Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programiranje - Šta upisati?

[es] :: Vodič za učenje :: Programiranje - Šta upisati?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 79473 | Odgovora: 247 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 10:38 - pre 232 meseci
Citat:
Druga stvar je razmena mišljenja i saradnja sa grupom ljudi koji su na univerzitetu zbog istog razloga kao što ste vi.

Druženje i kasniju eventualnu saradnju da ne spominjem.

Jedino sto zaista stoji. Inace je faks stvarno gubljenje vremena.
Silom prilika (nedostatak dobre volje ) nisam bio na predavanjima skoro 3 meseca, i osim toga nisam nista ni pipao. Za 50 sati ucenja sam uspeo da polozim 5 (zamalo 6) ispita. Pa ja sam za dve nedelje trebao da provedem vise vremena na faksu, a tamo su neki isli i svih 14 nedelja! Cemu sve to?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.121.EUnet.yu.



Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 11:35 - pre 232 meseci
Citat:
kobrejabre: Zaboravio si samo da neces TI o tome odlucivati, sem ako nisi vlasnik (ili direktor). Od kad to programeri biraju project leadere, mislio sam da je obrnuto...


Direktor ce u krajnju ruku na svoju licnu odgovornost uraditi pravi izbor i u ovo ne sumnjam kada su u pitanju privatne firme. Za drzavne smo vec znamo kako to ide...

Sto se tice ko koga bira...

Lepo sam rekao, da bih licno pre birao, takav ambijent, gde bih radio... Ukusi i licne zelje, su razlicti, od prakse... Nekad mogu i da se poklope, narocito u privatnim firmama... Entuzijazam i znanje (jako su komplementarni, i idu zajedno) nekog freelancera - programera, cesto zna da nadjaca onoga ko se oslanja samo na "evo vidi Sefe, ali ja imam diplomu"...

Citat:
Khm, khm... FON barem IMA forum (prilicno dobar) i IMA razradjen sajt sa puskicama, i sve to su odradili studenti tada 1. ili 2. godine (koji, jelte, nemaju pojma ni o cemu). normalno, kad fakultet upisuje 300% studenata vise od realnih kapaciteta i pod hipotekom je mocnih (po uticaju) profesora "ekonomskog" usmerenja, i znanje vecine studenata o IT mora da trpi.


To sto FON ima forum, i sto gaje verovatno napravila grupa nadarenih pojedinaca, ne znaci i da svi studenti FONa poznaju dovoljno dobro internet tehnologije, kako bi uopste mogli napraviti isti. U okviru osnovnih studija, nisam video da ucite nesto vezano za Internet, izuzev Jave, ako se ne varam? I Javu tek uce noviji studenti, a umesto Pascala?

Btw, ko je radio onaj ocajan sajt FONa? ))) Profesori? ) Postavi ga u forum, web-dizajn kritike, ako smes pa gledaj sta ce da ti profesionalci kazu... )

Citat:
1. Fakultet ima vise smerova, nije namera svih studenata da studiraju IT (recimo da pola ode na druge smerove koji su menadzment a ne IT).


Da, da... Imate recimo i smer - upravljanje kvalitetom, cije strucnjake niko ne ceni i ne zaposljava, ne samo u svetu, vec i ovde...

Citat:
2. Skoro svi profesori su normalni tako da uglavnom nema izivljavanja, pa imas dovoljno vremena za zivot i ucenje sa strane.


Ne bih bas rekao, sudeci prema pisanijama sa Vaseg foruma, kao i www.puskice.co.yu

Citat:
3. Ako HOCES da ucis vise od onoga sto se trazi za ocenu, IMAS OD KOGA (ocekuje se ta i studenti pokazu inicijativu u vezi toga).


Ovo bih isto mogao i ja da kazem, nevezano za FON...

Citat:
Uostalom, na fonu su se mogle videti takve face kakve su Jim Coplien i Bran Selic. Sumljam da si kao slobodan strelac imao piliku da ih vidis i cujes. A za njih bi trebalo da znas ako si imalo odmakao od php-a, mysql-a i slicnih pocetnickih stvari.


Ovo bi trebalo uvrstiti u zbirku es bisera... PHP i MySQL pocetnicke stvari? )))) A koje su to ostale "slicne pocetnicke stvari"? Vi na FONu, kao ucite PHP i MySQL (u okviru obaveznog nastavnog plana / programa)? ;-))))

Ajde, bas da cujemo ovde, sta su to pocetnicke stvari? A sta su to naprednije stvari? I U KOJOJ OBLASTI...

Nisam cuo za njih, a opet neka drugi presude, da li sam odmakao od pocetnickih stvari... i u kojoj oblasti...

P.S. Sto se tice Vaseg foruma, vidim da je radjen phpBB2 tehnologijom... ))) Gde je tu Vasa licna egzotika i znanje? Sto niste uradili forum, samostalno preko Vasih licno napisanih skripti, a ne preko gotovih phpBB2 (besplatnih - gotovih - tudjih) resenja???

[Ovu poruku je menjao neo01 dana 31.03.2005. u 13:09 GMT+1]
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Boris Stevanovic
Srbija

Član broj: 1265
Poruke: 121
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 12:09 - pre 232 meseci
Sine, ti si izgleda pao prijemni za FON.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 13:35 - pre 232 meseci
Citat:
neo01
Umesto, lepo imas licencu za rad na 3 ili 5 god. pa ako ne izdas svoju knjigu, i ne obnovis svoje znanje, koje ces da demonstriras na predavanjima... Ciao...

Upravo zato je FON propast sto svi brze bolje izdaju knjige ako se to moze tako nazvati. Tu ne postoji nikakav kriterijum sta se izdaje i iz cega posle studenti uce. Najkrace receno los krpez gorih prevoda.
Citat:
kobrejabre
2. Skoro svi profesori su normalni tako da uglavnom nema izivljavanja, pa imas dovoljno vremena za zivot i ucenje sa strane.

Hoces da ti nabrojim one koji nisu i kod kojih ima izivljavanja? Bio bi to podugacak spisak.

Citat:

... ako si imalo odmakao od php-a, mysql-a i slicnih pocetnickih stvari.

Nemoj da vredjas. Postoji samo pocetnicko znanje necega. Cime se ti bavis osim sto studiras na FON-u? Reci par zvucnih reci da se svi bacimo na IT recnik, mozda nesto i od nas bude. :)

Malo lepih reci o FON-u: ;)

FON je skup diletanata koji su se okupili oko sopstvene koristi i ne vide dalje od nosa, tu mislim i na studente, asistente, profesore i ostalu boraniju. I ti jadni studenti ogranicenih IQ-a i radnih sposobnosti i navika mogli bi da postanu solidni strucnjaci u odredjenim oblastima da nisu nauceni da varaju, lazu, prepisuju, bubache kilometre hartije ispisane necim bez ikakvog smisla, imaju totalnu nekriticnost u vezi onog sto uce, ulizistvo do krajnjih granica sve dok se ne polozi ispit, sadomazohisticko ponasanje (cene i postuju samo one profesore koji su ih vise puta obarali, one kod kojih se normalno polaze potcenjuju i vredjaju). Vrhunac poltronstva i nesposobnosti studenta krunise se njegovim postavljanjem za asistenta. Ovim se ne zavrsava reproduktivni ciklus jer novi asistent expressno magistrira, izdaje kojekakve skrabopise koje je po zakonu obavezan, par naucnih radova da popuni biografiju, prepise doktorat, zacementira se u katedru i jede sveze studente za dorucak.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 13:40 - pre 232 meseci
Sine, ti si izgleda polozio prijemi za FON.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 13:43 - pre 232 meseci
Citat:
kobrejabre: Od kad to programeri biraju project leadere, mislio sam da je obrnuto...

Grešiš... Nije baš da PM-ovi dolaze na intervju kod programera, ali ako je PM loš, menadžment firme ima jako dobar fidbek o tome baš od programera, to jest upravo programeri imaju najbolji nos (bolje rečeno kožu, jer se te stvari uglavnom na svojoj koži osećaju) da osete lošeg project managera. Vrlo je izvesno da će u tom slučaju implicitno programeri "smeniti" PM-a.
Citat:
BluesRocker: FON je skup diletanata koji su se okupili oko sopstvene koristi...

Svaka čast kako si ga rekao! Ovo potpisujem 110% kao razlog svog napuštanja FON-a.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.109.EUnet.yu.



Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 13:46 - pre 232 meseci
http://www.fonforum.org/phpBB2/viewtopic.php?t=1980 - FONForum.org forum -> FON Info - Ja puko - Skroz...

http://www.fonforum.org/phpBB2/viewtopic.php?t=2029 - FONForum.org forum -> FON Info - SHTA NE VALJA NA FONU - don't kill the glasnik

http://www.fonforum.org/phpBB2/viewtopic.php?t=2136 - FONForum.org forum -> FON Info - Fakultet Olaksanih Nauka - ...nastavak rasprave

http://www.fonforum.org/phpBB2/viewtopic.php?t=1891 - FONForum.org forum -> FON Info - HELP ! please... - fon VS privatni fax ?

http://www.fonforum.org/phpBB2/viewtopic.php?t=2111 - FONForum.org forum -> FON Info - Fakultet organizacionih nauka - ZA i PROTIV

Jel treba jos?

U pitanju su razgovori, kritike, komentari, razmisljanja... UGLAVNOM STUDENATA FON-a (mada nadje se i po koji gost)...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 14:00 - pre 232 meseci
Citat:

Od kad to programeri biraju project leadere, mislio sam da je obrnuto...


Elem, cisto semantike radi cini mi se da se mesaju neke pozicije - U "soft-dev IT-u" project/team leader je obicno osoba koja dolazi iz software-development branse, dok se sistem arhitekturom bavi tim "sistem arhitekta + project leader uz koordinaciju project managera". U svakom slucaju to (project leader, system architect) su daleko vise inzenjerske nego organizacione pozicije, i pre svega zahtevaju tehnicku ekspertizu.

Nekada se neke od ovih pozicija sjedinjavaju u jednu osobu - pa nije retkost da project leader radi i sistemsku arhitekturu (uz asistenciju senior developera, recimo).

Project leader != Project/Product Manager, bar ne kada su u pitanju projekti koji nisu neki B2B software development/engineering, jer zahtevaju jos dosta "ne-inzenjerskih" ljudi da budu ukljuceni u proces i inzenjerski eksperti ne bi trebalo da trose svoje vreme na te poslove koji i nisu ono sto vecinu tih ljudi zanima.

Iz licnog iskustva mogu da primetim da se najcesce inzenjerske branse "unapredjuju" u project-leadere - tako da softverski inzenjeri obicno postaju project/team leaderi, a organizacione branse (ili inzenjeri sa dobrim organizacionim sposobnostima) se bave project/product managementom zato sto to ukljucuje i neke stvari koje nisu deo inzenjerske prakse (workflow, budzeti, risk management, odnosi sa sales/marketing/executive managementom, itd... )

U svakom slucaju, kada smo kod "projekt lidera" - dobar student ETF-a ima iste sanse kao i dobar student FON-a, mozda cak i bolje zbog sireg tehnickog znanja.

Just my 2 cents.

@edit, i da... na kraju, i dalje mi nije jasna ta opsednutost nekih ljudi titulama (ja cu da budem project manager a vi cete raditi za mene ?!?! kakav load of crap, vidi se da nije procitana osnovna literatura o PM-u) - tacno je da obicno project leader ima vecu platu od prosecnog inzenjera u timu, jos vise vazi da project/product manager isto ima dobre uslove i beneficije... ali, osim toga sto to zahteva povecanu odgovornost, postavlja se pitanje da li je to sto vecina ljudi hoce i zele od svog zivota. Recimo da znam dosta kolega koji ne bi ni u snu radili te poslove, sve i za vecu platu.

Preporucio bi osobi koja je to izrekla da se prvo zaposli u nekoj ozbiljnoj dinamicnoj firmi, da malo osmotri kako izgleda jedan radni dan svakog zaposlenog, pa da na kraju razmisli sta joj najvise lezi.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 17:43 - pre 232 meseci
ja sam nekako mislio da se uvek radi za investitora, board of xxx i tako neke misticne ljude koje necete obicno ni videti i najcesce nemaju apsolutno nikave veze sa IT industrijom, a ne za product manager-a. vidim da ljudi sa FON-a, tj. onaj deo koji ima dreamland teoriju o svojoj organizacionoj ulozi, imaju potpuno pogresne postavke o stvarnosti. u realnoj situaciji za non-serbian-crap-evil-imperialist-company firmu prvi koji strada, ukoliko proizvod nije isporucen ili je posao traljavo odradjen, jeste upravo product manager, a tek posle njega nize odgovorne instance. dakle, cela postavka "vi cete raditi za nas" je potpuno besmislena, posto se uvek i iskljucivo uvek radi za stvaranje odr. profita za ljude koji su investirali u neki proizvod i koji su vlasici proizvoda/firme, sto u jako malim procentima mogu da budu i product manager-i. cela prica je dosta slozenija, ali ovo je cisto mala ilustracija za razbijanje fame oko cele IT industrije.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.sbb.co.yu.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 17:46 - pre 232 meseci
Citat:
P.S. Sto se tice Vaseg foruma, vidim da je radjen phpBB2 tehnologijom... ))) Gde je tu Vasa licna egzotika i znanje? Sto niste uradili forum, samostalno preko Vasih licno napisanih skripti, a ne preko gotovih phpBB2 (besplatnih - gotovih - tudjih) resenja???

Vidi se da nisi upućen... FF je ranije bio na iB-u (valdja ne moram da objašnjavam od čega je ovo skraćenica?), silom prilika se prešlo na phpBB.

Što se pravljena sopstvenog softvera za forum tiče... Nađi mi na netu forum koji su studenti sami napravili (kodirali sami i skroz ručno nameštali bazu) a da ti isti studenti stižu da spremaju (i polažu) ispite i prate nastavu pored održavanja i unapređivanja foruma?

I, sa kog faksa dolazi većina ekipa koje učestvuju u državnom prvenstvu M$ Imagine Cup 2005? :P

Što me nerviraju ovakve prozivajuće teme ETF vs FON. Porede se 2 faksa koji ne treba da se porede. Otkud vam ideja da ih uopšte poredite?

BluesRocker, ovo što si napisao neću da komentarišem. Samo ću reći da preteruješ sa generalizacijom.




Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 17:56 - pre 232 meseci
iB, phpBB, kakve veze ima... Instalaciju i pdoesavanje tih web aplikacija ljudi rade za 15$. Ako je to dostignuce u IT-u... Ono sto bih ja pohvalio (mada napamet, ne posecujem pomenuti sajt) jeste organizovana zajednica, zivahan forum, njegovi korisnici...

I da, sto se stava tice - nije li lakse navesti tu jednu rec od koje je iB skracenica, umesto dodavanja teksta "(valdja ne moram da objašnjavam od čega je ovo skraćenica?)". Rec je o stavu. Ili je to mozda http://www.thinkgeek.com/cubegoodies/posters/despair/58fe/ ?

Microsoft Imagine Cup 2005, pa zar i sam ne ponizavas to takmicenje interpretacijom njegovog naziva? I da li je bilo ikakve konkurencije pre toga pa je ovo drzavno prvenstvo? Da li je bilo takmicenje Beogradskog univerziteta, Novosadskog univerziteta - ili se pojavio ko je to hteo?


http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.59.EUnet.yu.



Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 17:59 - pre 232 meseci
Citat:
Vidi se da nisi upućen... FF je ranije bio na iB-u (valdja ne moram da objašnjavam od čega je ovo skraćenica?), silom prilika se prešlo na phpBB.


Ili bolje reci IPB-u? Invision Power Boardu?? Slican fazon, kao phpBB2, tako da ne vredi dalje pricati o ovome... Ako ima razlike, slobodno recite...

Citat:
Što se pravljena sopstvenog softvera za forum tiče... Nađi mi na netu forum koji su studenti sami napravili (kodirali sami i skroz ručno nameštali bazu) a da ti isti studenti stižu da spremaju (i polažu) ispite i prate nastavu pored održavanja i unapređivanja foruma?


Da, ali obrati paznju na kontekst:

Citat:
kobrejabre: Khm, khm... FON barem IMA forum (prilicno dobar) i IMA razradjen sajt sa puskicama, i sve to su odradili studenti tada 1. ili 2. godine (koji, jelte, nemaju pojma ni o cemu).


Iz ovoga sledi kako je jedna velika stvar, a koja i dokazuje znanje njihovih studenata, sto znaju da naprave forum preko PHPBB2. Takve forume (i/li mailing liste) mogu za jako kratko vreme napraviti i studenti, i uopste ljudi bilo kog profila... Pa, i studenti socijalnog rada u faksu (preko puta Vaseg), imaju mailing listu (doduse na nekom od besplatnih mailing list servisa)... a cujem da forume imaju i studenti filozofije, psihologije...

Sem toga, posto ste Vi IT strucnjaci, u cemu je problem da pisete svoj forum? Zar se od Vas ne ocekuje da poznajete i Internet tehnologije (da je to ujedno i deo Vase profesije te da i to ucite?), te da Vam to ne predstavlja neki (veci) problem? Pa, se taj rad u slobodno vreme, moze mozda i iskoristiti za neki seminarski rad / kolokvijum / diplomski rad?

Lepo, nema sta, ti tvrdis da nemate vremena, a @kobrejabre, tvrdi da je PHP i MySQL za pocetnike... a i pored toga sto su u pitanju pocetnicke tehnologije (koje se valjda brzo uce, lako primenjuju...), Vi nemate vremena (ili mozda znanje?) da implementirate Vasu sopstvenu verziju foruma?

Saveti za one koji zele da se bave programiranjem, a razmisljaju da li da upisu ili ne faks... Neka uzmu skripte / knjige nasih IT fakulteta, u okviru tih nekoliko predmeta koji se bave programiranjem, uporede sa svetskom literaturom (nesto mozete naci i prevedeno na srpskom), zatim saslusate njihove studente (sva moguca misljenja, cak i onih koji nemaju diplomu, a zive od IT-a), i kad sve to zavrsite, i uporedite sa dodatnim faktorima, vreme, novac (skolarina), da li ti treba zvanje (i sta treba raditi u slucaju da ga nemas) i niz drugih faktora koji Vam padnu na pamet (kao stanje na trzistu rada - koliko koji programski jezik drzi udeo na istom, medjusobne prednost i mane za resavanje odredjenih vrsta problema), itd.... vs. sta mozete da uradite kod kuce ili preko nekih kurseva (samostalno), itd, tek onda donesete zakljucak sta je po Vas (naj)bolje...

[Ovu poruku je menjao neo01 dana 31.03.2005. u 22:36 GMT+1]
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 18:01 - pre 232 meseci
Citat:
BluesRocker:
FON je skup diletanata koji su se okupili oko sopstvene koristi i ne vide dalje od nosa, tu mislim i na studente, asistente, profesore i ostalu boraniju. I ti jadni studenti ogranicenih IQ-a i ...
Znaci hoces da kazes da je za programere ETF bolji fakultet od FONa? Ili samo da su ljudi na FONu ograniceni?
 
Odgovor na temu

mijatovic_86
Linux System Administrator
TeleSign
Beograd

Član broj: 35044
Poruke: 361
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 18:54 - pre 232 meseci
Posto ovde svako iznosi svoje misljenje valjda mogu i ja

Isplativost ili ne bilo kog fakulteta je vrlo diskutabilna stvar, i nijedan pojedinac ne moze da na to odgovori potpuno objektivno i tacno, i u ime svih !!

@Vrider To da li je pametno ne ici na predavanja je isto individualna stvar i zavisi od sposobnosti svakog pojedinca, meni je bilo potrebno (dao sam 6) !!

Ova tema bi trebalo da pomogne ljudima u necemu veoma bitnom, da odluce sta ce raditi u zivotu i kako dotle stici , i time moze da ima dalekosezne posledice na svakoga ko informacije iznesene ovde uzima zdravo za gotovo !!
Da bi se bilo kome pomoglo pri izboru bilo cega on mora da zna,ako ne tacno, onda bar veoma priblizno!!
Govorim iz licnog iskustva !! Ja bas i nisam znao sta cu tacno da radim, pa je to islo redom , prvo gimnazija, i to opsti smer, i onda velika dilema!! Na kraju sam upisao ETF sa mislju da se koncentrisem na stvari vezane za IT, i to i za hardware i za software, ali onda posle nekoliko meseci sam promenio misljenje i planiram da verovatno upisem smer elektronike ili telekomunikacijam, jer je ZIVA istina da da bi programirao na nekom visem nivou u nekom obj. orij. prog jeziku i mije ti potreban fakultet, tako da mozda i jeste pamotno onima koje zanima cisto programiranje da ne bacaju novac i ne cimaju se po fakultetima, nego da sednu i uce kod kuce, i sigurno ce pre nauciti to sto zele tako nego na faxu!!

Ali kao sto rekoh ,sve je to individualna stvar, tako da na kraju preporucujem svima koji jos uvek ne znaju sta ce da dobro razmisle , i da ne slusaju mnogo rekla-kazala, jer ce to ipak morati oni to da odluce, a ovde mogu lepo da se informisu !!
😀
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.sbb.co.yu.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 21:17 - pre 232 meseci
neo1, neću da se svađam... nije teško napraviti phpBB forum, to stoji. što ne pročita lepo šta sam napisao nego mi izvlačiš rečenice iz kontexta LM, iB je pisan u Perlu i jedan od razloga zašto se prešlo na forum koji je pisan u PHP-u je zahtev od strane hosting firme.

Pazi sad, profesor koji je diplomirao, magistrirao i doktorirao na ETFu i sada predaje na FOnu je rekao da ne treba praviti nešto ako već postoji (gledano s aspekta inženjera). Znači, ako već postoji gotov odgovarajući softver za forum a takođe postoje i dodaci koji rade posao, i ako sve to može slobodno da se preuzme i koristi u nekomercijalne svrhe, čemu gubljenje vremena u stvaranju sopstvenog softvera za forum? Vremena nema napretek.


Na FONu ima dosta zanimljviih programerskih smerova (Principi programiranja (Java), Strukture pdoataka, Programski jezici i prevodioci (C#), Projektovanje programa (C# ili Java)), imate odlične profesore i asistente na tim predmetima. Ali, ako neko ko želi da bude programer i upisuje faks da bi imao diplomu programera sam ne radi, sam ne uči, džaba mu faks. Nijedan fakultet vas neće naučiti da budete (suvi) programeri. To je na vama.

Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 21:20 - pre 232 meseci
Citat:
Reljam:
Znaci hoces da kazes da je za programere ETF bolji fakultet od FONa? Ili samo da su ljudi na FONu ograniceni?

Hteo sam da kazem da programeri ne bi trebalo ni da pridju FON-u ako zele sebi dobro. Mislim, besmisleno je svako poredjenje, FON je samo vesta prevara koja ne izgleda tako na prvi pogled, zato i pali. Za razliku od nekih kurseva racunara gde covek izgubi 7 dana na njemu i jos par meseci da skonta da se zaebo, ovde izgubi nekoliko godina, jer nije bas lako promeniti fakultet. Ova devojka je tipican primer obmane, jer su je ubedili kako ce ona odma da vodi projekte a glupi ETF-ovci ce rmbace za nju. To nije ona izmislila niti je cula od kolega, to ozbiljno profesori i asistenti pricaju studentima. Prodaju im maglu i uzimaju lovu za skolarine, a onda ih namerno ruse da bi odustali od studiranja, da ispadne da ne zavrsava FON makar ko, iako ga upisuje makar ko sa $.

Ako cemo po zakonu (ovo navodim jer su neki studenti prava u BG uhapseni zbog varanja na ispitu), na FON-u se krsi zakon jer niko nikad nije bio kaznjen zbog prepisivanja na ispitu, a po statutu fakulteta bi trebalo da mu se zabrani 6 meseci izlazak na ispit i jos neke disciplinske mere. Ne, tu samo izbace sa ispita nekog ko je tolko drzak da prepisuje da ga svi vide. Konkretno, kad sam polagao jedan ispit, neka devojka je prepisivala sa puskica teorijska pitanja komplet od reci do reci. Onda je otisla do profe i citala mu sa koncepta. Covek ju je oborio jer je prepisala pogresna pitanja. Cuo sam asistente kako pricaju o tome, i jedan kaze da ju je video kako prepisuje "ali sam mislio da je neka tvoja pa sam je pustio", a drugi kaze "ma nije ona moja, samo je dolazila na konsultacije da se zali na broj bodova sa pismenog". Znaci "moja" i "tvoja" mogu da prepisuju, a ostali takodje ako ih ne uhvate. Ma kaubojstina bre.

A to za ogranicen IQ, nisam hteo nikoga da vredjam, samo kazem da ipak pametniji odlaze na ETF, statisticki gledano. Moze se lepo videti iz rezultata na prijemnim za tehnicke fakultete (nekad su bili zajednicki, sad ne znam). Takodje, kad neko zavrsi ETF, stekne dobre radne navike, ima neko konkretno znanje, nevezano da li su kompjuteri u pitanju.

[Ovu poruku je menjao BluesRocker dana 02.04.2005. u 19:19 GMT+1]
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 21:25 - pre 232 meseci
Citat:
momsab
BluesRocker, ovo što si napisao neću da komentarišem. Samo ću reći da preteruješ sa generalizacijom.

Onda necu ni ja da komentarisem sta si ti napisao, samo cu reci da preteruju i oni sa svojom kaubojstinom. Zasto mi neko ne argumentuje da nisam u pravu? Sta je na FON-u dobro? Cemu to sluzi, a uz to i ne radi?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 21:46 - pre 232 meseci
BluesRocker, poenta je da je ETF vrlo zahtevan fakultet, ali nazalost na pogresan nacin. Ne rade se grupni projekti, ne spominje se nista o project managementu, faks ne parira modernim zapadnim fakultetima. Tezi jeste, bolji nije.

Nazalost, to je upravo suprotno od onoga sto treba programerima koji moraju da imaju vremena da rade projekte sa strane i da na tome uce ono cime ce se zaista baviti (sigurno nece posle faksa izvoditi jednacine). U USA se to resava tako sto su ti prve dve godine fakulteta opste (ima izuzetaka), a na naredne dve radis projekte u grupama, sa asistenima, stagod. Na tome se uci. Kod nas toga nema.

FON je prikladniji programerima jer ce imati vise vremena da rade sa strane, faks je manje zahtevan, a pritom ce moci da cuju nesto o vodjenju timova i ekonomiji, sto je mnogo prakticnije od fizike materijala. Nije FON ideal, ali je mnogo prakticnije resenje za programere.

Ne znam da li si na ETFu ili si ga zavrsio ili tek treba da ga upises, ali pogledaj workload, pogledaj sta je tu konkretno i pogledaj kako to parira onome sto se kasnije trazi od programera.

Radne navike se inace stecu i na placenim projektima. Nemoj da te neko laze da se to samo stece na faksu.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 23:02 - pre 232 meseci
@Reljam
Nisi pazljivo citao, ja sam na FON-u.

Ne bi bilo lose da se uz programiranje uci i menadzment kao sporedna stvar, ali je problem sto se na FON-u uz menadzment uci i programiranje. I to na prvoj godini. Ti profesori ekonomsko-menadzerske struke, nekad sa Ekonomskog a sada pretezno sa FON-a, iskompleksirani svojom mentalnom inferiornoscu bukvalno se izivljavaju na studentima sa informatickog smera. I to izivljavanje se intenzivira kod studenata 4. godine i apsolvenata, gde dva menadzerska ispita informaticari polazu i po 7-8 puta. Je l moguce tako nesto u Americi? Pored ta dva ima i predmet Pravni osnovi informacionih sistema koji apsolventi polazu i po 10 puta. Da ne spominjem Teoriju sistema koja je jedno vreme bila nepoloziva, koji se sprema tako sto se nabavljaju zadaci iz prethodnih rokova jer ne postoji zbirka, a tek pre par godina su pocele da se drze vezbe iz toga.

Kazes, na FON-u imaju vise slobodnog vremena pa mogu i da rade projekte u slobodno vreme. Kod nas jos nije izmisljen drzavni fakultet koji ti ostavlja slobodno vreme. Mozda kod vas. Moze ako ces da obnavljas godine i na kraju da odustanes. Poenta je da zbog bubacenja menadzerskih gluposti nemas vremena ni osnovne stvari o programiranju da savladas.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: FON (programiranje) > ETF (programiranje) ?31.03.2005. u 23:23 - pre 232 meseci
BluesRocker, ja sam isao na FON, secam se TS. Jeste TS izivljavanje, ali je sve zajedno bolje od onoga sto nudi ETF, tamo ima mnogo vise izivljavanja, traje godinu dana duze, i nema malo 'sirih' predmeta kao sto ima na FONu. Ponavljam, nije FON sjajan, ali znam kako su prolazili moji ortaci na ETFu i ko je imao vise vremena sa strane. FON je objektivno laksi i manje zahtevan faks.

Ok, ne moramo da se slozimo oko ovoga, ali mozemo da se ponadamo da ce kad tad i jedan i drugi da se 'srede'. Prvi korak u pravom smeru je komercijalizovan CS program na ETFu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Programiranje - Šta upisati?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 79473 | Odgovora: 247 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.