Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Privatni penzioni fondovi

[es] :: Berza :: Privatni penzioni fondovi

[ Pregleda: 5893 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tokajac

Član broj: 93240
Poruke: 123
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Privatni penzioni fondovi14.05.2010. u 16:36 - pre 168 meseci
Cao,


Informisem se o privatnim penzionim fondovima:
http://www.kamatica.com/penzioni-fondovi

Da li ima smisla razmatrati rizik? Posto se radi o periodu od ~30 godina. Zbog dugog perioda smatram odluku bitnom raskrsnicom. Ne verujem da prebacivanje kupljenih sredstava iz jednog fonda u drugi ide trivijalno (iako je tako navedeno).

Vodim se idejom da stedim u jednoj banci, a da uplacujem penzioni fond u instituciji razlicitioj od te banke.

Koje su preporuke za odabir fonda? Pros and Cons?


Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Bik Koji Sedi

Član broj: 147189
Poruke: 237



+310 Profil

icon Re: Privatni penzioni fondovi03.03.2011. u 19:20 - pre 159 meseci
Da probam da oživim malo ovu temu?

Dakle ovih dana sam intenzivno bombardovan ubeđivanjem od strane bankara da treba da počnem da ulažem u penzioni penzioni fond. Državne penzije će biti sve manje, slažem se, treba misliti na budućnost dok si još mlad, slažem se.... Pokušao sam da uradim "domaći zadatak" maksimalno, i... ne uspevam da vidim kako to meni može da se isplati.

Evo, dakle. Ma koji da je domaći penzioni fond u pitanju, svaki manje-više ima iste sledeće karakteristike:

- Fond je u dinarima. Šta god da se desi sa srpskom valutom, a dešavalo se svašta i verovatno će se tek dešavati, to isto će se desiti i sa novcem u fondu. To je po meni ključna stvar preko koje teško da mogu da pređem. Da imam toliko poverenje u srpski dinar, ne bih u banci inače držao oročene evre, već dinare. A u penzionom fondu očekuju da držim novac i 30 godina... u dinarima!

- Banka uzima 2-3% od svake mesečne uplate u fond. Ok, to je podnošljivo.

- Banka uzima 2-3% godišnje od celokupnog iznosa fonda na ime naknade za upravljanje fondom. Taj iznos se uzima bez obzira na to da li vrednost investicione jedinice raste, stagnira, ili ne daj bože pada. Drugim rečima, šta god bilo, banka će svoje pare uzeti. Kada za 20-ak godina u fondu budem imao, recimo, 20000€, banka će mi godišnje uzimati između 400 i 600€ na ime održavanja. Meni je to već prilično teško prihvatljivo.

- Banka ne daje nikakav garantovan godišnji prinos. Na flajerima se često navodi 8% godišnjeg prinosa, ali to je samo primer. Prinos može biti i veći, ali i mnogo manji.


Uzeo sam primer jednog penzionog fonda izvesne domaće banke i evo kako to recimo izgleda.

Vrednost investicione jedinice 1. marta 2010. godine (znači, pre godinu dana): 1192,87 din; vrednost € na taj dan: 99,66 din; vrednost inv. jedinice u €: 11,97 €

Vrednost investicione jedinice 1. marta 2011. godine (znači, pre dva dana): 1282,97 din.; vrednost € na taj dan: 103,34 din.; vrednost inv. jedinice u €: 12,42€

Da vidimo kako to izgleda "uživo":
1) 1. marta 2010. sam recimo uložio u priv. penz. fond 1000€ u dinarskoj protivvrednosti. Sa tim će se dalje dešavati sledeće:
2) Banka će mi najpre od toga uzeti svoja 2%, što znači imam u startu ulažem 980€ . Sa tim sam kupio 81,87 investicionih jedinica.
3) Tokom godinu dana banka će mi na ime upravljanja fondom uzeti još 2%, znači imaću 80,23 investicione jedinice. (Znam da ovo nije sasvim dobra računica, ali služi svrsi).
4) Da vidimo koliko imam 1. marta 2011.: 80,23 inv. jedinice * 12,42€ = 996,46€

Dakle, ne samo da nisam ništa zaradio, nego sam izgubio. Imao sam 1000€, sad imam 996,46€! Ali dobro, to je zato što sam računao kao da je ceo fond jedan jedini ulog, a u stvarnosti ona dva posto koje banka uzima pri svakoj uplati ne igraju baš toliko veliku ulogu. No, sve i da to potpuno zanemarim, znači ako potpuno izbrišem stavku pod 2), tj. ako uzmem da sam sa svim parama inicijalno kupio 83,54 investicione jedinice, kroz godinu dana (nakon što banka uzme svoju drugu naknadu od 2%, nju ne mogu da zanemarim) to će biti 81,87 inv. jedinica, tj. 1016,83€. Dobro, to bar nije gubitak.
Ali da sam 1000€ stavio na oročenu štednju od 5% godišnje, imao bih 1050,00€. Porez na kapitalnu dobit ne računam, pošto se on plaća i ovako i onako na kraju.

Nisam uzeo u obzir ni to da je uplata u penz. fond od strane poslodavca oslobođena poreza do nekih valjda 3000 dinara mesečno. To je dobra stvar, ali ne znam koliku ulogu ovde igra.


Dakle, eto, tako sam ja to izračunao. Pri svemu tome, dinar se ovih dana znatno popravio. Cela ova računica izgledala bi mnogo strašnije da sam računao evro na 109 dinara, ko što je u jednom trenutku bio.

I sad, da li neko može da mi objasni šta previđam? Iz ove računice ja ne vidim kako se ulaganje u priv. penz. fond može isplatiti, u ovoj Srbiji, s ovim bankama i s ovim dinarom. Dao sam primer gde sam jedne godine imao 1000€, a sledeće 1016€, i to u najboljem slučaju. Daleko veći prinos bih imao da sam novac oročio.

Gde grešim?









 
Odgovor na temu

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Privatni penzioni fondovi12.08.2015. u 13:22 - pre 105 meseci
Da aktuelizujem temu, ako jos uvek ima zainteresovanih . Poceo bih sa nekom vrstom " stednje" kroz neki od privatnih penz. fondova ,ali istovremeno izguglah masu za i protiv informacija ???
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
Odgovor na temu

[es] :: Berza :: Privatni penzioni fondovi

[ Pregleda: 5893 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.