Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

VAT collection, nova direktiva EU

[es] :: Ekonomija :: VAT collection, nova direktiva EU

[ Pregleda: 2281 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon VAT collection, nova direktiva EU12.03.2015. u 22:22 - pre 110 meseci
Nesto su mi nadigli dzevu da od 1. januara vaze nova pravila za skupljanje VATa u evropi, izmedju ostalog za digitalnu robu i usluge, kojom se za lokaciju oporezivanja vise ne uzima lokacija prodavca, vec lokacija kupca i da su sada svi online vendori, ilo da su locirani u EU ili ne, obavezni da za svaku clanicu EU (tj njene gradjane koji kupuju uslugu) skuplja VAT? U prevodu, cak iako ti je firma registrovana u USA i prodaje u EU online, duzan si da skupljas poreze za svaku od clanica EU pojedinacno?

Ja sam prvo otkacio te tvrdnje kao neosnovane, medjutim po veb sajtovima su pocele da se pojavljuju informacije o promenama EU Vat sistema. Npr: http://www.kinguin.net/eu-vat-changes-2015

Jel ima neko konkretne informacije o ovome? Ne razumem, po kom osnovu moze EU da potrazuje porez od non-EU vendora? Sta ce da radi ako im ne platis, da ti blokira domen na ISPevima?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: VAT collection, nova direktiva EU12.03.2015. u 23:30 - pre 110 meseci
mmmmm, welcome to 10 years ago, sinak, ovo vazi skoro punu deceniju :)
I razlog je zasto ima toliko otvorenih predstavnistava USA firmi u LUX i NED - samo zbog skupljanja VATa.

U stvari promena je da se sada gleda visina VAT po zemlji kupca, a ranije je bilo da se bira zemlja prodavca (iz EU). Sto se kupaca tice - samo je pitanje iznosa VATa.


Mogu naravno da te prisile, tako sto EU ima ozbiljne trade agreements sa velikim zemljama, i njihove firme moraju da postuju te ugovore, kao da je zakon :) Ne brine njih ako Srbija ili Makedonija to ne urade za sada, ali USA recimo, nece moci.


Sta mogu da urade? ne znam :) To ce Ivan sigurno ispisati jedan politicki esej, ja sam spremio kokice!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: VAT collection, nova direktiva EU13.03.2015. u 08:51 - pre 110 meseci
ne, cekaj, ja znam da vec X godina vazi da EU firme moraju da skupljaju VAT za usluge prodate u EU. Ali to nikad nije vazilo za non-EU kompanije. Niti verujem da postoje ti trade agreements o kojima pricas jer EU firme ne skupljaju VAT za prodaju usluga rezidentima USA. To bi bila ista prica kao da sada USA zahteva da prodavci u EU skupljaju 9% sales tax za kalifornju i tako za svaku US drzavu i da onda vode knjigovodstveno za svih 52 drzava da bi znao koliko kome da uplati?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: VAT collection, nova direktiva EU13.03.2015. u 12:55 - pre 110 meseci
Citat:
mmix: ne, cekaj, ja znam da vec X godina vazi da EU firme moraju da skupljaju VAT za usluge prodate u EU.

Ovo znaci da su EU firme u obavezi da placaju EU porez - zamisli... to moraju od osnivanja EU :)

Citat:
Ali to nikad nije vazilo za non-EU kompanije.

Jeste ;) Mi smo dobili zahtev za izmenu ugovora sa USA firmom za slucaj prodaje e-servisa prema EU, jer oni moraju da ubiraju VAT i placaju ga u EU drzavi po izboru, jos ~2003. Nista tu nije novo.
Novo je sto sada ne mogu da biraju drzavi po cijoj stopi placaju VAT, vec moraju po tome u kojoj je drzavi korisnik.

Citat:
Niti verujem da postoje ti trade agreements o kojima pricas jer EU firme ne skupljaju VAT za prodaju usluga rezidentima USA.

Ne skuplja jer USA nema VAT, niti su USA citizens u obavezi da taj porez plate u slucaju kupovine e-servisa van USA.
EU fizicka lica jesu u zakonskoj obavezi da plate VAT na elektronske usluge koje ne poticu iz EU, tj. ne prodaju se iz EU (samo sto je ovo nemoguce realno odraditi u praksi, pa su preneli na firme strane). I kod nas je tako - ti si kao fizicko lice, a i kao firma, u obavezi da platis uvozni PDV na elektronske usluge koje kupis preko interneta.
Niko to ne radi naravno.

Citat:
To bi bila ista prica kao da sada USA zahteva da prodavci u EU skupljaju 9% sales tax za kalifornju i tako za svaku US drzavu i da onda vode knjigovodstveno za svih 52 drzava da bi znao koliko kome da uplati?

Tako je. Samo sto se u USA ne oporezuju digital goods, i drzave koje imaju state level tax verovatno to rade u suprotnosti sa ITFA iz 1997, tako da ovo nije bas direktno poredivo.

Inace:
http://www.forbes.com/sites/ja...on-digital-goods-and-services/
Citat:

1. Since 2003, VAT is due on any and all sales of digital goods and services to retail consumers in Europe.

Izmena iz 2015:
Citat:
5. US groups can no longer avoid VAT compliance complexity by setting up sales subsidiaries in low VAT rate jurisdictions like Luxembourg.

Bas ovo sto sam ti rekao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: VAT collection, nova direktiva EU

[ Pregleda: 2281 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.