Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Predlog za konkretnu antispam akciju

[es] :: E-mail :: Anti-spam :: Predlog za konkretnu antispam akciju

[ Pregleda: 5667 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ashley
Ashley Djuricin
Novi Sad

Član broj: 4450
Poruke: 3
*.neobee.net

Sajt: www.bajt021.co.yu


Profil

icon Predlog za konkretnu antispam akciju27.06.2002. u 12:43 - pre 264 meseci
Postovani clanovi ES foruma,

Prvi put se javljam na ovom forumu, a navratio sam po preporuci Dragana Varagica (pretraga.co.yu) da pogledam kako izgleda jedan deo on-line kampanje Continental banke, s obzirom da me po prirodi posla Internet marketing interesuje... Primetio sam tred o Dejanu Sapicu, a kako sam i ja zrtva ovog "Internet marketing strucnjaka" (do sada oko 2,5 MB mailova na bukvalno svim domenima sa koje mi stize posta), resih da nesto i ja kazem na ovu temu i, nadam se, budem od koristi kako bi se jednom zauvek resio problem domaceg spama.

Problem spam-a na domacem Internetu je iz dana u dan sve veci. Odrzavam (aktivno ili pasivno) desetak domena i naprosto sam zgrozen kolicinom spama kojeg dobijam od domacih fizickih i pravnih lica. Napisao sam do sada stotine mailova abuse sluzbama domacih provajdera, i uglavnom nikakve reakcije nije bilo, ili je pak bilo, pa se spam nastavio posle nekog vremena. Tu je na prvom mestu YuYellow koji je toliko uporan da mi je jako zao sto sam u Novom Sadu pa mi je mrsko da idem do Beograda da im uzivo objasnim kako to sto rade nije prihvatljivo... Spamom se ne sluze samo ovakvi i slicni "profesionalci", vec i "ugledne" kompanije kakav je jedan British Airways, tj. njihov beogradski ogranak.

Sta je resenje? Pisanje mailova provajderima i njihovim abuse sluzbama nije. Slanje kontraspama radi zatrpavanja mailbox-a spamera takodje nije - jedno vreme sam na svakih 10 minuta slao bmp od 2,5 MB YuYellow-u na kojem je pisalo "Spam se ne isplati", pa sam i uspeo da im zatrpam mailbox, no oni bi ga sutradan ispraznili pa nastavili opet po starom. Fizicko nasilje/spaljivanje na lomaci/otimanje dece i najmilijih... takodje nije resenje

Po meni, jedino resenje je da se zakonski regulise spam kako bi se mogao sankcionisati, i to visokim zatvorskim i novcanim kaznama. Kako ja nisam pravnik, niti se nesto narocito razumem u pravo, pozivam strucne ljude da sastave jednu tacku zakona koja bi bila uvrstena (putem amandmana ili kako drugacije) u predlog Zakona o telekomunikacijama, o kojem bi Skupstina Srbije trebalo uskoro da raspravlja. Posto poznajem zbilja mnogo poslanika, sto pokrajinskih, sto republickih, sto saveznih, a neki od njih su mi dobri prijatelji i takodje aktivno koriste Internet te sledstveno tome trpe spam, predlazem vam da se angazujete oko sastavljanja clana zakona/podzakonskog akta/kakolisetoveczove... bilo vi licno ako ste pravnik, bilo da poznajete nekog pravnika, pa da se taj tekst sroci i napise, a ja cu sa moje strane da lobiram po skupstinama.

Ovakav predlog sam nekoliko puta ranije iznosio na Internodium listi, ali bez konkretnog efekta. Bas kao i ovde, razni su predlagali razne akcije, ali od svega toga nikada nije bilo nista, jer iz gorenavedenih razloga i ne moze da bude.

Dakle, resenje je stavljanje spama van zakona, a ja se nadam da ce se ovde naci dovoljno strucnih ljudi da po pitanju pisanja zakonskog predloga nesto urade. Ja bih to odavno sam uradio, ali nisam niti dovoljno pametan, niti dovoljno strucan u ovoj oblasti. Al' zato znam Peru lozaca
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.ptt.yu



+11 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju27.06.2002. u 21:38 - pre 264 meseci

Nazalost, ne moze se spam tako brzo resiti zakonskim putem. Bas veceras sam razgovarao sa Profesorkom Drakulic koja je verovatno jedna od najupucenijih osoba u zemlji kada je u pitanju Internet i pravo. Tema razgovora je upravo bilo to da li je moguce sankcionisati spam kroz postojecu zakonsku regulativu i sta je potrebno uaditi da se obezbedi pravo regulisanja spama putem zakona.

Za sadasnej zakone rekla je vrlo kratko da ne postoji nacin da se spam kao takav sankcionise, jer nas krivicni zakon ne dozvoljava analogiju. To ce reci, spam se ne moze tretirati kao prevara, pljacka, otimacina, uznemiravanje i slicno zato sto tak nesto ne postoji u nasim zakonima. Postoji mogucnost sankcionisanja po osnovu materijalnog ostecenja ali samo ak je nacinejan steta cini mi se iznad 3000 dinara, ili po osnovu ometanja sistema veza.

Za ubuduce, prof Drakulic kaze da niej verovatno da ce uskoro biti regulisan spam iz prostog razloga sto prvo trebaju da budu doneseni sistemski zakoni da bi tek kasnije mogli biti doneti zakoni koji se bave specijalnim oblastima kao sto je Internet.

Poznato je da je u EU pocetkom ove godien stupio propis kojim je spam konkretno stavljen van zakona. Medjutim, prof. Drakulic neocekuje da ce po tom zakonu postojati gotova zakonska resenja u sledecih pet godina.

Ona pak, vidi mogucnost da se u novi zakon o telekomunikacijama mogu umetnuti stavovi koji stvaraju prostor za zakonsko zankcionisanje spama ali svi znamo kako ide sa donosenjem tog zakona.

Prakticno dok kod nas ne budu usvojeni zakoni sve ostaje na dobroj volji pre svega provajdera.

Mislim da je najbolje resenje pokrenuti kampanju protiv spama. Tako nesto je zapocetko kroz YASI (http://www.uzice.net/yasi) ali je projekat ostao bez sire podrske sto provadjera sto medija, mada svakako ima dobre efekte i odredjeni uticaj na stanje kod nas.

Mislim da treba pre svega ukljuciti medije u celu pricu i u tom pogledu Miloje (casopis COM) i ja vec pripremamo neke korake. u svakmslucaju, mora se konstantno pricati o stetnosti spama gde god je to moguce, treba konstantno prijavljivati spam provajderima bez obzira koliko se to cinilo bespredmetno a treba osmisliti i druge akcije.

Jednu d dobrih mogucnosti vidim u sistematizovanju i analizi domaceg spama. U tom pogledu napravio sam prilicnu arhivu znacajnijih domacih spamera. U toj arhivi se nalaze i Sapic, i YuYellow pages i British Airways kao i mnogi drugi.

Ipak se to u dobroj meri kosi sa etikom, mislim da bi trebalo organizovati prijavljivanje spamera na raznorazne spam liste kako bi oni sami bili konstantno izlozeni udarima svojih istomisljenika.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.ptt.yu



+11 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju27.06.2002. u 21:40 - pre 264 meseci
Jos jedna stvar, u okviru YASI sajta postoji forum za disksuije na temu spama. Posto je ovde mnogo veca koncentracija ljudi koji su upuceni na problem, ja sam spreman da taj forum ugasim i zamenim ga odgovarajucom temom na Elitesecurity, ukoliko je uprava ES spremna da to podrzi sa svoje strane.

Takodje pozivam ljudekoji su radi da se anazuju na suzbijanju spama da se ukljuce u osmisljavanje i pripremu sadrzaja za YASI sajt.
 
Odgovor na temu

U--G
Hag - NL

Član broj: 623
Poruke: 379
*.speed.planet.nl

ICQ: 39908270
Sajt: www.radovac.com


Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju27.06.2002. u 22:27 - pre 264 meseci
Asley,

mislim da je contra-spam dobar, ne slanjem e-mail bombi, ne reply na email, nego slanjem emaila na mail firme od koje si SPAM dobio. Pogotovo ako znas e-mail adresu direktora ili nekog u direkciji. Sta mislis u tvom primeru

"ugledne" kompanije kakav je jedan British Airways, tj. njihov beogradski ogranak.

da svako koje dobio njihov e-mail, da posalje reply direktoru u Englesku?

Ovo ti pricam iz licnog iskustva, mi smo pre 5-6 meseci imali e-mail akciju gde smo slali e-mail nasim kupcima (koji su dozvolili da im saljemo reklamni e-mail), elem programer se zezne i poslalje nepodesene slike, e-mail od 500 k.... trebalo nam je 2 meseca da svima koji su se zalili poslajemo majcu, kapu ili cvece uz izvinjenje....

Horror, and moral terror are your friends.
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.drenik.net

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju28.06.2002. u 15:44 - pre 264 meseci
Citat:
Ashley:
Postovani clanovi ES foruma,
....
Sta je resenje? Pisanje mailova provajderima i njihovim abuse sluzbama nije.
....


Ne vidim razlog zasto ne bi ste obavestili ISP-a o abuse-u bilo kog vrsta servisa?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.ptt.yu



+11 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju03.07.2002. u 12:40 - pre 264 meseci
Eh sto smo napravili akciju... :(
 
Odgovor na temu

pera detlich
Woody Woodpecker

Član broj: 3905
Poruke: 50
*.ipt.aol.com



Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju03.07.2002. u 18:57 - pre 264 meseci
Citat:
broker:
Eh sto smo napravili akciju...


Pa, Ashley lepo predlaze: "Po meni, jedino resenje je da se zakonski regulise spam kako bi se mogao sankcionisati, i to visokim zatvorskim i novcanim kaznama. Kako ja nisam pravnik, niti se nesto narocito razumem u pravo, pozivam strucne ljude da sastave jednu tacku zakona koja bi bila uvrstena (putem amandmana ili kako drugacije) u predlog Zakona o telekomunikacijama, o kojem bi Skupstina Srbije trebalo uskoro da raspravlja. Posto poznajem zbilja mnogo poslanika, sto pokrajinskih, sto republickih, sto saveznih, a neki od njih su mi dobri prijatelji i takodje aktivno koriste Internet te sledstveno tome trpe spam, predlazem vam da se angazujete oko sastavljanja clana zakona/podzakonskog akta/kakolisetoveczove... bilo vi licno ako ste pravnik, bilo da poznajete nekog pravnika, pa da se taj tekst sroci i napise, a ja cu sa moje strane da lobiram po skupstinama."

Sta hoces vise? Ono sto jos moze da se uradi je da se komunikacionim telima i firmama u Beogradu posalje predlog za formiranje grupe koja bi zasedala dva dana i razmatrala prethodno pripremljeni nacrt zakona. A firmi ima: Telekom, Mobtel, ISPevi...
Ko shvata znace, ko zna razumece, ko razume shvatice
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.ppp-bg.sezampro.yu



+1 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju04.07.2002. u 01:34 - pre 264 meseci
Citat:
stinger:
Ne vidim razlog zasto ne bi ste obavestili ISP-a o abuse-u bilo kog vrsta servisa?


To je pozitivno, ali cesto nema mnogo efekta. Za pocetak, dosta ISPova nece ni da odgovori, da ih sada ne imenujem. Najcesce dolazi spam upravo sa njihovih adresa, bar ovaj domaci spam. Ja sam se bunio na spam 20-30 puta domacim ISPovima, a onima koji ne odgovaraju nemam vise razloga da saljem. Ubuduce cu se zaliti i nadprovajderu, da vidim da li ce biti nekakvog efekta.
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju04.07.2002. u 02:31 - pre 264 meseci
Citat:
Mihailo:
Citat:
stinger:
Ne vidim razlog zasto ne bi ste obavestili ISP-a o abuse-u bilo kog vrsta servisa?


To je pozitivno, ali cesto nema mnogo efekta. Za pocetak, dosta ISPova nece ni da odgovori, da ih sada ne imenujem. Najcesce dolazi spam upravo sa njihovih adresa, bar ovaj domaci spam. Ja sam se bunio na spam 20-30 puta domacim ISPovima, a onima koji ne odgovaraju nemam vise razloga da saljem. Ubuduce cu se zaliti i nadprovajderu, da vidim da li ce biti nekakvog efekta.

otkad smo mi poceli da ne imenujemo?
navedi taksativno koji su!!!
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.itn.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju04.07.2002. u 14:09 - pre 264 meseci
Na poslu kao anti-spam alate koristim spamassasin i razor. Spamassasin koristi heuristiku i blacklist-e da blokira spam mail a razor sluzi kao P2P sharing program za blackliste.

Znaci kad god neko doda neki email u blacklistu u svom razor-u, istovremeno svi koji koriste razor dobijaju istu listu, odnosno dobijaju taj email koji spamassasin efektivno blokira taj email.

Sad, bilo bi super kada bi YU provajderi koristili istu tehniku za blokiranje spam-a, s tim sto bi mogli da imaju i blacklistu za domace spamere, cime bi ih efektivno odsekli od emaila "na neodredjeno vreme". :o)

Idealno bi bilo kada bi postojala nekakva institucija (nevladina) koja bi drzala glavnu blacklistu i koju bi svi pokupili razor-om. Prijavljivanje spamera bi funkcionisalo putem nekakvog web interfejsa (kao za spamassasin) gde bi se proveravalo da li je taj mail i zaista spam, nakon cega bi bio dodavan u blacklistu i svi provajderi bi putem razora blokirali taj email.

Ipak, ne zivimo u idealnom svetu, pa tako ni ova ideja nikada ne bi zazivela.

Btw, kad smo kod spam-a, znate li da je SpamCop u blackliste dodao i debian.org domen.. To samo pokazuje da i tehnike za blokadu i sprecavanje spam-a mogu da dovedu i do nezeljenih posledica, odnosno jednog vida cenzure.

Inace, da bi dodali neciji domen u SpamCop blackliste, dovoljno je da nadjete neki spam koji ste primili i falsifikujete header-e.. Toliko o SpamCop-u kao efikasnom resenju za borbu protiv spam-a.. Spamassasin i razor imaju takodje potencijalnu opasnost od cenzure i nezeljene blokade.. No, za sada tako se nesto nije dogodilo.

P.S - Veliki sam protivnik spam poruka kao pojave i pozdravljam svaku akciju protiv istog, makar na .yu delu interneta, a takodje i nudim svoje (ne tako malo) iskustvo u borbi protiv istog.



Poz,
alex.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Ashley
Ashley Djuricin
Novi Sad

Član broj: 4450
Poruke: 3
*.neobee.net

Sajt: www.bajt021.co.yu


Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju04.07.2002. u 16:09 - pre 264 meseci
Na zalost, i ovde se vode prazne price...

Kao sto sam rekao, ja kao jedino resenje vidim stavljanje spama van zakona. Mozete vi do sutra da izmisljate razore, blackliste, nacine za obavestavanje provajdera... n e v r e d i.

Elem, dzaba vam sve ovo tastaturisanje...
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.itn.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju04.07.2002. u 16:20 - pre 264 meseci
Citat:
Ashley:
Elem, dzaba vam sve ovo tastaturisanje...


Ashley, ja sam samo dao svoje misljenje nekih resenja koja se mogu da se upotrebe do dovodjenja nekog zakona. Niti sam u Jugoslaviji, niti mogu da na bilo koji nacin (sem tastaturisanjem) da uticem na donosenje zakona pa cak i neke konkretne akcije.

Drugo, zasto si zapoceo temu ako ne zelis da cujes nasa misljenja (tastaturisanje)? Mozda je tvoj post bio samo "razmisljanje naglas" ili tako nesto?
Nisko je da pokrenes temu i onda blatis ljude koji daju komentare na tvoju temu.

Iz iskustva znam da akciju nije dovoljno samo pokrenuti, odnosno pokusati da se pokrene, vec je potrebno uciniti neke konkretne korake, lako ce te ostali pratiti ako krenes sa necim konkretnim.

Koja je zemlja u svetu stavila spam van zakona? Ali, *stvarno van zakona*? Nijedna.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Ashley
Ashley Djuricin
Novi Sad

Član broj: 4450
Poruke: 3
*.neobee.net

Sajt: www.bajt021.co.yu


Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju05.07.2002. u 08:47 - pre 264 meseci
Izvinjavam se ako je neko shvatio da ga "blatim". Samo ukazujem da od takvih akcija nema nista, sto je dokazano kroz praksu i vec nebrojeno puta. Mogao je vec neko da napise zakonski predlog. Kao sto rekoh, ja bih ga napisao, ali ne umem, nije mi pravo struka. To sto ni jedna zemlja navodno nije stavila van zakona spam ne znaci nista. Ako smo prvi i jedini u svetu po bezbroj gluposti i kretenizama, mogli bi valjda jednom da budemo prvi u necem korisnom i pametnom...
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.itn.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju05.07.2002. u 11:24 - pre 264 meseci
Citat:
Ashley:
Kao sto rekoh, ja bih ga napisao, ali ne umem, nije mi pravo struka.


Upravo ono sto ja pricam, ti bi pokrenuo akciju, odnosno napisao predlog zakona, ali ne umes. Zato juris i budis druge da ga pisu. Svakome ko ti predlozi nesto, ti ga ucutkujes.

Zar nije jednostavnije da pogledas neki postojeci zakon (protiv necega) i na slicnom osnovu nasvrljas zakon protiv spama. Veruj mi, brzo ce se naci neko ko ce ti reci "kakve si to gluposti pisao" i prepraviti tvoj predlog u pravi predlog zakona. Onda ce se podici i probuditi narod, i eto nama zakona protiv spama.

Eto, toliko.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.ptt.yu



+11 Profil

icon Re: Predlog za konkretnu antispam akciju08.07.2002. u 13:40 - pre 264 meseci

Ljudi, procitaste li vi moj post?

Nece skoro biti zakona protiv spama. Stavise ja sam uveren da ga nikada nece ni biti. Cak, sumnjam da ce postojati i neki zakon o Internetu nego ce u zakon o telekomunikacijama (ali ne ovaj sad sto spremaju) biti ukljuceno par tacaka koje ce na neki nacin stvoriti prostor da se regulise i Internet pa i spam.

Cak i da neko sada sedne i napise predlog zakona o spamu od toga nema vajde jer taj zakon ne moze da udje u proceduru. Da bi postojao zakon o spamu moraju da postoje drugi opstiji zakoni na koje on treba da se osloni. Ti zakoni ne postoje.

 
Odgovor na temu

[es] :: E-mail :: Anti-spam :: Predlog za konkretnu antispam akciju

[ Pregleda: 5667 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.