Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dobijanje vize za ch

[es] :: Vodič za emigraciju :: dobijanje vize za ch

[ Pregleda: 21330 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vistac 2000
boban trailovic
svilajnac

Član broj: 215285
Poruke: 5
91.143.218.*



Profil

icon dobijanje vize za ch07.03.2009. u 22:20 - pre 183 meseci
ljudi dal neko zna kako dobiti radnu vizu za ch imam tamo rodbinu a ponodjeno mi da radim u jednoj njihovoj firmi tamo ako neko zna kakva je procedura dobijanja dokumenata sta je za to potrebno hvala unapred
 
Odgovor na temu

aladaar
Cirih, Švajcarska

Član broj: 174070
Poruke: 43
*.dclient.hispeed.ch.



+9 Profil

icon Re: Dobijanje vize za Švajcarsku08.03.2009. u 00:21 - pre 183 meseci
Procedura je ta, da ako si potreban nekom švajcarskom preduzeću, oni će da pokrenu postupak svojoj opštini ili kantonu da ti dobiješ radnu dozvolu. Dakle, ne vidim razloga za brigu - ako si im potreban, oni će svu papirologiju da urade u tvoje ime.

Mislim da možeš da se nadaš "B" dozvoli koja se mora obnavljati svake godine. Kao informatičar baš ovu dozvolu sam i dobio. Ako je i pitanju neki sezonski posao, onda valjda daju "L" dozvole - ako grešim, neka me ispravi neko od Švajcaraca sa dužim stažem :-)
 
Odgovor na temu

alexg
Srbija

Član broj: 141181
Poruke: 41
91.150.100.*

ICQ: 303


Profil

icon Zapošljavanje stranaca iz ''trećih'' zemalja - teško!15.03.2009. u 17:33 - pre 183 meseci
Pozdrav,

Voleo bih da mogu da budem optimističan kao forumaš koji je dao odgovor na ovo pitanje, ali...

Švajcarska je, posle usvajanja zakona o radu i boravku stranaca (koji je usvojen na referendumu 2006. godine), a naročito posle potpisivanja Sporazuma sa EU o slobodnom kretanju i zaposlenju državljana EU toliko pooštrila zapošljavanja stranaca iz trećih država (tzv. etats tiers).

Naime, kada švajcarska firma želi da zaposli stranca, tačno je da se obraća kantonalnoj (ili komunalnoj) vlasti, odnosno birou za nezaposlene gde potražuje određeni kadar. I tada, prvenstvo imaju lica koja se vode na birou (a da su legalno već u CH). Ako pak nema takvih na birou (na primer, specifično zanimanje) onda je taj poslodavac u obavezi da isto zanimanje potraži u EU i to u prvih 15 ''starih'' država članica EU prvo, a ako i tamo nema, onda u svih 27 država Unije (što ćete priznati prosto neverovatno da iz cele EU ne nađe takvo zanimanje). I teoretski, ako poslodavac ne nađe to zanimanje u okviru CH, ni iz EU, tada može zaposliti lice iz trećih zemalja (gde se ubraja i Srbija).

Dakle, ne može poslodavac da kaže: ''E, želim Petra Petrovića iz Srbije, i tačka''... odnosno može, ali je to Sizifov posao da se reši u korist tog lica. Ne kažem, može da uspe, ali jako malo verovatno. U neku ruku, jedna od najboljih kombinacija jeste da se ode u CH radi završetka nekog kursa i posle toga da se ''nađe'' posao.

Što se tiče dozvole za boravak (auslaenderausweis, ili livret des etrangers) postoje dozvole za državljane EU (Ai, Bi, Ci, Li, itd.) i za državljane trećih zemalja (A, B, C, L, itd) i svakako uslovi za dobijanje ovih drugih su daleko teži. Permis B se dobija za zaposlenje ili spajanje porodice i obnavlja se svake godine. Protokom od deset godina dobija se rezidencijalni C permis (a na primer za državljane EU permis B se dobija vrlo lako i posle pet godina dobija se i permis C). L permis je dozvola za sezonski rad i, po pravilu, kada istekne, stranac mora da napusti Švajcarsku (tj. teško je da ga promenite u B).

I da, svakako mesto rada može da ima jako važnu ulogu. Švajcarska je konfederacija i svaki kanton može donositi sopstvene propise (osim nekoliko koji su u ingirenciji savezne vlade, a što se stranaca tiče, saveznim zakonom je samo regulisano pitanje ulaska stranaca na teritoriju CH, ali ne rad i zapošljavanje-to regulišu kantoni) tako da je ponekad i moguće da državljanin iz trećih zemalja se zaposli u kantonu koji je ''blagonakloniji'' propisima prema strancima.

I bitna stvar, Švajcarska je od 21.12.2008. postala članica šengenskog sporazuma, tako da ako je neko lice ranije bilo odbijano za ulaz u ''Šengen'', i Švajcarska mora da implementira taj sporazum.

Iako je pesimistično, svakako savetujem da se proba....nikad se ne zna, možda upali i klasično zapošljavanje lica iz treće zemlje, jer u principu, oni nekad ni svoje zakone ne znaju... :-)

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

vistac 2000
boban trailovic
svilajnac

Član broj: 215285
Poruke: 5
91.143.218.*



Profil

icon Re: dobijanje vize za ch15.03.2009. u 19:44 - pre 183 meseci
znaci bilo bi pametno da ja odem u ch i da upisem neki kurs i posle da trazim tamo neki posao ali mislim da nije bas to tako lako
 
Odgovor na temu

eni5
keramicar
pz

Član broj: 206485
Poruke: 63
94.100.48.*



+10 Profil

icon Re: dobijanje vize za ch15.03.2009. u 21:21 - pre 183 meseci
Pozdrav Cuj ,ja ti pricam iz svog iskustva ziveo sam i radio u svajcarskoj 5 god.Dobijanje turisticke vize i radne dozvole ima veliku razliku.Cak i ako imas B vizu ,prednost pred tebe ima svajcarac(za lak poso) a za tezak >>auslender<<.Iako sam ja keramicar nisu mi nikada dali tu dozvolu(iako je sef kod koga sam radio na crno )dobio je 4 negativa od biroa.A za radnu dozvolu armiraca dali su mi je iz prve.Moj savet ti je ako zelis tamo onda moras ,neku da nadzes da se vencas i za par god bice ti lakse dok se integriras u to drustvo.Svaki pocetak je tezak prijatelju,drugo je odavde kad se prica za neku zemlju a sasvim 100to je kad odes tamo veruj mi... PS...ne zaboravi da poneses Sat i kisobran jer moras uvek na vreme biti tacan...a kisobran ceste kise (salim se) SRETNO
 
Odgovor na temu

aladaar
Cirih, Švajcarska

Član broj: 174070
Poruke: 43
*.dclient.hispeed.ch.



+9 Profil

icon Re: dobijanje vize za ch16.03.2009. u 23:21 - pre 183 meseci
Meni samo nije jasno odakle onda toliko Indusa u Cirihu, kada je, kako kaže alexg dobijanje švajcarskih radnih dozvola pooštreno u poslednje vreme? Mi Kanađani mečku da rodimo dok uđemo u Švajcarsku, a njih na gomile ...
 
Odgovor na temu

vistac 2000
boban trailovic
svilajnac

Član broj: 215285
Poruke: 5
91.143.218.*



Profil

icon Re: dobijanje vize za ch18.03.2009. u 19:31 - pre 182 meseci
pozdrav ljudi ja proslog leta bio sam mesec dana u ch kao turista pa me bas zanima posto stvarno ima mnogo indusa u ch
 
Odgovor na temu

tasa.m

Član broj: 132100
Poruke: 16
*.beobug.com.



Profil

icon Re: dobijanje vize za ch07.05.2009. u 22:33 - pre 181 meseci
Mene interesuje sledece,

moj suprug je zavrsio srednju skolu (varioc),zatim je zavrsavao mislim da je u pitanju TIG zavarivanje odnosno argon,dobio je sertifikat koji je medjunarodno priznat.Ima dobro radno iskustvo.Radio je u Nemackoj vise puta sezonski preko firme.Srednje govori nemacki.E sad mene interesuje da li su trazeni argon zavarivaci u Svajcarskoj?I da li postoji mogucnost da poslodavac iz Svajcarske sredi njemu papire kako bi on otisao tamo?Naravno zato i pitam da li je to zanimanje trazeno i koliko ima takvih na birou?
Svako objasnjenje i savet bi mi bio od velike koristi.

Hvala
 
Odgovor na temu

welding
zavarivanje, i

Član broj: 186863
Poruke: 42
93.86.13.*



Profil

icon Re: dobijanje vize za ch09.05.2009. u 14:25 - pre 181 meseci
Ako je iskusan TIG zavarivac, pa jos ima i atest u principu moze da bira i zemlju i grad u zapadnoj Evropi i USA... Naravno da ce poslodavac da mu sve sredi... A TIG zavarivaca nema ni u Srbiji na birou!

(((Cak ih ima toliko malo, da su se obezobrazili pa traze i do 15 EUR/h (ipak najcesce oko 10 EUR/h) plus prevoz, smestaj, hrana a pri tome cesto nema nikakve garancije koliko ce posla da urade za 1 sat, pa zabusavaju samo tako... Pa izmisljaju da samo njihov kolega koji priprema cevi ume da pripremi cev kako treba pa traze i za kolegu isto kao za sebe... pa kazu da samo sa svojim aparatom mogu da urade posao pa za aparat traze isto kao za sebe... pa kazu da su samo ove zice i oni wolframi jedino dobri pa traze za njih duplo od realne cene... A kad zeznu stvar onda im je kriva losa struja, los gas... Ali ovo nema veze sa temom vize...)))

Nema brige za zavarivace, a pogotovu argonce...
 
Odgovor na temu

DrenovacS
Cuprija

Član broj: 313101
Poruke: 3
193.30.249.*



Profil

icon Re: dobijanje vize za ch14.03.2013. u 22:01 - pre 134 meseci
Pozdrav, vencala sam se sa deckom koji ima Hrvatsko drzavljanstvo i C vizu u Srbiji predali smo papire 26 januara da mi nam 26 feb javilli da nije kompletna istog dana muz je dostavio neophodan papir i jos uvek cekamo iskreno smucilo mi se vise pa me zanima koja je to procedura da bar znam odredjeno koliko cu jos da cekam??? Inace ja imam srpski pasos....hvala unapred
Sanja
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: dobijanje vize za ch15.03.2013. u 09:11 - pre 134 meseci
@DrenovacS
Sta su to dodatno trazili da se posalje?
U principu, procedura traje oko 2 meseca (ako je sve u redu), a ako ne onda se ili odbija zahtev ili se produzuje dok se ne ispune svi uslovi (stan, posao tj. odgovarajuca plata...).
 
Odgovor na temu

DrenovacS
Cuprija

Član broj: 313101
Poruke: 3
193.30.249.*



Profil

icon Re: dobijanje vize za ch15.03.2013. u 11:41 - pre 134 meseci
Trazili su mu neki izvestaj iz banke to je dostavljeno i sad se ceka dalje sad u utorak su vec 2 meseca...
Sanja
 
Odgovor na temu

DrenovacS
Cuprija

Član broj: 313101
Poruke: 3
193.30.249.*



Profil

icon Re: dobijanje vize za ch15.03.2013. u 11:44 - pre 134 meseci
Mislim da ne postoji razlog da nas odbiju pa zato kopaju za necim to je moj stav uslov za platu ispunjava ima trosoban stan koji je bez problema dobio ne vidim zasto bi toliko trajalo.....nema dugova prema drzavi sve racune uredno placa...
Sanja
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: dobijanje vize za ch15.03.2013. u 13:45 - pre 134 meseci
Procedura obicno traje do 2 meseca, ali kao sto je Igor rekao, ako ima problema moze i da potraje, jer cim nije sve cisto sa papirima automatski se prebacuje na neku sledecu instancu koja mora to da tumaci i da da odluku.

Obicno za ovaj proces "spajanje porodice"

on treba da ispuni sledece uslove i da prilozi sledece papire

1. Ugovor od stana
2. Platnu listu (3 poslednja meseca) i ugovor o radnom odnosu (Arbeitvertrag)
3. Da je izmirio porez (Steuer)
4. Da nema dugovanja prema drzavi (Betreibung)

naravno treba i papire kao sto su:

1. vencani list
2. svu tvoju dokumentaciju

ove sve prevedeno na jedan od 4 jezika.

P.S. Trazis odgovor od nas, a dajes polovicne informacije. Nepostoji "neki izvestaj iz banke". Vec to sto su trazili mora da ima tacan naziv.
 
Odgovor na temu

tamara1408
tamara markovic
beograd
srbija beograd

Član broj: 313469
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: dobijanje vize za ch27.03.2013. u 10:39 - pre 133 meseci
interesuje me da li neko zna nesto o usvajanju u svajcarskoj....ljudi koji zive tamo vec 30 godina i imaju papire hoce da me usvoje ali mi nije bas jasan zakon da li moze ako sam ja punoletna...jer po nasem zakonu smo punoletni sa 18 a po njihovom sa 21 god koliko sam procitala...
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: dobijanje vize za ch27.03.2013. u 13:24 - pre 133 meseci
Citat:
tamara1408: interesuje me da li neko zna nesto o usvajanju u svajcarskoj....ljudi koji zive tamo vec 30 godina i imaju papire hoce da me usvoje ali mi nije bas jasan zakon da li moze ako sam ja punoletna...jer po nasem zakonu smo punoletni sa 18 a po njihovom sa 21 god koliko sam procitala...

Nema veze sto si punoletna, bitna je razlika u godinama...
Pogledaj ovde, vec sam detaljno objasnio koji su uslovi za usvajanje u CH: http://www.elitesecurity.org/p3243328
 
Odgovor na temu

Firu
Irena Firulovic
Ne zaposlena
Zajecar,Srbija

Član broj: 337777
Poruke: 2
212.178.236.*

Sajt: Www.elitesecurity.org


Profil

icon Re: dobijanje vize za ch18.12.2017. u 20:00 - pre 76 meseci
Zdravo Muz mi je dobio bugarski pasoš pre par dana.Planiramo posle Nove godine za Cirih.Roditelji su mu tamo vec 30 god ali nisu umeli ili znali,ili mogli da dovedu decu.Znaju dosta ljude i firme.Koju bi dozvolu trebao da ima da bi predao za mene i sina koji ima 16 godina?
IF
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: dobijanje vize za ch

[ Pregleda: 21330 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.