Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11453 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.air.tehnicom.net.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji29.03.2005. u 08:26 - pre 231 meseci
Investicija od tri miliona evra

Beograd - Slovenačka kompanija Noviforum uložiće u naredne tri godine preko beogradske kompanije Pogodak više od tri miliona evra u razvoj sadržaja na Internetu u Srbiji i Crnoj Gori, saopštila je slovenačka kompanija. Novi pretraživač prilagođen srpskom jeziku počeće da radi do kraja nedelje, na adresi www.pogodak.co.yu i pružiće uvid u sve sadržaje koji postoje na Internetu u Srbiji i Crnoj Gori. Ljubljanska kompanija Noviforum postoji već 14 godina, a počela je kao klasični izdavač, da bi kasnije posao proširila na izdavanje poslovnih registara u elektronskoj formi. Razvoj Internet pretraživača u toj kompaniji počeo je 1998. godine. Njena Internet stranica - www.najdi.si, ubedljivo je najposećenija Internet stranica u Sloveniji, sa više od 170.000 ulazaka dnevno, a posećuje je oko 10 odsto stanovnika Slovenije.
Kompanija planira da u narednom periodu izgradi mrežu lokalnih pretraživačkih portala u 12 zemalja srednje i jugoistočne Evrope. Saradnja sa beogradskom firmom Pogodak imaće značajnu ulogu i za širenje delatnosti u Rumuniji i Bugarskoj, navodi se u saopštenju i dodaje da će do kraja godine biti uključeni i pretraživači lokalizovani za Internet prostore Bosne i Hercegovine i Makedonije.

Ovu gotovo neverovatnu vest objavila je Beta a preneo Danas

Miloje

 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji29.03.2005. u 13:48 - pre 231 meseci
Evo kako to oni rade u Hrvatskoj:
www.pogodak.hr
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji31.03.2005. u 00:21 - pre 231 meseci
a znaci to cudo mi se stalno mota po sajtu... njihov bot dakle :)

znaci vec su krenuli..

 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji31.03.2005. u 08:04 - pre 231 meseci
Kako ću učestvovati na njihovoj konferenciji za štampu za koji dan, imao sam prilike da isprobam pretraživač.

Trenutno ima indeksirano preko 4 miliona dokumenata sa SCG cyber prostora, a sistem pretraživanja uključuje tzv. stemming (pretraživanje po padežima u našem slučaju, može se videti na hrvatskom sajtu, npr. rezultati slobodana, slobodanu, slobodan), pretraživanje bez obzira na slova sa i bez dijakritika (ć - c varijanta pisanja), i kao najinteresantniji detalj: jedinstveno pretraživanje ćiriličnih i latiničnih sajtova. Ovo poslednje znači da se za upit koji je napisan ćirilicom ili latinicom dobijaju sadržaji koji su napisani sa oba pisma.

Drugim rečima, ovo će biti veoma dobar domaći zadatak za one timove koji uskoro planiraju da puste svoje pretraživače (znam bar za tri takva tima). Ukratko, veoma kvalitetan pretraživač i dobra konkurencija Google-u za domaća pretraživanja.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji31.03.2005. u 15:54 - pre 231 meseci
Dakle, Krstarica is out? :)


Mislim da ce uvek ljudi vise koristiti google.
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.air.tehnicom.net.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji01.04.2005. u 15:27 - pre 231 meseci
[preneseno sa Internodium liste www.internodium.org]

Autor: Slobodan Markovic • Datum: pet, 01/04/2005 - 09:55
Evo još informacija o novom pretraživaču domaćeg cyber prostora:

Agencijska vest od pre par dana: http://www.internodium.org/node/2352

Na sajtu www.pogodak.co.yu trenutno se prijavljuje cifra od preko 4
miliona indeksiranih stranica. Po ugledu na Google, moguća je pretraga
slika, email adresa i napredno pretraživanje po tipu dokumenta ili
pretraživanje ograničeno na određeni sajt.

Na stranici http://www.pogodak.co.yu/corpo/aboutus.jsp kaže se i
sledeće:

"Osim boljeg poznavanja jezika, naša je prednost i u čestom osvežavanju
indeksa stranica SCG Interneta (najvažnije stranice svakoga dana,
ostale jedanput nedeljno)."

[...]

"Osnovne prednosti lokalizovanog pretraživača www.pogodak.co.yu u
odnosu na globalne pretraživače:

- kompletno je prilagođen srpskom jeziku (podržava oba pisma, i
ćirilicu i latinicu),
- pretraživanje uvažava gramatička pravila srpskog jezika (rod, padeži
i sl.),
- omogućava brzo i jednostavno pretraživanje kompletnog sadržaja
domaćeg Interneta (i na co.yu i na drugim domenima),
- baza podataka se redovno ažurira (dnevno i nedeljno),
- iz pretraživanja se isključuju rezultati za reči koje su iste ili
slične na drugim jezicima,
- pošto njime upravlja lokalna kompanija, brže i lakše odgovara
potrebama domaćih korisnika,
- razvoj partnerstva sa domaćim kompanijama i institucijama omogućava
integrisanje dodatnih lokalnih sadržaja."

[...]

"Pretraživačka tehnologija pretraživača Pogodak.co.yu u celini je
izrađena u programskom okruženju Java."

[...]

Miloje
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji01.04.2005. u 20:20 - pre 231 meseci
"Pogodak" je odlican! Veoma jednostavan za upotrebu, izuzetno pregledan, brz...
Konacno pravi SCG search engine. Do sada sam koristio samo "big G" i Altavistu, Krstaricu i ostale domace pretrazivace sam zaobilazio u sirokom luku jer su mi u praksi bili neupotrebljivi i uzasno spori. Takodje mi se veoma dopada sto se kotiram na 5. i 7. mestu iako sajt zvanicno jos nije ni poceo sa radom Videh i da ce uskoro ponuditi zakup kljucnih reci.
 
Odgovor na temu

srlexic
Srdjan Jankovic
Product & Marketing Manager
Zrenjanin

Član broj: 4798
Poruke: 446
*.zrlocal.net.

Sajt: www.economy.rs


+1 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji01.04.2005. u 20:48 - pre 231 meseci
Citat:
DaxxBGD:Takodje mi se veoma dopada sto se kotiram na 5. i 7. mestu iako sajt zvanicno jos nije ni poceo sa radom


Za koje reci?

----------------

Takodje, svidja mi se Pogodak. Posebno mi se svidja sto ima odlican (cak mnogo bolji od Google-a, pitam se kakva je tehnologija u pitanju) pregled linkova do svog sajta.

S ovako dobrih pretrazivacem, verovatno ce Google izgubiti veliki deo trzista (iako cak nije pocelo ni da se razvija dovoljno), dok ce Krstarica verovatno pasti u zaborav.

S nestrpljenjem ocekujem cenovnik za CPC oglasavanje


Economy.rs poslovni portal
*************************************************
http://www.economy.rs/

Biznis Centar
*************************************************
Web hosting - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-hosting/
Registracija domena - http://www.economy.rs/bizniscentar/registracija-domena/
Izrada web sajta - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-dizajn/
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji01.04.2005. u 22:07 - pre 231 meseci
Pozdrav kolega ;)

http://www.pogodak.co.yu/search.jsp?q=poslovni+portal
http://www.pogodak.co.yu/search.jsp?q=msp
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
*.panline.net.

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji01.04.2005. u 22:19 - pre 231 meseci
Svidja mi se.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji02.04.2005. u 03:31 - pre 231 meseci
Sta je ovaj aladin.co.yu Nesto drugo ili...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji02.04.2005. u 03:48 - pre 231 meseci
Ako sam dobro shvatio, aladin trazi svuda, a pogodak samo domace tekstove, na YU jezicima.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji02.04.2005. u 06:42 - pre 231 meseci
Aladin.co.yu je meta pretraživač, nema svoju bazu, nego koristi podatke sa drugih pretraživača. Na dnu stranice se pominju Google i Yahoo.
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji02.04.2005. u 19:59 - pre 231 meseci
[preuyeto od Mikro vesti]

Pretraživac Pogodak poceo sa radom
----------------------------------------------------------------------
Od prvog aprila na adresi www.pogodak.co.yu poceo je sa radom
pretraživac Pogodak!, specijalizovan za domaci deo Interneta. Pogodak! pretražuje
sve dokumente na srpskom jeziku bilo da se oni nalaze na domenu co.yu, ili
drugim domenima.

Pretraživac Pogodak deo je regionalne mreže pretraživaca koju razvija
slovenacka kompanija Noviforum. Prošle godine poceo je sa radom
pretraživac za hrvatski Internet (www.pogodak.hr), a do kraja godine je u planu
pokretanje slicnih pretraživaca za Internet Bosne i Hercegovine i Makedonije.

Pogodak koristi istu pretraživacku tehnologiju kao i najposeceniji
slovenacki pretraživac Najdi.si (www.najdi.si). Kompanija Noviforum
namerava da prenese znanje, tehnologiju i iskustvo stecene tokom razvoja
pretraživaca Najdi.si na nova lokalna tržišta. U naredne tri godine kompanija
Noviforum ce preko kompanije Pogodak d.o.o. u sadržaje na srpskom Internetu
uložiti preko milion evra. (D.P.)

Miloje

 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji06.04.2005. u 02:08 - pre 231 meseci
Poceli kampanju vidim :) Eto i na ES-u banera ;)
 
Odgovor na temu

SLV

Član broj: 52708
Poruke: 21
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji08.04.2005. u 10:32 - pre 230 meseci
Isprobala sam slovenacki pretrazivac www.pogodak.co.yu

Deluje mi na prvi pogled da je dobar pretrazivac , daje dosta dobre rezultate pretrazivanja.

Nasi domaci pretrazivaci po mom utisku su dosta losiji od googla a rekla bi i od
slovenckog www.pogodak.co.yu

To sto mi nemamo dobar domaci pretrazivac yu web domena je posledica
nerazvijenog Interneta(jos uvek mali broj korisnika Interneta) i odsustvo strategije da idemo u brzi IT razvoj

Mislim da bi bilo jako dobro da recimo Udruzenje za razvoj Interneta i Telekomunikacija i slicne nevladine organizacije pokrenu Inicijativu kod
nadleznih drzavnih organa pretpostavljam da je to Zavod za razvoj Interneta
da se napravi jedan mocan domaci pretrazivac i to pre svega da pretrazuje
domace sajtove tj yu domen

Ako bi napravili dobar pretrazivac za sopstvene potrebe da tako kazem onda bi mogli isto kao i pametni Slovenci da investiramo u okolne zemlje sto oni i planiraju
Ja licno mislim da mi imamo potencijala da preteknemo Slovence

Mozda bi neko jako drzavno preduzece kao sto je Telekom Srbija ili PTT Srbija
moglo da bude nosilac posla pravljenja tog domaceg pretrazivaca

Naravno moguce je da bude i neka jako privatna kompanija nosilac posla kao sto je BK sistem tj Eunet ili Delta Holding, Informatika
ili Comtrade , ne znam koje sve postoje jake firme u IT sektoru

Vazno je da se izadje sa tom inicijativom od strane nevladinih organizacija koje teze razvoju Interneta a onda bi Zavod za Internet Srbije trebalo da bude koordinator celog projekta

POZDRAV SLV
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji08.04.2005. u 14:34 - pre 230 meseci
Citat:
SLV:
Mozda bi neko jako drzavno preduzece kao sto je Telekom Srbija ili PTT Srbija
moglo da bude nosilac posla pravljenja tog domaceg pretrazivaca

Naravno moguce je da bude i neka jako privatna kompanija nosilac posla kao sto je BK sistem tj Eunet ili Delta Holding, Informatika
ili Comtrade , ne znam koje sve postoje jake firme u IT sektoru



Glupo je porediti bilo sta sa google-om. Jednostavno nema smisla :)

A ako se budemo oslonili NE DAJ BOZE na Telekom ili PTT, onda bolje i da ne pocinjemo nista :) Jos gore na Bogoljuba ili Deltu i Informatiku. Comtrade?! :)
Ako su jake firme, to ne znaci da imaju potencijala za ovako nesto, vec su jake u svojim oblastima (necu da ulazim na koji nacin su "jake" i kako su to postigle).
 
Odgovor na temu

SLV

Član broj: 52708
Poruke: 21
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji08.04.2005. u 17:53 - pre 230 meseci
Google je stvarno jak , tu nema spora ali to ne znaci da ne treba praviti
konkurentske pretrazivace . Slovenci su pokazali da mogu da naprave veoma dobar pretrazivac kao sto je www.pogodak.co.yu . I slovenci su znali da je google super pretrazivac pa su opet krenuli u posao
Zasto ne bi i mi napravili tako nesto , bar za yu domen

Citat:
Mister Big Time

A ako se budemo oslonili NE DAJ BOZE na Telekom ili PTT, onda bolje i da ne pocinjemo nista :) Jos gore na Bogoljuba ili Deltu i Informatiku. Comtrade?! :)
Ako su jake firme, to ne znaci da imaju potencijala za ovako nesto, vec su jake u svojim oblastima (necu da ulazim na koji nacin su "jake" i kako su to postigle).


Dobro mozda izbor firmi koje sam navela nije odgovarajuci , ne poznajem bas dobro
glavne igrace na IT trzistu . Ove firme sam navela jer su mi prve pale na pamet
i jer su uspesne tj imaju love da finansiraju neke projekte.

Poenta u mojoj poruci je bila na ideji da se stvori jak srpski pretrazivac , koji bi bio bez premca u odnosu na ostale pretrazivace i koji bi imao veliki broj poseta
Recimo Krstarica je dosta slab pretrazivac mada je mozda najbolji od domacih , tu nisam bas sigurna

Taj pretrazivac ( njegovo realizovanje ) bi mogao da bude finansiran od nekog konzorcijuma jakih firmu koje bi za to imale neki svoj interes , mozda svi domaci provajderi interneta + Telekom + prodavci racunara na veliko

Nisu bitne firma , bitna je ideja za koju se treba boriti a ako je ideja dobra nacice se dobre firme koje ce to realizovati . Naravno drzava mora sa svoje strane sve to da pomogne ne samo na recima nego na delu !
POZDRAV SLV
 
Odgovor na temu

SLV

Član broj: 52708
Poruke: 21
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji08.04.2005. u 17:59 - pre 230 meseci
Mislim da imamo dobre programere koji bi to napravili , samo treba ih okupiti oko jednog takvog projekta .Verovatno je potrebno napraviti nekakav biznis plan pre projekta . I Slovenci su sigurno napravili neki proracun , nisu oni usli u sve to a da nisu vodili racuna o koristi koju ce imati
POZDRAV SLV
 
Odgovor na temu

salemfk
Aleksinac-Kragujevac

Član broj: 29295
Poruke: 155
*.kg.sbb.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji09.04.2005. u 21:05 - pre 230 meseci
Evo sada sam cuo na vestima da ce sajt b92 biti u tesnoj vezi sa ovim pretrazivacem.
Uz to su ga i extra hvalili, mada mi je sada jasno i zasto!
Moja Panda ima Windows, pa vi sad vidite...!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Slovenački Noviforum ulaže u Internet u Srbiji

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11453 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.