama desava i za sve one koji hoce da budu bolnicari, apsurdno.
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.com
Via: [es] mailing liste



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 12:21 - pre 136 meseci
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 12:26 - pre 136 meseci
Pozdrav Martine, umesacu se izmedju tebe i Mirjane, nadam se da nece biti zamerke, samo hocu da pomognem.. Ja sedim sa Biljanom i veceras.. Njena greska nije sto je poslala zahtev za sykepleiera (poslala je za hjelpepleiera, provereno, pricao sam detaljno sa njom u ponedeljak) ali je od SAK-a dobila njihovom greskom fakturu sa zahtevom za uplatu za sykepleiera i to je i uplatila! Dakle poslala za hjelpe, dobila fakturu za sykepl i neproverivsi sta uplacuje jednostavno uplatila. Sledi da su oni gore nekako unazad podrazumevali da joj je i zahtev bio za sykepl, a posto je poslala papire sa srednjom, dobila je odbijenicu.. Dakle greska SAK-a, a potom i Biljanina jer nije proverila sta uplacuje.. Sto se vas tice, pretpostavljam da je najbolje da pozoves telefonom i da izboksujes da se taj zahtev nekako stavi ad acta, tu vec nemam iskustva, ali razumem da ih treba probati zaustaviti sto je moguce pre, da ne zapocinju pregled dokumenata i sve sto potom sledi.. Odgovoram u Mirino ime jer mislim da ona sad ima grdju muku o kojoj ne moze da ne misli.. Na kraju krajeva, sta god da je bio slucaj sa Biljanom, ti si greskom poslao neispravan zahtev i treba ih zaustaviti pre nego krenu sa procenom..
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.bb.online.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 12:29 - pre 136 meseci
@Nech-Co neka je sretno ,pozdrav
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.minlos.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 14:01 - pre 136 meseci
Citat:
jasmina1101:
Pozdrav svima!!
Dugo citam ovaj forum i stvarno mi je mnogo pomogao.
I ja bih ovih dana trebala da posaljem za autorizaciju za helsefaga i u pripremi sam papira,,
naime,,zanima me da li znate trebaju li dokumenti biti ovjereni sa apostille ili je dovoljan pecat sudskog tumaca(na prevodima)i pecat iz opstine na kopijama?
Voljela bih da mi neko odgovori ,,jer znate i sami koliko kosta ova silna papirologija..
Unaprijed hvala!!

Dovoljan je pecat sudskog i iz opstine, ja sam tako slala i ok je!
 
Odgovor na temu

suvopek
Beograd

Član broj: 313022
Poruke: 3



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 14:16 - pre 136 meseci
Niko nema odgovor na poruku dole?


"Pozdrav svima!

Prvo da pohvalim ovaj forum, ljude koji učestvuju na njemu i razmenjuju korisne informacije.

Potreban mi je jedan savet:

Zbog posla sam dosta u komunikaciji sa Norvežanima i često poslom idem u Norvešku.
S obzirom da je u pitanju posao tehničke struke, znanje Norveškog jezika mi uopšte nije neophodno, tj. normalno koristim Engleski.

Ipak, poznavanje jezika, makar bilo i na početnom nivou, je ponekad prednost.
I još važnije od toga, mislim da je stvar kulture ili poštovanja prema domaćinima pokazati spremnost da se jezik savlada.

S obzirom da sam redovno u komunikaciji sa Norvežanima, prosto je šteta da se to ne iskoristi za učenje jezika.

Nisam u mogućnosti da pohađam "normalnu" školu Norveškog jer sam često na putu, pa potrebna mi je škola koja može da se prilagodi mom rasporedu.

Idealno bi bilo da nađem profesora koji može da mi drži časove u Beogradu (kod mene, ili gdegod njemu/njoj odgovara... meni je svejedno), u nekim večernjim terminima (najbolje od 21h ili nešto kasnije).
Kada sam u Beogradu možemo da se dogovorimo da bude više časova (npr. 3-4 puta nedeljno, u zavisnosti kako se međusobno uklopimo), a kada sam van Beograda da pauziramo.

Znam da postoje i časovi preko Skype-a, ali mi se čini da je mnogo efikasnije i kvalitetnije kada se radi uživo.

Treba mi i neko ko ima pravi govorni naglasak (govor kakav se koristi u Oslu i okolini), a ne samo teorijsko znanje. Ovo je takođe važno, pošto se dijalekti u Norveškoj veoma razlikuju. Srbin koji u Oslu govori Norveški sa naglaskom iz Trondhajma je isto što i Norvežanin koji u Beogradu priča kao Leskovčanin (nemam ništa protiv Leskovčana, simpatični su mi, ali ovo navodim kao primer )... s tim što su razlike u Norveškoj još veće nego u Srbiji.

Svi saveti su dobrodošli (može i na PP).
Unapred hvala!"
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 14:26 - pre 136 meseci
Citat:
IveD:
@Nech-Co neka je sretno ,pozdrav :)

Hvala Ive, vidimo se gore ;) Bar se nadam :)

 
Odgovor na temu

jasmina1101

Član broj: 313041
Poruke: 2
31.176.132.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 14:40 - pre 136 meseci
Citat:
vesmil75:
Citat:
jasmina1101:
Pozdrav svima!!
Dugo citam ovaj forum i stvarno mi je mnogo pomogao.
I ja bih ovih dana trebala da posaljem za autorizaciju za helsefaga i u pripremi sam papira,,
naime,,zanima me da li znate trebaju li dokumenti biti ovjereni sa apostille ili je dovoljan pecat sudskog tumaca(na prevodima)i pecat iz opstine na kopijama?
Voljela bih da mi neko odgovori ,,jer znate i sami koliko kosta ova silna papirologija..
Unaprijed hvala!!

Dovoljan je pecat sudskog i iz opstine, ja sam tako slala i ok je!


Mnogo hvala Vesmil75!!
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 15:50 - pre 136 meseci
Citat:
suvopek:
Niko nema odgovor na poruku dole? :(


"Pozdrav svima!

Prvo da pohvalim ovaj forum, ljude koji učestvuju na njemu i razmenjuju korisne informacije.

Potreban mi je jedan savet:

Zbog posla sam dosta u komunikaciji sa Norvežanima i često poslom idem u Norvešku.
S obzirom da je u pitanju posao tehničke struke, znanje Norveškog jezika mi uopšte nije neophodno, tj. normalno koristim Engleski.

Ipak, poznavanje jezika, makar bilo i na početnom nivou, je ponekad prednost.
I još važnije od toga, mislim da je stvar kulture ili poštovanja prema domaćinima pokazati spremnost da se jezik savlada.

S obzirom da sam redovno u komunikaciji sa Norvežanima, prosto je šteta da se to ne iskoristi za učenje jezika.

Nisam u mogućnosti da pohađam "normalnu" školu Norveškog jer sam često na putu, pa potrebna mi je škola koja može da se prilagodi mom rasporedu.

Idealno bi bilo da nađem profesora koji može da mi drži časove u Beogradu (kod mene, ili gdegod njemu/njoj odgovara... meni je svejedno), u nekim večernjim terminima (najbolje od 21h ili nešto kasnije).
Kada sam u Beogradu možemo da se dogovorimo da bude više časova (npr. 3-4 puta nedeljno, u zavisnosti kako se međusobno uklopimo), a kada sam van Beograda da pauziramo.

Znam da postoje i časovi preko Skype-a, ali mi se čini da je mnogo efikasnije i kvalitetnije kada se radi uživo.

Treba mi i neko ko ima pravi govorni naglasak (govor kakav se koristi u Oslu i okolini), a ne samo teorijsko znanje. Ovo je takođe važno, pošto se dijalekti u Norveškoj veoma razlikuju. Srbin koji u Oslu govori Norveški sa naglaskom iz Trondhajma je isto što i Norvežanin koji u Beogradu priča kao Leskovčanin (nemam ništa protiv Leskovčana, simpatični su mi, ali ovo navodim kao primer )... s tim što su razlike u Norveškoj još veće nego u Srbiji.

Svi saveti su dobrodošli (može i na PP).
Unapred hvala!"


Matori, pitao sam drugaricu koja je em magistar em je zivela gore, kaze nema kada, em je trudna em ima previse drugog posla sa jezikom, idem veceras u Sagu pa cu ti se tamo raspitati.. Medjutim, mislim da ne treba previse isistirati na kvalitetu naglaska dok si pocetnik.. Dok stignes dotle da dijalekat ima ikakvog znacaja, vec ces znati jezik toliko da dijalekat nece imati znacaja.. ako me razumes.. svako ko uci jezik od pocetka a pogotovo iz tvojih razloga najmanje treba da misli na, za pocetnika, fine razlike.. ocu reci da mislim da ne treba da budes mozda malo zahtevniji u pocetku i da ti treba bilo ko ko je zavrsio norveski, a pozeljno je da ima iskustva u drzanju casova.. stratuj me kasnije da ti reknem da li neko moze da ti pomogne..
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 15:55 - pre 136 meseci
Nikola hvala ti na infoormaciji , naci cu vec nekakvo resenje , mozda ce se javiti neko ko je imao istu muku ?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 17:30 - pre 136 meseci
Citat:
nikolamancic:
Pozdrav Martine, umesacu se izmedju tebe i Mirjane, nadam se da nece biti zamerke, samo hocu da pomognem.. Ja sedim sa Biljanom i veceras.. Njena greska nije sto je poslala zahtev za sykepleiera (poslala je za hjelpepleiera, provereno, pricao sam detaljno sa njom u ponedeljak) ali je od SAK-a dobila njihovom greskom fakturu sa zahtevom za uplatu za sykepleiera i to je i uplatila! Dakle poslala za hjelpe, dobila fakturu za sykepl i neproverivsi sta uplacuje jednostavno uplatila. Sledi da su oni gore nekako unazad podrazumevali da joj je i zahtev bio za sykepl, a posto je poslala papire sa srednjom, dobila je odbijenicu.. Dakle greska SAK-a, a potom i Biljanina jer nije proverila sta uplacuje.. Sto se vas tice, pretpostavljam da je najbolje da pozoves telefonom i da izboksujes da se taj zahtev nekako stavi ad acta, tu vec nemam iskustva, ali razumem da ih treba probati zaustaviti sto je moguce pre, da ne zapocinju pregled dokumenata i sve sto potom sledi.. Odgovoram u Mirino ime jer mislim da ona sad ima grdju muku o kojoj ne moze da ne misli.. Na kraju krajeva, sta god da je bio slucaj sa Biljanom, ti si greskom poslao neispravan zahtev i treba ih zaustaviti pre nego krenu sa procenom..


Nakon sto si napisao da trazis autorizaciju za spl,stici ce ti faktura na kojoj ce pisati da trazis autorizaciju za spl.Tu moras da se zaustavis i da ni slucajno ne platis takvu uplatnicu jer ce ti tada obradjivati dokumentaciju po tom zahtevu.Nekoliko opcija imas,ali je svaka od njih teska.Pisanje mejla SAK-u,zvanje telefonom.Uspostavljas vezu sa recepcijom i salterskom sluzbenicom.To jeste njen nivo posla i ako hoce moze da zavrsi.Nakon sto uplatis tek tada prelazi slucaj kod saksbehandlera...Dakle,pisi mejl i zovi telefonom i nekako mora da upali...ali ni pod tackom razno nemoj uplacivati takvu fakturu jer to ce ti biti bacen novac,tebi treba potpuno druga stvar.Dakle,mejl i zvanje...To je jedini nacin,nema drugog...Srecno!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 17:35 - pre 136 meseci
Suvopek...

Zivi kontakt sa privatnim profesorom norveskog jezika koji ima akcenat kakav ti zelis a da pritom zivi u Beogradu...svestan si i sam da ne mozes naci pogotovo u vecernjim terminima.To ide jako tesko.Svi profesori ce te uciti bokmål i to je ok skroz izgovarace pravilno reci a akcenat se stice samo i iskljucivo zivotom ovde.Skajp varijanta je dosta popularna jer je tehnicki lako izvodljiva ali ja kada sam ucila u Srbiji birala sam zivi kontakt i on jeste najbolji...ali uvek je tesko naci profesore posle 21 sat...jer i oni imaju svoj privatni zivot pogotovo sto casovi traju po 1,5 sat...dakle to bi se zavrsilo oko 23 i kasnije...Moras malo da spustis kriterijume i ti i profesori pa da se nadjete na pola puta...Vrati se nazad na forum,pisali smo adrese profesora vise puta ali uglavnom je bila skajp varijanta...
Nazalost tesko je to naci sto ti zelis,ali ti probaj...Srecno!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 17:55 - pre 136 meseci
Citat:
erviNHL:
Evo da obavestim forumase da sam dobio posao u Mekdonaldsu posle samo 6 dana boravka u Norge. Sta reci, izgleda da imam vise srece nego pameti. :D

E vala svaka cast, sta znaci EU pasos :)
Koje mesto?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 17:56 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
erviNHL: Evo da obavestim forumase da sam dobio posao u Mekdonaldsu posle samo 6 dana boravka u Norge. Sta reci, izgleda da imam vise srece nego pameti. :D



cestitamo :)

btw ako imas pasos EU ni ne treba ti sreca za norge :P


Treba, ni ne znas kako...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 18:06 - pre 136 meseci
Citat:
jasmina1101:
Pozdrav svima!!
Dugo citam ovaj forum i stvarno mi je mnogo pomogao.
I ja bih ovih dana trebala da posaljem za autorizaciju za helsefaga i u pripremi sam papira,,
naime,,zanima me da li znate trebaju li dokumenti biti ovjereni sa apostille ili je dovoljan pecat sudskog tumaca(na prevodima)i pecat iz opstine na kopijama?
Voljela bih da mi neko odgovori ,,jer znate i sami koliko kosta ova silna papirologija..
Unaprijed hvala!!

Ajmo redom.
Kao prvo pecat opstine se stavlja, po zakonu, na svaki dokument za koji postoji namera da se koristi u sluzbene svrhe u granicama Republike Srbije. Sto znaci ako se nesto koristi sa pecatom opstine po nasem zakonu i medjunarodnim pravilima vazi samo u Srbiji a za medjunarodnu upotrebu je pecat suda tzv. apostil koji kosta mnogo, hiljadu i nesto dinara po strani.
Pod dva, kad se ode u opstinu, ako su striktni u primeni zakona sve sto moze da se overi i da ima veze sa poslom ti kazi da je za zaposlenje, a sta ne moze onda u sud po overu.
Ako su opusteni u opstini onda sve overi tamo pa posle kod tumaca da ti prevede i opusti se.
Norvezani ne prave problem ako je pecat opstine iz Srbije jer njima je bitno da je legalno a nebitno ko je overio ali mora da bude drzavna institucija iz inostranstva.
Ovo su ti iz prve ruke informacije jer npr. u opstini Kikinda jako dobro znaju zakon o lokalnoj samoupravi.... :)

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 18:13 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Evo nasvezija informacija od privatnog advokata.
U toku je reforma u SAK-u.Dugogodisnje iskustvo u radu sa SAK-om i tom organizacijom imaju i on i njegova advokatska kancelarija.Ne moze covek da tvrdi 100% da je slucaj dobijen,ali velike sanse su da dobijemo slucaj.Uzeo je predmet koleginice koja je isla kod njega.Trazi ponaosob licno svakog od nas da vidi da bi nas zastupao.Cena 10.000 kruna.Ako dobije slucaj,vraca nam se novac... ako ne,ne vraca nam se.Taj je princip jer ako SAK izgubi slucaj,placa sve troskove advokata.Mi imamo papire na mestu,imamo dokumentaciju imamo datume imamo i tu sramnu odluku koja nam je poslata 7.marta sada.Helsepersonellnemda ima pravo da ponisti svaku odluku SAK-a.I to je ono na sta SAK igra u ovom slucaju,ali u nasem slucaju dakle mi ekipa sa Nasjonalfaga u Bergenu je uradila jednu dobru stvar i zavrsila taj kurs pre donosenja te njihove odluke.Princip je da se kod nas sve svodi na retroaktivnu primenu zakona i na to ce ici advokat.On kaze da se ovaj slucaj dobija u visokom procentu sigurnosti,ali on je taj preko koga ce ici autorizacija,dakle on ce je traziti umesto nas.Kaze da je princip rada SAK-a taj da oni ne uzimaju kontakt i tako kako se ponasaju prema nama takvi su i sa advokatima,a on ce da ide na kontakt sa Helsepersonellnemda i Helsedepartment-om,jer SAK je ispod njih u hijerarhiji.
Pravni dokument za koriscenje je ako u pisanoj formi Helsepersonellnemda napise da imas Høyskole i da se tebe ne tice ovo novo pravilo,a mejlovi od saksbehandlera nemaju pravnu vrednost jer ogran kao sto je Helsepersonellnemda ima pravo da ponisti tu odluku.Ovako kaze advokat.
Malo lakse nakon ovoga sto smo culi...ali zaista neprijatan osecaj...ne bih ga pozelela nikome...kaze advokat ako se ne dobije slucaj onda se moraju povuci date autorizacije ljudima sa tom skolom a to je gotovo nemoguce.Ne mogu to da rade.
Dakle,ulazimo u proces.
E,ljudi...svasta ce jos biti sa mnom...Veselo je krenulo na ovom forumu,od spavanja na ulici u Oslu pa do dokazivanja diplome preko advokata...Majko mila...:) Samoj sebi ne verujem da stojim u ovakvoj situaciji...ali tako je...
Dakle...moram napisati i negativnu stranu ovoga...ovo se odnosi na nas sa Nasjonalfag-a dakle na ljude koji su u procesu...a oni koji ce sada da traze imaju srednju skolu medicinsku,stoje u situaciji da im sve moze biti ponisteno i da taj totalni avslag znaci i konacni jer nemaju pravo na zaljenje jer su OBAVESTENI na vreme,naime poslali su dokumenta nakon sto je nastala nova odluka...i to je regulisano zakonom i Helsepersonellnemda je ta koja je udarila vedtak na to...
Uzas zivi...ali izvestavacu o svemu pa cemo videti kojim putem ide sve ovo...

Samo deset tisuca novaca :) Pa to je sitnica.
Igrom slucaja dosao sam prosle godine do informacija koje se ticu zastupanja od strane advokata u Trondhajmu a vezano za tuzbu protiv osiguravajuce kuce.
Samo sto procita mejl i odgovori advokat naplati 3700NOK.

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 18:17 - pre 136 meseci
Citat:
minjavasic:
Miro, drago mi je sto je tako. Resicete vi taj slucaj i zasluzila si ga od srca. Toliko si pomogla ljudima da se to mora vratiti.. to ne kazem ja, to zivot u praksi pokazuje. Ne rzumem kako mogu poptpuno da negiraju nasu srednju skolu, visu i faks, a da iste te ljude koji ih imaju primaju tj daju autorizaciju za bolnicare.. Verujem da se ljudi koji su krenuli da se prekvalifikuju za srednju med. sada plase da li ce se i na tom polju nesto menjati tj za bolnicare jer i ovo sto se vama desava i za sve one koji hoce da budu bolnicari, apsurdno.

Norveska je druga zemlja, druga drzava, drugo uredjenje. Njihove skole i nase skole nisu isto. Oni ne negiraju nase diplome ali ih uvazavaju ako se do odredjenog procenta poklapaju sa nasima tj. ako se programi poklapaju. Sta tu ima da se ne razume? To je stvar ciste mehanike i uopste nema mnogo filozofije. Ko kaze da oni potpunu negiraju nase srednje skole, to niko nija napisao na forumu i to nije tacno!
Oni sto se plase za helsef. bolje da ostanu u svojim kucama iza zakljucanih vrata jer za bolje nisu. Pa ko je napisao ista u vezi toga???? Zasto ljudi sirite paniku?
 
Odgovor na temu

milant1987
milan takic
subotica,srbija

Član broj: 312584
Poruke: 4
37.19.108.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 19:30 - pre 136 meseci
Da li moze neko da mi kaze koliko alkohola smem da ponesem za Norvesku,putujem avionom?.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 19:47 - pre 136 meseci
- Can I take alcoholic beverages to Norway? When it comes to alcohol, customs regulations are a little stricter. You will have to be 18 or older to import beverages with less than 22% alcohol, and 20 years or older to bring beverages with more than 22% alcohol. The quantities allowed depend on the alcohol level as well - the higher the alcohol content, the lower your limit:

Maximum of 1 liter with 22 % - 60 % alcohol plus 1½ litre with 2.5 % - 22 % alcohol. (Or 3 litres with 2.5 % - 22 % alcohol.)
http://goscandinavia.about.com/od/norwa1/a/customsnorway.htm
Zavisi i odakle putujes. Iz Beograda te tretiraju ko da dolazis iz Afganistana :)
Iz Budimpeste kao da si doputovao iz Kopenhagena (uglavnom nema carine na izlasku).
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 20:10 - pre 136 meseci
Norveska je druga zemlja, druga drzava, drugo uredjenje. Njihove skole i nase skole nisu isto. Oni ne negiraju nase diplome ali ih uvazavaju ako se do odredjenog procenta poklapaju sa nasima tj. ako se programi poklapaju. Sta tu ima da se ne razume? To je stvar ciste mehanike i uopste nema mnogo filozofije. Ko kaze da oni potpunu negiraju nase srednje skole, to niko nija napisao na forumu i to nije tacno!
Oni sto se plase za helsef. bolje da ostanu u svojim kucama iza zakljucanih vrata jer za bolje nisu. Pa ko je napisao ista u vezi toga???? Zasto ljudi sirite paniku?


Mihaleks,

Mihaleks...dva sistema razlicita to je tacno.Veliko skidanje kape za medikamentregning i tvrdim da je nasjonalfag jako koristan i da je neophodan zdravstvenim radnicima kao i znanje jezika i tu ne treba da nas stede i slazem se.Ali ovo sto se sada desava jeste pokusaj da se totalno ne prizna srednja skola za sykepleiere.Oni je priznaju ali za hjelpepleiere.Njihova srednja skolaz a bolnicare je 2 godine ucenje nege i dve godine prakse na tome,pritisak ne mere covece...dakle,ovo sto sada rade nije fer posebno sto se ne odnosi na sve zemlje van EU vec na nas i Filipince...uzasno mnogo neregularnosti kao sto je i sam advokat rekao danas.Norvezanin koji to kaze za instituciju njihovu.Coveku nije jasno kako se jedan isti program tumaci na dva razlicita nacina...kako kome padne na pamet u zemlji gde zakon znaci nesto...
Dakle,jeste degradacija ali tu mi ne mozemo mnogo da uradimo vec da probamo da izvucemo sta mozemo i da se prilagodimo novonastaloj situaciji.
Ono sto ne treba da se radi jeste da se na sve gleda crno i negativno i da se misli da ovo sto se desava sa spl.ce da utice na hj.pl.Nece i za to nema zime,i ne treba tu paniciti...jer tu nema teorije da se pobije bilo sta jer su obe diplome na istom nivou srednja skola i plus sto se ima zd.nega sve 4 godine na opstem smeru,to je dovolja broj sati prakse a to je njima najvaznije i naravno da imamo sve moguce predmete koje oni uopste nemaju.Njihovi bolnicari nikada nisu culi za anatomiju ili farmakologiju.Oni pitaju za davanje paraseta...dakle za to nema zime i ne treba da se siri panika...
Problem je sto je to samo ulazna karta...kada udjes u sistem hoces da napredujes...Kada si u Srbiji,gledas samo da odes i da radis bilo sta a kada si ovde neko vreme,onda oces da napredujes...i to je normalno ali da ti kazu da tvoja anatomija nije ista kao njihova i da moras da je polazes ponovo kao i sve ostale strucne predmete i da uzmes celu skolu ispocetka je van svake pameti...ali tako je...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7984650 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.