Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FreeBSD i NetBSD dualboot

[es] :: BSD :: FreeBSD i NetBSD dualboot

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7716 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot26.06.2006. u 12:21 - pre 217 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Pa vec sam ti rekao, npr. lilo pri instalaciji (/usr/sbin/lilo) cita /etc/lilo.conf i u MBR (prvih 512bajta HDD) upisuje u sam bootloader

1. Koji se sistemi dizu i sa kojih diskova i particija
2. ako se dize linux, gde se fizicki, tj. na kome sektoru diska nalazi kernel i kolika mu je duzina. Dalje, i kernel parametre.


LILO podržava navođenje proizvoljnog broja različitih kernela i njihovih parametara u lilo.conf. Znači sve to zajedno sa kodom bootloadera stane u 512 bajta? :o)

Citat:
bojan_bozovic: A multiboot specifikaciju ne spominji, ne drze je se ni Windows ni Solaris, to je GNU specifikacija, de facto. ;-)


Solaris ne podržava multiboot specifikaciju? :o) Da ti dam jedan savet: kad već blefiraš na forumu, koristi Google da proveriš makar jednostavno proverive stvari:

http://www.sun.com/bigadmin/fe...rticles/grub_boot_solaris.html
http://www.genunix.org/distrib...ix_site/behind_the_scenes.html
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot27.06.2006. u 01:04 - pre 217 meseci
Ama sta se vi svadjate?


Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot27.06.2006. u 01:17 - pre 217 meseci
randome, ako ne stane u 512 bajta, stace opet u neki fajl na disku ciju lokaciju lilo zna prilikom instalacije, i koji ce ucitati prilikom bootanja. Cemu bre taj hw dependent stuff, koliko je to relevantno na ne-intel unix masini (npr. PPC ploce koriste PREP boot standard
http://www.debian.org/ports/powerpc/inst/prep

To je hw dependent BS, covece. Iskreno.
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot30.07.2006. u 11:56 - pre 216 meseci
Neko je pomenuo da LILO ne moze da boot-uje *BSD?
Netacno-ja koristim LILO da podignem WinXP(primary master) i Win98,Slackware,OpenBSD(secundary master)
Za *BSD je potrebno da slice bude primary i aktivan sto se uostalom i podrazumeva u bilo kom slucaju....
A gle cuda odbarao sam da ne stavljam loader za BSD-dakle,izabrao none-opcija "keep MBR untouched"
Lilo mi je upisan u MBR hdc-a,posto sam hteo da ostavim sacuvan i NT Loader
Sa druge strane GRUB jednostavno odbija da se upise u bilo sta durgo sto nije MBR hda ili sam hda-probao vise puta....
Sa LILO mi je sve uvek radilo dobro,moze da se upise gde hoces i nisam nikad imao nikakvih problema,plus da ne pominjem jednostavnost i lakocu koja ga prati-tu se apsolutno slazem sa Bojanom-zasto komplikovano,kada moze jednostavno...
I sta onda ako mora da se upisuje svaki put prilikom izmene krenela-zaboga,pa ne kompaliram kernel svaki dan...
Mislim stvarno-ako je tesko otvoriti konzolu i lilo.conf i na kraju kucati lilo...
PoZ!

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot30.07.2006. u 17:42 - pre 216 meseci
Citat:
Body Bag: Neko je pomenuo da LILO ne moze da boot-uje *BSD?
Netacno-ja koristim LILO da podignem WinXP(primary master) i Win98,Slackware,OpenBSD(secundary master)


Od tih sistema samo Slack LILO podiže direktno, za ostale on prosto poziva njihov bootloader da odradi posao.

Ponoviću još jednom, možeš mi i čitati sa usana:

LILO ne može direktno da boot-uje BSD kernel.

Citat:
Body Bag
Lilo mi je upisan u MBR hdc-a,posto sam hteo da ostavim sacuvan i NT Loader


??????

Citat:
Body Bag
Sa druge strane GRUB jednostavno odbija da se upise u bilo sta durgo sto nije MBR hda ili sam hda-probao vise puta....


Ovo provereno nije tačno. Btw, koja je razlika između "MBR hda" i "sam hda"?

Citat:
Body Bag
I sta onda ako mora da se upisuje svaki put prilikom izmene krenela-zaboga,pa ne kompaliram kernel svaki dan...
Mislim stvarno-ako je tesko otvoriti konzolu i lilo.conf i na kraju kucati lilo...
PoZ!


Nije teško samo ako je LILO u MBR-u. U suprotnom se situacija znatno komplikuje. Primera radi, ako na mašini imam dual-boot sa Windowsom, ja više volim da MBR prepustim Windowsu. Recimo da koristimo Windowsov MBR, tj. iz MBR-a nam se direktno učitava NTLDR, a NTLDR poziva LILO. Takođe zamislimo da nam je sistemska Windows particija NTFS. U tom slučaju je nakon dodavanja novog kernela potrebno:

1) Editovati /etc/lilo.conf
2) Pokrenuti /sbin/lilo
3) Prekopirati instalirani LILO stage0 u fajl na FAT particiji ili flopi disku (dd if=/dev/hda5 of=/media/floppy/lilo.img bs=512 count=1.
4) Restartovati računar, podići Windows i prebaciti fajl na Windows sistemsku particiju.
5) (Opciono) podesiti boot.ini

Ako pak koristimo GRUB potrebno je samo:

1) Editovati /boot/grub/menu.lst

Pa ti sad vidi šta je jednostavnije.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot30.07.2006. u 19:17 - pre 216 meseci
Citat:
random:Od tih sistema samo Slack LILO podiže direktno, za ostale on prosto poziva njihov bootloader da odradi posao.]


Koji,bogati,bootloader,kada sam prilikom instalacije Free/Net/Open BSD izabrao da MBR ostane cist?

A tu je i 98-ica-taj sistem nije,koliko ja znam,inicijalno predvidjen da deli hard sa necim drugim(niko doduse ne kaze da to nije izvodljivo),i kod njega,opet,koliko ja znam,nema boot loader-a vec mu je dovoljan i standardni MBR code hd-a

Citat:
Ovo provereno nije tačno. Btw, koja je razlika između "MBR hda" i "sam hda"?


Probaj da stavis Grub u /dev/hdc(secundary master)pa ces videti kako ce proci....


Citat:
Nije teško samo ako je LILO u MBR-u. U suprotnom se situacija znatno komplikuje. Primera radi, ako na mašini imam dual-boot sa Windowsom, ja više volim da MBR prepustim Windowsu. Recimo da koristimo Windowsov MBR, tj. iz MBR-a nam se direktno učitava NTLDR, a NTLDR poziva LILO. Takođe zamislimo da nam je sistemska Windows particija NTFS. U tom slučaju je nakon dodavanja novog kernela potrebno:


Dobro ti je rekao covek-ti volis komplikovano umesto jednostavnog-zasto bi koji moj,ja uopste koristio budjavi NT Loader koji jedva da moze i sebe samog da podigne,pored Lilo-a

Nemam vise nista da dodam....

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot31.07.2006. u 17:30 - pre 216 meseci
Citat:
Body Bag: Koji,bogati,bootloader,kada sam prilikom instalacije Free/Net/Open BSD izabrao da MBR ostane cist?


Vidi, najbolje da ja tebi malo pojasnim kako stvari funkcionišu, i to, da bi ti bilo jasnije, na primeru tvoje konfiguracije.

Svaki od tih <Free|Net|Open>BSD sistema ima svoj sopstveni bootloader, čiji stage1 se nalazi u prvom sektoru njihove particije, i koji LILO chain-load-uje.

Sam boot loader se nikada ne nalazi nalazi u MBR-u, uglavnom zbog toga što ne može da stane ceo u MBR.

Proces ide ovako nekako: BIOS nakon POST-a čita sa uređaja koji mu je u njegovoj konfiguraciji naznačen kao boot device prvih 512 bajtova (MBR) u memoriju od adrese 0x7c00, proverava "potpis" (AA55h), i skače na 0x7c00 gde počinje izvršavanje, u tvom slučaju LILO stage1. Ovaj kod, kao što rekosmo, nije bootloader, on samo ispisuje na ekranu

L

a zatim učitava u memoriju pravi boot loader (možeš ga naći na disku kao fajl /boot/boot.b), zatim ispisuje na ekranu

LI

i izvršava učitani boot loader. Ako je uspešno učitan i izvršen, boot loader ispisuje na ekranu

LIL

i zatim učitava sa diska map file (/boot/map), u kome se nalaze informacije o tome gde se na disku nalaze kerneli. Nakon što je tabela deskriptora uspešno učitana iz map fajla, na ekranu se ispisuje

LILO

U slučaju da zatim u okviru LILO-a izabereš, recimo, stavku "FreeBSD", LILO učitava njegov boot1 (stage 1 bootloader), koji se nalazi u prvih 512 bajtova njegovog boot slice-a, i skače na njega. boot1 pronalazi i učitava boot2 (stage 2 bootloader), koji je malo kompleksniji, razume strukturu fajl sistema dovoljno da može da pročita fajlove sa njega i služi da učita kernel ili loader (stage 3, nalazi se u /boot/loader na FreeBSD particiji). /boot/loader startuje komandni interpreter, čita /boot/loader.rc, učitava kernel i odgovarajuće module na osnovu odatle dobijenih informacija. Na kraju, loader čeka 10 sekundi na intervenciju korisnika, ako korisnik pritisne taster, daje mu prompt, a ako ne, bootuje kernel.

Citat:
Body Bag: Dobro ti je rekao covek-ti volis komplikovano umesto jednostavnog-zasto bi koji moj,ja uopste koristio budjavi NT Loader koji jedva da moze i sebe samog da podigne,pored Lilo-a


Zato što Windows XP ne može da se podigne bez NT loadera. A ti si u stvari verovatno hteo da pitaš zašto ostavljam standardni "Windows" MBR? Zato što Windows prilikom popravki i apgrejda sistema voli da pregazi MBR bez pitanja.

Citat:
Body Bag:A tu je i 98-ica-taj sistem nije,koliko ja znam,inicijalno predvidjen da deli hard sa necim drugim(niko doduse ne kaze da to nije izvodljivo),i kod njega,opet,koliko ja znam,nema boot loader-a vec mu je dovoljan i standardni MBR code hd-a.


Win98 takođe ima bootloader, koji se takođe nalazi u prvom sektoru njegove boot particije. Standardni "Windows" MBR u stvari samo učitava prvi sektor sa aktivne particije i izvršava ga, ničem drugom ne služi.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: BSD :: FreeBSD i NetBSD dualboot

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7716 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.