Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

cirilica u Delphi6

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: cirilica u Delphi6

[ Pregleda: 3076 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rankez
Ravna Gora

Član broj: 2850
Poruke: 96
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon cirilica u Delphi607.12.2006. u 11:40 - pre 211 meseci
Koristim Delphi6 i kada promenim jezik sa English (United States) na Serbian (Cyrillic), prilikom bilo kakvog unosa podataka (npr. edit polje) dobijam set nerazumljivih karaktera. Cirilicu na taj nacin dobijam jedino kada u svojstvima forme Font/Charset postavim RUSSIAN_CHARSET. Kada takve podatke unesem u access bazu tada u accessu dobijam set nerazumljivih karaktera. Moja pitanja su:
1. Da li su ovako dobijeni podaci kompatibilni sa drugim aplikacijama koje bi ih potencijalno koristile. Mislim na access bazu koja je kreirana na ovaj nacin?
2. Da li postoji neki univerzalniji nacin da dobijem cirilicu u Delphiu 6 i da li ovaj problem figurise u novijim verzijama Delphija?
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: cirilica u Delphi607.12.2006. u 13:14 - pre 211 meseci
> 1. Da li su ovako dobijeni podaci kompatibilni sa drugim aplikacijama koje bi
> ih potencijalno koristile. Mislim na access bazu koja je kreirana na ovaj nacin?
> 2. Da li postoji neki univerzalniji nacin da dobijem cirilicu u Delphiu 6 i da li
> ovaj problem figurise u novijim verzijama Delphija?

Delphi za Win32 nema Unicode kontrole tako da se koristi ANSI string, a jezik se određuje preko dva parametra, charseta i ASCII vrednosti karaktera. Varijante su ti da nastaviš kao do sada ali da vodiš računa o charsetu, da pređeš na Unicode kontrole (TNT biblioteka), da pređeš na Delphi .NET. Kod podešavanja charseta to ne moraš raditi na nivou forme već možeš i na nivou pojedinačne kontrole.
Kompatibilnost tako unetog teksta sa drugim aplikacijama zavisi, ako one isto koriste ANSI string i u njima se mora navesti tačan charset. Ako koriste Unicode, onda se mora uraditi konverzija ansi stringa u Unicode prema kodnoj strani unetog teksta. Access valjda smešta tekst kao Unicode, nedavno je bilo reči o sličnoj stvari, Access baza i unos teksta u Delphi aplikaciji, potraži.

 
Odgovor na temu

rankez
Ravna Gora

Član broj: 2850
Poruke: 96
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: cirilica u Delphi607.12.2006. u 14:20 - pre 211 meseci
OK, postoji li bilo kakav nacin da Caption svojstvo forme bude ispisano cirilicom u Delphi6?
Ovaj nacin ispisa cirilice radi u svim komponentama i u printanju, samo ne mogu naziv forme da prebacim u cirilicu. Ima li neko resenje?
 
Odgovor na temu

rankez
Ravna Gora

Član broj: 2850
Poruke: 96
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: cirilica u Delphi607.12.2006. u 14:39 - pre 211 meseci
Tacnije ni u jednom Caption svojstvu (ne samo od forme vec od bilo koje komponente) ne mogu da dobijem cirilicu.
 
Odgovor na temu

morlic
Milos Orlic
Beograd

Član broj: 6081
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: cirilica u Delphi607.12.2006. u 18:02 - pre 211 meseci
Mora se podesiti u regional settings-u Windows XP sistema podrska za srpsku cirilicu, znaci instalirati Serbian(cyrilic) tastaturu i postaviti isto to za default non unicode programe.

Topla preporuka da radis sa tnt kontrolama:

http://www.tntware.com/delphicontrols/unicode/

Uradi pretragu jos se raspravljalo na ovu temu po forumu
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: cirilica u Delphi607.12.2006. u 20:24 - pre 211 meseci
> Tacnije ni u jednom Caption svojstvu (ne samo od forme vec od bilo koje komponente) ne mogu da dobijem cirilicu.

Odakle ti ideja da ne može ni jedan caption? Tamo gde se može podesiti charset može se dobiti i ćirilica, TLabel, TEdit i slično sasvim normalno radi. Za TitleBar važe posebna pravila, ćirilicu možeš dobiti ako podesiš sistemski jezik ili ako sam preuzmeš iscrtavanje.
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
212.200.145.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: cirilica u Delphi607.12.2006. u 21:15 - pre 211 meseci
Ma samo TNT kontrole i teraj. Meni na D6 rade odlično
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

rankez
Ravna Gora

Član broj: 2850
Poruke: 96
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: cirilica u Delphi613.12.2006. u 15:48 - pre 211 meseci
@morlic
>Mora se podesiti u regional settings-u Windows XP sistema podrska za srpsku cirilicu, znaci instalirati Serbian(cyrilic) tastaturu i postaviti isto to za default non unicode programe.

Kada uradim ovo sto morlic kaze (konkretno mislim na podesavanje za default non unicode programe), imam cirilicu u apsolutno svim komponentama Delphia6 sa setovanjem Fonta na Russian_Charset, kao i u Access tabelama. Instalirao sam i TNT kontrole ali ne radim preko njih nego preko standardnih komponenata tako da mi nije jasan njihov dublji smisao.

Na koji nacin mogu startovanjem programa da promenim tastaturu sa English (default keyboard) na Serbian (cyrilic)? Resenje sa postavljanjem default vrednosti za Serbian (cyrilic) tastaturu u Control panelu mi nije zadovoljavajuce.
 
Odgovor na temu

dogriz
Sombor

Član broj: 29744
Poruke: 259
*.so-sombor.com.

Sajt: dogriz.blogspot.com


+6 Profil

icon Re: cirilica u Delphi615.12.2006. u 07:35 - pre 211 meseci
Citat:
rankez:Na koji nacin mogu startovanjem programa da promenim tastaturu sa English (default keyboard) na Serbian (cyrilic)? Resenje sa postavljanjem default vrednosti za Serbian (cyrilic) tastaturu u Control panelu mi nije zadovoljavajuce.


Npr. u OnCreate glavne forme dodaj

Code:

LoadKeyboardLayout(PChar('00000C1A'), KLF_ACTIVATE); // ucitavanje nase kodne stranice - Serbian Cyrilic
                                                                              // 0000081A - Serbian Latin
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: cirilica u Delphi6

[ Pregleda: 3076 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.