Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

hrvatsko državljanstvo

[es] :: Vodič za emigraciju :: hrvatsko državljanstvo

[ Pregleda: 5516 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

misteripsilon
Ruma

Član broj: 333965
Poruke: 1
*.static.madnet.rs.



Profil

icon hrvatsko državljanstvo28.06.2016. u 09:27 - pre 94 meseci
Poštovani,

Molim Vas ukoliko neko ima informaciju a vezano za Hrvatsko državljanstvo
Majka mi je Hrvatski državljanin ima domovnicu,ja sam rođen u republici Hrvatskoj
Otac u BIH po rodjenju sam upisam u BIH državljanstvo .....sada imam državljanstvo republike Srbije
Molim Vas ukoliko neko ima iskustva da li mogu dobiti hrvatsku domovnicu i kako....
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo07.08.2016. u 00:58 - pre 93 meseci
rodjen su u hrvatskoj za vreme nekadasnje SFRJ?ako je tako, to bi znacilo da si rodjen pre 1991, dakle imas vise od 18godina.

kratak odgovor: ne, izuzev ako ti je majka pripadnica hrvatskog naroda i ti si se izjasnjavao i dalje se izjasnjavas kao hrvat. u tom slucaju imas mogucnost da drzavljanstvo hrvatske trazis temeljem svoje nacionalne tj etnicke pripadnosti.

info: tvoja majka je mogla za tebe do tvoje 18godine da trazi drzavljanstvo prirodjenjem, dakle dok si bio maloletan i u tom slucaju je bilo bitno samo da ti je jedan roditelj,u tvoj slucaju majka, hrvatski drzavljanin.

 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo18.08.2016. u 00:19 - pre 92 meseci
Citat:
maaar: rodjen su u hrvatskoj za vreme nekadasnje SFRJ?ako je tako, to bi znacilo da si rodjen pre 1991, dakle imas vise od 18godina.

kratak odgovor: ne, izuzev ako ti je majka pripadnica hrvatskog naroda i ti si se izjasnjavao i dalje se izjasnjavas kao hrvat. u tom slucaju imas mogucnost da drzavljanstvo hrvatske trazis temeljem svoje nacionalne tj etnicke pripadnosti.

info: tvoja majka je mogla za tebe do tvoje 18godine da trazi drzavljanstvo prirodjenjem, dakle dok si bio maloletan i u tom slucaju je bilo bitno samo da ti je jedan roditelj,u tvoj slucaju majka, hrvatski drzavljanin.



Najbolje covek da nazove maticara u opstini gde mu je majka upisana, pa ce imati info iz prve ruke, ovo je rekla kazala
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo03.10.2016. u 03:35 - pre 91 meseci
@DusanSukovic

maticari su, vecinom, rekla-kazala sto se tice upisa u drzavljanstvo pre 91' pa i tumacenja danaseg zakona o drzavljanstvo za osobe rodjene pre 91'.

ovo sto sam napisao je odgovor koji bi on sam trazio mesecima. ova materija je veoma kompleksna jer se radi o zakonima koji su bili na snazi dok su Srbija i Hrvatska bile jedna drzava, zajednicki okvir. pravne implikacije vezane za drzavljanstva koje iz tog proizilaze jos uvek nisu u potpunosti prihvacene, ni u Srbiji ni u Hrvatskoj.

nije moguce za nekog rodjenog pre 91' da se poziva na clanove danasnjeg zakona o drzavljanstvu izuzev tri slucaja: jedan sam gore vec naveo - nacionalna pripadnost, drugi: klasicna naturalizacija i poslednji (najkompleksniji) je clan o nacelu kontinuiteta - konkretno to je clan 30. stav 1. vazeceg zakona o hrv drzavljanstvu.

u konkretnom slucaju osoba je rodjena u nekadasnjoj socijalistikoj republici hrvatskoj od roditelja sa razlicitim republickim drzavljanstvom nekadasnje sfrj. po tadasnjim zakonima koji su vazili u tadasnjoj sr hrvatskoj i sfrj, za takvo dete su roditeljili imali zakonski pravo da mu odrede cije ce republicko drzavljanstvo da ima jer su roditelji imali razlicito republicko drzavljanstvo. ukoliko takvog dogovora nije bilo (mislim u prvih 60 dana) dete se automatski i retrokaktivno smatralo hrvatskim drzavljaninom jer je jedan roditelj hrvatski drzavljanin i dete je rodjeno na teritoriji tadasnje sr hrvatske. po ovom svemu sto je navedeno da se zakljuciti da je takav dogovor roditelja postojao - o tome mora da postoji zapis u samoj prijavi rodjenja. ono sto ti mozes da uradis je da proveris da je zaista takav dogovor i postojao da bi bile ispunjene pretpostavke da se ti osnovom toga smatras drzavljaninom socijalistike republike bosne i hercegovine.

 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo12.10.2016. u 02:42 - pre 90 meseci
Citat:
maaar: @DusanSukovic
maticari su, vecinom, rekla-kazala sto se tice upisa u drzavljanstvo pre 91' pa i tumacenja danaseg zakona o drzavljanstvo za osobe rodjene pre 91'.



Mozda, ali on je taj koji u vecini slucajeva ti izda Domovnicu, pa bas i ne bih rekao da je rekla, kazala..:-) On je IMHO - Tito sto bi rekli u BIH..:-)

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

Vladimir_sdk
Srbija

Član broj: 79403
Poruke: 109
93.186.76.*



+4 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo01.02.2017. u 22:11 - pre 87 meseci
Pozdrav svima. Da li neko umesto mene moze da podnese zahtev i podigne Izvod iz maticne knjige rodjenih u Hrvatskoj. Rodjen sam u Splitu i tamo imam prijatelje. Da recimo oni tamo izvade i meni postom posalju u Srbiju.

Hteo bih da izvadim hrvatsku putovnicu.

Imam hrvatski izvod iz MKR ali je mnogo star od pocetka 90-ih a u konzulatu su mi rekli da treba biti noviji ne toliko star.
 
Odgovor na temu

gaucho10
OJT PD
Bosna i Hercegovina

Član broj: 334492
Poruke: 7
81.93.73.*



+1 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 08:41 - pre 86 meseci
Bio bih zahvalan ako mi neko može odgovoriti da li imam pravo na HR državljanstvo ako sam rođen u BiH, a otac mi ima državljanstvo HR? Napominjem da nisam punoljetan. Živio sam u Hrvatskoj u periodu 1988 do 1994. god. Ako imam pravo pomozite mi u proceduri, tj. odakle da počnem? Poz...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 09:38 - pre 86 meseci
gaucho10 - ako si maloletan i jedan od roditelja ti ima HR drzavljanstvo, onda taj roditelj treba pre nego sto postanes punoljetan da te upise u knjigu drzavljana HR, kad postanes punoletan stvar postaje mnogo komplikovanija - u mnogim slucajevima nemoguca.

@Vladimir_sdk - trebalo bi da moze. Ali trebalo bi da mozes sve papire da izvadis i u ambasadi, samo ce da traje duze.
 
Odgovor na temu

gaucho10
OJT PD
Bosna i Hercegovina

Član broj: 334492
Poruke: 7
81.93.73.*



+1 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 10:08 - pre 86 meseci
bananaphone - Hvala ti na odgovoru! Kao što rekoh punoljetan sam sad. Kad sam se javio u matični ured u HR rekli su mi da nisam upisan kao državljanin. Otišao sam u BiH u grad gdje sam se i rodio i iz arhive izvadio potvrdu kad sam se rodio i u kojoj piše za prebivalište mjesto u HR. Sa tom potvrdom opet odem u matični ured u HR i kažu mi da vjerovatno tu potvrdu nisu službenim putem poslali u opštinu u kojoj sam prebivao u HR od 1988 do 1994. god. Da li postoji način da apliciram za državljanstvo HR i koji sledeći korak da poduzmem? Još jednom zahvalan!!!
 
Odgovor na temu

somethin9
being evil
Beograd

Član broj: 287989
Poruke: 26



+2 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 10:10 - pre 86 meseci
Treba prijateljima da daš punomoć da bi za tebe izvadili izvod iz matične knjige rođenih.
Ako ideš preko ambasade, trebaće im par meseci, a i košta više.
 
Odgovor na temu

gaucho10
OJT PD
Bosna i Hercegovina

Član broj: 334492
Poruke: 7
81.93.73.*



+1 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 10:22 - pre 86 meseci
Rođen sam u BiH i taj izvod iz matične knjige rođenih imam. :)
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 10:43 - pre 86 meseci
Citat:
gaucho10:
...Napominjem da nisam punoljetan. ...



Citat:
gaucho10:
...Kao što rekoh punoljetan sam sad. ...



Zajebajas :D

Vidi ako si punoljetan - zaista ne znam, cuo sam oprecene informacije, i najbolje je da ti neko drugi kaze kud i kako dalje.
 
Odgovor na temu

gaucho10
OJT PD
Bosna i Hercegovina

Član broj: 334492
Poruke: 7
81.93.73.*



+1 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 10:53 - pre 86 meseci
bananaphone hvala ti puno u svakom slučaju. Greška u pisanju u mome prvom postu. Punoljetan sam
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
87.116.188.*



+2 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 11:41 - pre 86 meseci
Druze koliko sam upucen do sezdeset i neke se republicko drzavljanstvo u SFRJ upisivalo po mestu rodjenja, nakon toga po drzavljastvu oca. Ako ti je otac u trenutku rodjenja imao Hrvatsko republicko drzavljanstvo onda si ti bez obzira na mesto rodjenja morao da dobijes takodje. Greske se desavaju, ali imas pravo da podnese zahtev, molbu za ispravku, jer si u trenutku rodjenja ispunjavao uvjete. Najbolje bi bilo da zovnes konzularni odjel ili nekog advokata u Hr da se raspita.

Po mestu rodjenja mozes da dobijes drzavljanstvo ako su rodjen u Hr i jedan od roditelja ti ima Hr drzavljanstvo.

Ako ne ispunjavas ni taj uvjet, jedini privid sanse ti je da dokazes da si Hrvat po nacionalnosti. Trebaju ti dokumenti za dedu, babu, oca, majku da su svi redom Hrvati, pa za sebe, i to stariji datumi, pre ulaska u EU, plus da dokazes da si postivao i promovisao hrvatsku kulturu i interese. U praksi nema dokumenata iz pravnog prometa u kojima se licno izjasnjavas kao Hrvat, tako da je to gotovo nemoguce, osim za Hrvate iz Hercegovine, kojima izdaju po roditeljima... I ta procedura traje i do 3 godine, i sve i da dokazes opet imaju pravo da ti kazu ne damo putovnicu...
 
Odgovor na temu

gaucho10
OJT PD
Bosna i Hercegovina

Član broj: 334492
Poruke: 7
81.93.73.*



+1 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 13:04 - pre 86 meseci
J.K. - Ja se pronalazim u prvom pasusu tvoga posta. Nema šta, preostaje mi da unajmim nekog advokata i pokušam. Bilo bi lijepo da na šalteru konzulata ili matičnog ureda imam nekog od Vas sa foruma :)
P.S. poslije preduzetih mjera svoje iskustvo ću svakako podijeliti ovdje na forumu.
Hvala puno svima!!!
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
87.116.188.*



+2 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 15:42 - pre 86 meseci
Kopiram sa jednog foruma


-------------------------


Ukoliko se radi o osobi rođenoj prije popisa stanovnistva provedenog 1948. godine, osoba bi trebala imati republicko državljanstvo republike u kojoj se zatekla prilikom popisa, te biti u upisana u knjigu državljana u mjestu boravka u vrijeme popisa.

Osobe rođene u razdoblju 1948-1973, upisivane su u knjigu državljana u mjestu u kojem im je u knjigu državljana bio upisan otac (neovisno o mjestu rođenja osobe i oca).

Osobe rođenje u razdoblju od 1973. do raspada SFRJ, stjecale su republicko državljanstvo prema vlastitom mjestu rođenja.


http://www.serbiancafe.com/lat...stvo-ako-neko-mozda-zna.html?5


--------------------------

Imas i na internetu zakon o republickom drzavljanstvu Socijalisticke Republike Hrvatske, pogledaj da li si zadovoljavao uslove, i pogledaj datum izdavanja zakona. Ako se ne snalazis, mozda je advokat najbolje resenje, mada mislim da su u konzulatu dobro upoznati sa slicnim procedurama i da njih pozoves, dace ti odgovor sigurno.
 
Odgovor na temu

Vladimir_sdk
Srbija

Član broj: 79403
Poruke: 109
93.186.76.*



+4 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo09.02.2017. u 18:59 - pre 86 meseci
Citat:
j.k.:

Po mestu rodjenja mozes da dobijes drzavljanstvo ako su rodjen u Hr i jedan od roditelja ti ima Hr drzavljanstvo.
Ne znam kako se multi citira pa cu pokusati napisati ovako zbrda dola ukratko. Ukoliko jedan od roditelja ima drzavljanstvo HR dete moze da dobije ukoliko nije postao punoletan.

Sto se tice izvoda iz MKR navscu neke primere. Moji roditelji su rodjeni u BiH (SFRJ), a ja i moja sestra u Hrvatskoj u istom gradu. U mome izvodu knjige rodjenih pise drzavljanstvo BiH a sestri SFRJ. ja 1977 a ona 1975. Tako da vidite nema tu pravila. Mada to sto pise u MKR za drzavljanstvo nema nikakve veze kako cete drzavljanstvo imati u buducnosti. Eto tako, kao st rekoh, meni pise BiH, a drzavljanin sam Srbije i Hrvatske.

Kako tu punomoc da posaljem u Hrvatsku?
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
87.116.188.*



+2 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo10.02.2017. u 13:15 - pre 86 meseci
Ja sam skoro pribavljao dokumenta iz Hrvatske. Da ne trazim sada propise, ali rodbina ima pravo da podnese zahtjev za vasim izvodom iz mkr ili domovnicom. Mogli bi ste im poslati kopiju vase licne karte za svaki slucaj. A imate i agenciju koja pribavlja ta dokumenta i salje vam ih na kucnu adresu, s tim da svaki dokument koji u Hr kosta manje od 1eur oni naplate 35 eura. Potrazite preko google-a, nisam siguran da li je u skladu sa pravilima foruma da ih promovisem, da postavim direktno link ka njima...
 
Odgovor na temu

Vladimir_sdk
Srbija

Član broj: 79403
Poruke: 109
93.186.76.*



+4 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo10.02.2017. u 14:18 - pre 86 meseci
Gledao sam taj sajt i znam o kom se radi. Imam izvod kopiju iz 2009. godine MKR ali treba dokument ne stariji od 6 meseci original. Mada sam cuo jutros da ne treba punomoc, ali ko ce ga znati za onog ko bi mi vadio dok. u HR maticnog ureda. Pokusacu zamoliti prijatelje u Splitu da mi izvade taj dokument. Danas su mi iz HR konzulata rekli da putovnica kosta 75 eura a znam da je ranije kostala oko 106 evra. Kako sad to jeftinije. Jel neko skoro vadio putovnicu, koliko je platio?
 
Odgovor na temu

Vladimir_sdk
Srbija

Član broj: 79403
Poruke: 109
93.186.78.*



+4 Profil

icon Re: hrvatsko državljanstvo04.08.2017. u 20:41 - pre 80 meseci
U hrvatskom konzulatu su mnogo gostoljubivi za razliku od nekih drugih konzulata (npr. holandski). Jedina zamerka je sto se red ceka unutra u zgradi gde nema
klima uredjaja a jos i prozor uglavnom zatvoren, vazduha malo. Steta... Aj mi i nekako ali policajka sto tamo strazari ispred ulaza umire od vrucine u smeni.

Sve u svemu ko ima sve papire ide brzo. Putovnica navodno za mesec i po dana bice gotova. Pazite kad budete radili fotografije glava mora biti
na bar 85% fotografije. Onaj foto Djuro sto konzulat preporucuje udara po usima oko 600 dinara fotografije.. a na drugim mestima moze biti 250 din.
No dobro...

Da li neko zna (mada mi nije bilo potrebno) zasto mi u novom rodnom listu a i izvadku nije upisan OIB broj, a nekim drugim ljudima jeste upisan,
a dokument je noviji ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: hrvatsko državljanstvo

[ Pregleda: 5516 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.