Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?

[es] :: Ekonomija :: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 22704 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Freespirit

Član broj: 5666
Poruke: 107
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 16:54 - pre 166 meseci
Interesuje me koje je vase misljenje - da li je bolje kupiti stan u BG na kredit, recimo rata 350e mesecno na 25 godina ili oko 300e na 30 godina ili iznajmljivati stan i stedeti dok se ne skupi pare za kupovinu ne na kredit? Treca je opcija kupiti neki manji stan u BG ili negde drugde, izdavati ga i tu rentu iskoristiti za placanje iznamljivanje stana u kome se zivi (i naravno doplatiti)?

Ukupno na ime kamate se posle 25 godine plati oko 45 000 evra a posle 30 godina oko 55 000 evra.

Ne znam sta je bolje. U inostranstvu, kako znam, dosta njih iznamljuje stan kako zbog toga sto im je skupo da ih kupe a tako i zbog mentaliteta (nije im toliko bitno da im deca imaju stan od njih vec i deca rade isto sto i roditelji).

Problem je slabljenje dinara i nikad se ne zna da li ce banka da menja svoju kamatu ili na koji nacin ce se menjati EURIBOR ili LIBOR.

Hvala svima na savetima.
 
Odgovor na temu

Freespirit

Član broj: 5666
Poruke: 107
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 16:57 - pre 166 meseci
Uzeti u obzir da je isto ovo vreme kada se ne zna oko posla i slicno. Takodje, ne znam kako stvari stoje kada se stan kupi na kredit a zeli da se ode u neku drugu drzavu i zeli se prodati stan? Koliko njih bi se odlucilo da kupi stan pod kreditom i hipotekom, da li je to neka velika prepreka? Ne bih voleo da budem rob u narednih 30 godina otplate kredita mesecno od 300-nak evra.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 17:10 - pre 166 meseci
Pa stavi stvari na papir, znaci:

- Koliko ce te kostati ukupno stan ako ga uzmes na kredit
i alternativna varijanta:
- Koliko ces dugo morati da stedis da bi kupioi ekvivalentan stan

Uzmi u obzir sve stvari koje si pomenuo kao rizike, i na kraju ces morati sam da procenis sta ti je bolje.

Citat:

Ne bih voleo da budem rob u narednih 30 godina otplate kredita mesecno od 300-nak evra.


Pa toliko otprilike kosta i mesecna rata za iznajmljen stan, zar ne?

U tom slucaju, u najgorem mogucem scenariju kod kredita, ako izgubis posao i ne mozes da servisiras dug, ces opet bolje proci od alternativne varijante da si najmio stan do tada. Rob ne moras da budes, uvek mozes da raskrstis sa bankom tako sto ces prodati stan i platiti ono sto si duzan.

Citat:

Ne znam sta je bolje. U inostranstvu, kako znam, dosta njih iznamljuje stan kako zbog toga sto im je skupo da ih kupe a tako i zbog mentaliteta (nije im toliko bitno da im deca imaju stan od njih vec i deca rade isto sto i roditelji).


Pa pazi, jeste to donekle tacno ali opet moras misliti i sta kada se penzionises ili ako prestanes da budes radno sposoban pre nekog normalnog roka - u slucaju da si kupio svoj stan i otplatio ga do tada imaces mnogo manje troskove.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BiF

Član broj: 39763
Poruke: 90
89.216.46.*



Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 18:09 - pre 166 meseci
Teška odluka, svakako.

I nemoj zaboraviti da ćeš pre nego što uđeš u taj stan koji kupiš na kredit morati da istreseš par hiljadarki, sa kojima se možeš pozdraviti ako prestaneš da plaćaš ratu, što je vrlo bitno ako se to desi brzo. A te kamate, libori i euribori su strašni. Primera radi sestra je pre 2-3 godine kupila stan na kredit. Prva rata joj je bila 17.000 a sada je 30.000. Sa druge strane biti podstanar dok si živ nije ni malo primamljivo, pa sad ti vidi. Pozdrav i svako dobro.
Nijedan nepušač još nije preživeo.
 
Odgovor na temu

DR83
BEOGRAD

Član broj: 38219
Poruke: 1230
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.farmaceuti.com


+14 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 18:47 - pre 166 meseci
Upravo tako, ne zna se sta je gore.

U svakom slucaju mislim da je u sadasnje vreme uzimati kredit SULUDO.

Takodje je podjednako odvratno i "bacati" po 200-300e mesecno za kiriju jer kad i uzmes kredit, znas da tih 300e dajes za SVOJ stan a ne za tudji.


 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.92.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 18:51 - pre 166 meseci
u svakom slučaju ako imaš neki keš, dobro je staviti ga na štednju i ubirati kamatu. Naravno, što imaš više para, to ti se manje isplati kupovina stana (jer je kamata na veći iznos, naravno veća)
U tom slučaju je renta stana razumno rešenje.
Ako nemaš koliko-toliko keša, onda je bolje uzeti stan na kredit. Mada, kamate su sulude i vreme je neizvesno, tako da je ta odluka samo na tebi.

Ja bih, da imam recimo keša za 20-30% vrednosti stana, to oročio, i čekao da se namnoži (a možda se u međuvremenu i stambeni krediti malo normalizuju)
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 19:11 - pre 166 meseci
u svakom slucaju, dobro saberi/oduzmi sve i vidi sta ces dalje

razmisli da li u skorije vreme planiras ici van drzave (sam ili sa porodicom, ako je imas) ili se seliti u drugo mesto van beograda

kada imas svoj stan (bankin dok ne otplatis, ali dobro) je ipak nesto drugo nego kada svakog meseca placas "lezarinu" nekoj osobi i kad ne znas da li ces mozda morati da izadjes iz tog stana jer gazda hoce da se useli tamo/da proda stan/ sta god

krediti kod nas su sumanuti, ali je dobro (jedna od retkih dobrih stvari kod nas) sto ne mozes previse opteretit platu kreditom

takodje, ako ti je prvi stan, mozda jos postoje one subvencije, da ne placas porez (sto i nije mala stavka)

e sad, sve zavisi kakav ti posao imas i koliko je to "sigurno" po tvojoj slobodnoj proceni
ako radis kod nekog na sivo, da ti plata stize ko zna kad i slicno... prevelik je rizik za kredit

ako imas redovnu platu, svakog 1. u mesecu (ili dva puta po pola mesecno) i ako nije neka "kesa" od plate, mozda da razmislis

---
sad jedna druga stvar, koliko ti je bitno da je u bg stan? jesi razmisljao o okolnim mestima iz kojih ti je manje vise doci na posao, kao i iz bg-a? (npr. stara pazova?)
verujem da je tamo jeftinije, a autobusa valjda imas redovno, a ne verujem da je neka sumanuta cifra u pitanju
ili mozda u mladenovac ili tamo negde dole, sto "tehnicki" potpada pod bg


 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 19:19 - pre 166 meseci
A sto ne bi probao za promenu recimo da kupis plac, nesto oko 5 ari...
I umesto sto ce da sanjas i da se strecas sledecih 20-30 god. da li ces to imati to otplacivati,
ti recimo za 18.000 eur (video) uradis kucu iz snova sa sve krovom i tisljerajem i plus gradjevinske dozvole (mito),
kasnije godinama za jos 7-8000 eur sredis to i Bog da te vidi.

Pristup je slican, samo sto bi negde novac stekovao i za manje novca (ali pauze par godina) dosao do zivotnog prostora snova.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 19:24 - pre 166 meseci
di ce u bg za 18k e kupitii plac od 500kvm,materijal,platiti ruke i mito?
ili je 18k sama kuca? (opet mnogo malo,ali ako je napola gotova,moze se provuci)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 19:30 - pre 166 meseci
Za 18000 si mozda mogao prije 10-15 godina ozidati pristojan kucerak. Sada jok.
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 19:31 - pre 166 meseci
Citat:
Horvat: di ce u bg za 18k e kupitii plac od 500kvm,materijal,platiti ruke i mito?
ili je 8k sama kuca? (opet mnogo malo,ali ako je napola gotova,moze se provuci)


Danasnje vreme ne mora srljati na sam centar... samo pametan odabir oko 15 km od centra BG-a, naravno uz poznavanje geografije, moze biti
idealan izbor za prijatan zivot i neka kakava takva bus linija, a ako radi online, evo dajem mu dzabe 5 ari u Gruzi, prirodna lepota, deca ne nose oruzje u skoli,
a hrana je takoreci dzabe :) Salim se naravno... ali varijanta sa stanom je danas vise neisplativa... ko uzeo one socijalisticke za kilo cvaraka i litar ljute - to mu je, nema vise.
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 19:33 - pre 166 meseci
Citat:
Odin D.: Za 18000 si mozda mogao prije 10-15 godina ozidati pristojan kucerak. Sada jok.


Neces verovati - moze. Uzmi saberi cement, pesak, blokovi, gvozdje, moba... jbg. kako ko zasluzio - i moze.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 19:49 - pre 166 meseci
nece da moze, doduse, zavisi koje kvadrature i ostalo, ako zidjas kucerak od 60kvm, moze, nesto vece, tesko

pa to te pitam, u kom delu bg-a

i ja sam predlozio periferiju

(inace, ja se jako slazem s tvojim "sagraditi kucu iz snova",ali postoje mnogi ljudi kojima je "kuca iz snova" = stan, i to ne da je neke velike kvadrature, samo da je stan, cak sto vise, sto manje kvadrata,to bolje)
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 19:58 - pre 166 meseci
Citat:
Horvat: nece da moze, doduse, zavisi koje kvadrature i ostalo, ako zidjas kucerak od 60kvm, moze, nesto vece, tesko

pa to te pitam, u kom delu bg-a

i ja sam predlozio periferiju

(inace, ja se jako slazem s tvojim "sagraditi kucu iz snova",ali postoje mnogi ljudi kojima je "kuca iz snova" = stan, i to ne da je neke velike kvadrature, samo da je stan, cak sto vise, sto manje kvadrata,to bolje)


Prvo neko da ne pomisli da sam ja to radio - nisam. Ali sam veoma bio upucen oko jedne izbeglicke porodice iz Prizrena, posto sam i ja tu bio 'moba' :).
Uspeli su ljudi, ovi matori cute koliko kosta, ali njihov sin, fin decko, sve mi u dinar ispricao koliko.

Mada ljudi su imali volju, deda prodao 'strumfovima' neku zemlju za 10.000 eur posle izbeglistva, preko neke advokatice, malo se stegli...
a sad me sramota od moje kuce :) jbg-a, ljudi se snalaze, mi moze samo da kukamo kako nam malo i da mi to ne mozemo...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 20:10 - pre 166 meseci
Da bi izgradio tako jeftino kucu moras biti ili izuzetno dobro povezan ili da si iz zidarske profesije (ili imas ekvivalentno iskustvo). Ima ljudi koji su verzirani i koji mogu sami da isplaniraju i urade dosta stvari, ali oni su retki.

Ako nisi neko iz te price, dolazis iz grada i bavis se nekim kancelarijskim poslom i vrhunac majstorisanja ti je zakucavanje eksera u zid... bices odrat i platices "trzisnu cenu" za sve ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 20:14 - pre 166 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Da bi izgradio tako jeftino kucu moras biti ili izuzetno dobro povezan ili da si iz zidarske profesije (ili imas ekvivalentno iskustvo). Ima ljudi koji su verzirani i koji mogu sami da isplaniraju i urade dosta stvari, ali oni su retki.

Ako nisi neko iz te price, dolazis iz grada i bavis se nekim kancelarijskim poslom i vrhunac majstorisanja ti je zakucavanje eksera u zid... bices odrat i platices "trzisnu cenu" za sve ;-)


Ti bre ko da mi citas misli :) jeste... nije ih kostao glavni majstor i njegovi sinovci, necaci i sinovi, a i moba (mi komsije), ali je to bio miraz ovom decku :)
pa sad neko kalkulise i tako :)))))) Doduse sad imaju neke sitne razmirice i svekrva uglavnom cuti snaji , lol, ali moze se reci - napredak.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.92.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 20:15 - pre 166 meseci
jeste li to vi zaboravili na najvažnije - plac!

Plac je u Beogradu (i široj okolini) ogroman problem naći povoljno a legalno(u smislu da mož' normalno da gradi) pa onda priklučci, pa dozvole...
Kuća je tu najmanje problem, ima montažnih, odličnih, za relativno male pare...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Freespirit

Član broj: 5666
Poruke: 107
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 20:16 - pre 166 meseci
Razmisljao sam i o periferiji, prigradskim naseljima tipa Stara Pazova, Batajnica, Banovci i slicno, sigurno je tamo dosta povoljnije. Na kraju i NS je OK opcija, nije daleko od BG-a a cene su znatno povoljnije a i po nekim istrazivanjima je valjda NS najbolje mesto za zivot u Srbiji kada se uzmu razni parametri.

Stvar je u tome sto mi se pruza prilika da kupimo stan gde vec zivimo par godina, znamo da je zgrada dobra, nalazi se prakticno na najatraktivnijoj lokaciji u BG a cena za koju bi mogli da je kupimo je prihvatljiva, barem mnogo manja nego sto su drugi stanovi u oglasima u tom kraju (ne znaci da se stanovi i prodaju za te pare). Cesto se i za tu prihvatljivu cenu moze kupiti u vecini EU zemalja lepo sredjen stan, na lepoj lokaciji ali tamo ima prepreka u ovom momentu boravisna viza. Ta ista cena je npr. ranga visih cena za noviji stan ili dobro sredjen stan u Budimpesti a npr. u Budimpesti se novogradnja koja deluje bas dobro i firma je valjda medju Top 10 u Evropi krece od 1700-2400e ali pruza mnogo vise od vecine novogradnji za te pare kod nas, koja ipak realno nudi vise od Beograda, stan koji je i sredjen a nasem bi trebalo sredjivanje (parket, prozori, plocice, kuhinja). To mi je npr. jedno od smaranja jer pomisao na kompletno renoviranje stana i bavljenje sa majstorima a pritom bi morali i onda da za to vreme iznajmimo negde stan pre svega zbog stvari, onda mi dodje da stedim za kupovinu nekog novog stana. A onda ima i ona prica "kako su stari stanovi bolji od novih". Ja verujem da to nije uvek tacno jer ne bi imalo smisla. Sigurno ima novih stanova koji su kvalitetno uradjeni, samo je pitanje da li je cena realna.

Medjutim, ja imam zelju da moja porodica zivi u nekoj uredjenijoj zemlji, po mogucnosti na moru. Meni lokacija za posao nije toliko bitna zbog samog posla. Ne znam u kojoj meri kada neko kupi stan na kredit ostaje ceo zivot u tom stanu, verovatno je to cesci slucaj nego slucaj gde osoba koja je podigla stan u toku otplate stan proda nekom drugom.

Kakav je vas slucaj? Da li ste vi iznajmili ili kupili stan? Ivane, kako je sad slucaj u Nemackoj? Znam da su kamate, barem pre bile znatno nize nego ovde, ne znam kako je sada, i ovde ima banaka gde su kamate oko 5%-5.5%. Znam da je pre par godina, verovatno i sad, dobar stan u dobrom kraju u Minhenu tipa Furstenried Alle oko 3000e kvadrat. Problem je EURIBOR koji je tromesecni sad 0.76 a npr. 2008. 4. kvartal je bio 5.12% ili tako nesto. Znaci to ujedno znaci da je kamata umesto oko 5-5.5% oko 9%.

Znam da u USA ima onih tekstova do koliko godina se isplati iznajmljivati stan a nakon toga vise ne. Ne znam kako je to kod nas.

Btw. Sta mislite o kupovini kuce? I koje delove BG-a i blize okoline biste mogli preporuciti? Da li biste vi uzeli stari stan pa renovirali, stari stan gde nije potrebno renoviranje ili novi stan?
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 20:22 - pre 166 meseci
@Freespirit

To je sve divno, nego da li ti mozes izdrzati finasijski? Mozda danas zvuci realno, ali ne znas sta sutra donosi...
Ja sam vise kao neka dosada na ovom forumu, i nisam kompetentan ti dati ikakav savet, ali to sto planiras su veoma ozbiljne stvari.
Ako si nekako siguran, ali bas siguran finansijski - samo napred, u drugom slucaju, ne tri nego 33 puta meri pa seci :)
 
Odgovor na temu

Freespirit

Član broj: 5666
Poruke: 107
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?31.07.2010. u 20:29 - pre 166 meseci
@Milance

Znam :). Zato sam i postavio pitanje. Sad bih mogao da placam tu ratu ali ne znam sta ce biti za godinu, pet, 10, 20, 30. Uostalom, sta se uopste danas moze znati za vreme koje dolazi. Da nemam zelju da moja porodica zivi kasnije u inostranstvu, gde je sistem uredjen, mnogo manje bi se dvoumio ali ovako ne znam. Ne znam koliko je jednostavno prodati nekom stan kada je stan vec pod kreditom. Znam i da ima mogucnost prevremene isplate kredita ukoliko se skupi gotovina i cak neke banke za to nista ni ne naplate.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Kupovina stana na kredit ili iznajmljivanje?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 22704 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.