Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a

[ Pregleda: 1154 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cpt737

Član broj: 331734
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a27.12.2015. u 06:20 - pre 100 meseci
Pozdrav, bio bih jako zahvalan ako bi neko mogao da mi pomogne da resim ovaj problem.

Naime, ima vec nekoliko meseci a mozda i duze otkako se ovaj problem pojavio. Ceo kompjuter je postao dosta sporiji, cesto pokrenuti programi odu u not responding i tako "hanguju" po 5-10 sec, a audio distorzije i pad FPS-a se desavaju cak i pri gledanju snimaka/slusanju muzike, na svakih 10-15 sekundi. Prvo sam mislio da je do drajvera, pa brisao, instalirao nove, pokusavao svasta kako bih resio, ali bez ikakvog uspeha. Nakon toga sam se odlucio da oborim ceo sistem(Windows 7 Ultimate x86), ali ni nakon toga problem nije nestao, pa sam pretpostavio da je rec o nekom hardveru koji otkazuje.

Prvo na sta sam pomislio je napajanje, pa sam ga skoro i zamenio ali ni to nije resilo problem. Trenutna finansijska situacija mi ne dozvoljava bas da idem tako i na lutriju kupujem komponentu po komponentu kako bih resio problem, pa sam se odlucio da pisem ovde... Mozda ce neko od vas koji se razumete znati da lokalizuje problem...

Graficka kartica i CPU se u zadnjih mesec dana malo vise greju, medjutim, graficku sam resio tako sto sam zamenio termalnu pastu(nisam imao dovoljno paste i za CPU, to cu uskoro odraditi takodje). Ali ne verujem da je grejanje uzrok jer se problem pojavio dosta pre nego sto su ove dve komponente pocele da se greju malo vise.

Pre par dana sam otkrio softver "LatencyMonitor" koji prijavljuje velik latency, ali ja kao laik ne umem da utvrdim o cemu je rec... Kao "highest measured interrupt to process latency" prijavljuje 2 stvari:

1. ataport.SYS - ATAPI Driver Extension, Microsoft Corporation(uglavnom)

2. dxgkrnl.sys - DirectX Graphics Kernel, Microsoft Corporation(ponekad)

Ovako to izgleda:

_________________________________________________________________________________________________________
CONCLUSION
_________________________________________________________________________________________________________
Your system appears to be having trouble handling real-time audio and other tasks. You are likely to experience buffer underruns appearing as drop outs, clicks or pops. One or more DPC routines that belong to a driver running in your system appear to be executing for too long. One problem may be related to power management, disable CPU throttling settings in Control Panel and BIOS setup. Check for BIOS updates.
LatencyMon has been analyzing your system for 0:05:01 (h:mm:ss) on all processors.


_________________________________________________________________________________________________________
SYSTEM INFORMATION
_________________________________________________________________________________________________________
Computer name: VIPER-PC
OS version: Windows 7 Service Pack 1, 6.1, build: 7601 (x86)
Hardware: P31-DS3L, Gigabyte Technology Co., Ltd.
CPU: GenuineIntel Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7200 @ 2.53GHz
Logical processors: 2
Processor groups: 1
RAM: 2046 MB total


_________________________________________________________________________________________________________
CPU SPEED
_________________________________________________________________________________________________________
Reported CPU speed: 2533 MHz

Note: reported execution times may be calculated based on a fixed reported CPU speed. Disable variable speed settings like Intel Speed Step and AMD Cool N Quiet in the BIOS setup for more accurate results.


_________________________________________________________________________________________________________
MEASURED INTERRUPT TO USER PROCESS LATENCIES
_________________________________________________________________________________________________________
The interrupt to process latency reflects the measured interval that a usermode process needed to respond to a hardware request from the moment the interrupt service routine started execution. This includes the scheduling and execution of a DPC routine, the signaling of an event and the waking up of a usermode thread from an idle wait state in response to that event.

Highest measured interrupt to process latency (µs): 30190.170995
Average measured interrupt to process latency (µs): 3.659736

Highest measured interrupt to DPC latency (µs): 940.992343
Average measured interrupt to DPC latency (µs): 0.865124


_________________________________________________________________________________________________________
REPORTED ISRs
_________________________________________________________________________________________________________
Interrupt service routines are routines installed by the OS and device drivers that execute in response to a hardware interrupt signal.

Highest ISR routine execution time (µs): 215.495855
Driver with highest ISR routine execution time: ataport.SYS - ATAPI Driver Extension, Microsoft Corporation

Highest reported total ISR routine time (%): 0.395249
Driver with highest ISR total time: dxgkrnl.sys - DirectX Graphics Kernel, Microsoft Corporation

Total time spent in ISRs (%) 0.549662

ISR count (execution time <250 µs): 364500
ISR count (execution time 250-500 µs): 0
ISR count (execution time 500-999 µs): 0
ISR count (execution time 1000-1999 µs): 0
ISR count (execution time 2000-3999 µs): 0
ISR count (execution time >=4000 µs): 0


_________________________________________________________________________________________________________
REPORTED DPCs
_________________________________________________________________________________________________________
DPC routines are part of the interrupt servicing dispatch mechanism and disable the possibility for a process to utilize the CPU while it is interrupted until the DPC has finished execution.

Highest DPC routine execution time (µs): 1065.316226
Driver with highest DPC routine execution time: dxgkrnl.sys - DirectX Graphics Kernel, Microsoft Corporation

Highest reported total DPC routine time (%): 0.230176
Driver with highest DPC total execution time: USBPORT.SYS - USB 1.1 & 2.0 Port Driver, Microsoft Corporation

Total time spent in DPCs (%) 0.820961

DPC count (execution time <250 µs): 1909842
DPC count (execution time 250-500 µs): 0
DPC count (execution time 500-999 µs): 8
DPC count (execution time 1000-1999 µs): 1
DPC count (execution time 2000-3999 µs): 0
DPC count (execution time >=4000 µs): 0


_________________________________________________________________________________________________________
REPORTED HARD PAGEFAULTS
_________________________________________________________________________________________________________
Hard pagefaults are events that get triggered by making use of virtual memory that is not resident in RAM but backed by a memory mapped file on disk. The process of resolving the hard pagefault requires reading in the memory from disk while the process is interrupted and blocked from execution.

NOTE: some processes were hit by hard pagefaults. If these were programs producing audio, they are likely to interrupt the audio stream resulting in dropouts, clicks and pops. Check the Processes tab to see which programs were hit.

Process with highest pagefault count: svchost.exe

Total number of hard pagefaults 602
Hard pagefault count of hardest hit process: 403
Highest hard pagefault resolution time (µs): 510515.482037
Total time spent in hard pagefaults (%): 2.723768
Number of processes hit: 21


_________________________________________________________________________________________________________
PER CPU DATA
_________________________________________________________________________________________________________
CPU 0 Interrupt cycle time (s): 8.007715
CPU 0 ISR highest execution time (µs): 211.891828
CPU 0 ISR total execution time (s): 1.654301
CPU 0 ISR count: 182075
CPU 0 DPC highest execution time (µs): 975.090801
CPU 0 DPC total execution time (s): 3.025816
CPU 0 DPC count: 1668202
_________________________________________________________________________________________________________
CPU 1 Interrupt cycle time (s): 5.649947
CPU 1 ISR highest execution time (µs): 215.495855
CPU 1 ISR total execution time (s): 1.657964
CPU 1 ISR count: 182425
CPU 1 DPC highest execution time (µs): 1065.316226
CPU 1 DPC total execution time (s): 1.921297
CPU 1 DPC count: 241649
_________________________________________________________________________________________________________

Kompjuter je dosta star, kupljen 2007 godine, tako da me ne bi cudilo da je neka komponenta otkazala. Ali vidim da ovaj LatencyMonitor prijavljuje cak nesto za DirectX, kako to onda nije reseno nakon obaranja sistema? Ja se plasim da mozda graficka ili maticna ploca otkazuju, da li neko ima neku ideju? Hvala jos jednom ako neko ume da prepozna problem...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a27.12.2015. u 07:25 - pre 100 meseci
Ja bih prvo pokusao LAN/Wi fi ( sta god da koristis ) da disable, ili LAN jednostavno u BIOS-u disable ako koristis integrisan, Wi-fi ukloni i onda testiraj. Imao sam mali milion puta slican problem i eth. kartice zezale. Moze biti da je crkla, a moze biti sam da je los kontakt nekog od pinova kartice.

Pokusaj to pa javi. Disable i ukoni sve eth kartice, lan/wi-fi. Itekako taj konflikt i velika latencija moze da utjece i na zvuk, tj. rad celog racunara...

Za pucanje programa moze biti i da je RAM problem, mozda losa postavka latencija u BIOS-u. Pokreni CPU-z pa vidi SPD za module i postavi tako u BIOS-u rucno. Ako nece ni tako stabilno da radi, spusti frekvenciju memorije, pa ako proradi kako treba, znas da je ploca pocela da otkazuje.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Cpt737

Član broj: 331734
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a27.12.2015. u 09:41 - pre 100 meseci
Pre svega, hvala na odgovoru!
Citat:
Ja bih prvo pokusao LAN/Wi fi ( sta god da koristis ) da disable, ili LAN jednostavno u BIOS-u disable ako koristis integrisan, Wi-fi ukloni i onda testiraj. Imao sam mali milion puta slican problem i eth. kartice zezale. Moze biti da je crkla, a moze biti sam da je los kontakt nekog od pinova kartice.

Pokusaj to pa javi. Disable i ukoni sve eth kartice, lan/wi-fi. Itekako taj konflikt i velika latencija moze da utjece i na zvuk, tj. rad celog racunara...

Ovo sam vec probao, s tim sto nisam disablovao u samom BIOS-u integrisanu LAN. Sad sam u BIOS-u uradio to, sklonio WiFi, nema promene.

Citat:
Za pucanje programa moze biti i da je RAM problem, mozda losa postavka latencija u BIOS-u. Pokreni CPU-z pa vidi SPD za module i postavi tako u BIOS-u rucno. Ako nece ni tako stabilno da radi, spusti frekvenciju memorije, pa ako proradi kako treba, znas da je ploca pocela da otkazuje.

Bilo je vec sve podeseno kao sto je u CPU-z, a pokusao sam i da smanjim... Bez promena, i dalje prijavljuje ogroman latency na svakih nekoliko sekundi... :/
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a27.12.2015. u 10:20 - pre 100 meseci
Podigni Live Linux i vidi da li i tamo pravi isti problem. Ako je isto, HW je problem definitivno.

Raskopaj ga celog, ocisti sve slotove, mem. PCi, PCI-e, izvadi CPU, prebrisi njegove pinove, pa sve vrati i vidi ima li promene.

Probaj i da DISABLE audio u BIOS-u.

Ukoliko imas vise modula RAM-a, stavi jedan po jedan u svaki raspolozivi DIMM slot i testiraj...

Da li na ploci ima nadutih/iscurelih elektrolitskih kond.?

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 27.12.2015. u 11:36 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Cpt737

Član broj: 331734
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a27.12.2015. u 22:22 - pre 100 meseci
Sad sam pokusao da napravim Live USB Ubuntu 14.04.3 koristeci universal USB installer... Sve se kao instalira kako treba, ali nakon toga USB nece da mi detektuje uopste u BIOS-u, nema ga jednostavno, nemam pojma sta se desava. Nikad dosad nisam instalirao Linux, ali cini mi se da ne gresim nigde. USB radi kad se podigne sistem, ali nece da bude bootabilan. Druge detektuje najnormalnije, samo taj sa Linuxom nece.
 
Odgovor na temu

Cpt737

Član broj: 331734
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a28.12.2015. u 10:13 - pre 100 meseci
Zbog ovoga sa USB stick-om sam uradio update BIOS-a, reko' mozda je to problem iz nekog razloga. Nakon update-a, CPU clock mi je spustio sa 2.53ghz(266mhz*9.5) na 1.73ghz(266mhz*6-6.5). Pokusao sam da ga vratim onako kako bi trebalo da bude za moj procesor, odnosno X9.5, ali mi ne dozvoljava, odnosno, nakon restarta se vrati na X6... Sve vise mi se cini da je maticna u pitanju...

Sama maticna nema vidljivih ostecenja(nadutih/iscurelih kondenzatora), a RAM memoriju imam samo jednu koju sam prebacio u drugi slot, sto nije promenilo nista.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Velik latency, krckanje/puckanje/distorzija zvuka, pad FPS-a

[ Pregleda: 1154 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.